bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKeď je pomsta bizarná

Tesne pred Vianocami, v čase najväčšieho stresu, nie je nič lepšie, ako vziať do rúk niečo oddychové, pri čom sa človek trochu zrelaxuje a uvoľní napäté nervy. Niekto si vyberie romantiku, iní preferujú fantasy, no čo tak siahnuť po knihe, na ktorej sa poriadne zasmejete? Áno, na mysli mám čerstvú novinku od  Jonasa Jonassona - Pomsta je sladká a.s. Predstavovať tohto sympatického švédskeho autora zrejme nemusím, jeho nezvyčajný humor, ktorý pretavuje do knižnej podoby, je slovenským čitateľom už dobre známy vďaka Storočnému starčekovi, Analfabetke či Zabijakovi Andersovi, no čo-to vám poviem o jeho najnovšej knihe, ktorá u nás vyšla len nedávno.

Ak ste už čítali vyššie spomenuté knihy, pravdepodobne máte akú-takú predstavu o tom, čo môžete očakávať - v podobnom duchu, ako jeho skoršie tituly, sa totiž nesie aj Pomsta je sladká, no ak sa s Jonassonom ešte len zoznamujete, myslím, že knihu (resp. autorovu tvorbu vo všeobecnosti) celkom dobre vystihuje nasledujúca veta, úryvok z predstavovanej novinky:  

"V tom čase sa na Facebooku zjavil obrázok najčudesnejšej inštalácie, akú si vedeli predstaviť: očividne plne funkčný eskalátor v africkej dedine, kdesi v zapadnutom údolí medzi bušom a savanou. Úplný nezmysel." 

S najväčšou pravdepodobnosťou sa vám po prečítaní danej vety v mysli premieľa jediná myšlienka - "čo do pekla to bolo?" A presne to dokonale charakterizuje Jonassonovu tvorbu - ide o zmes absolútných bizarností, pri ktorých vám rozum miestami prestane fungovať, no zároveň vo vás vyvolajú pobavenie. Predstavte si, že sa ocitnete v skupinke totálne odlišných ľudí, stanete sa súčasťou tej nanjepravdepodobnejšej skupiny, ktorá spolu na prvý pohľad nemá absolútne nič spoločné, no zhoda náhod, čudesné príhody a jedna neskutočnejšia udalosť za druhou z jednotlivých členov vytvorila súdržnú spoločnosť, ktorá chráni spoločné tajomstvo. Tá je navzájom popretkávaná všakovakými vzťahmi, o ktorých spočiatku ani len netušíme, no postupne sa ukazuje, že jedna postava ovplyvnila (a stále ovplyvňuje) druhú spôsobom, o akom ani len sama netušila.

 

 

"Jenny roztržito civela von kaviarenským oknom.
„Pomsta je sladká,“ povedala odrazu.
Kevin odvetil, že aj on o nej sníva. A koho má Jenny na mysli? Victora Alderheima, alebo celú sprostredkovateľňu práce?
„Ani jedno, ani druhé. Ale tam v tom výklade je nápis Pomsta je sladká, a. s.“
Kevin sa pozrel naznačeným smerom.
„Čo to má byť? Znie to, akoby pomstu predávali v konzerve.“
„To by bolo skvelé,“ prikývla Jenny. „Podľa teba by na Victora stačili štyri? Po dve od každého z nás?“
Keby bol život taký jednoduchý! No aj keby čírou náhodou na druhej strane cesty predávali balenú pomstu, pravdepodobne by za ňu žiadali peniaze.
„Nijaká firma predsa nerobí zadarmo,“ ozval sa Kevin. „Koľko pomsty by nám podľa teba predali za dvesto korún?“
„Mínus sto, tie sme práve minuli na kávu,“ opravila ho Jenny. „To sa vopred nikdy nedá vedieť. Prezleč sa, ideme tam.“"

 

V Pomste sa stretávame s prešpekulovaným Hugom, utiahnutou Jenny, svojráznym Kevinom, jeho masajským "otcom" Ollem a jeho ďalším otcom Victorom. Nie, nejde o homosexuálny pár, ako to môže na prvý pohľad vyzerať, ale pravú podstatu tejto čudesnej rovnice vám neprezradím, tú záhadu budete musieť rozlúštiť sami pri čítaní knihy. Ako už naznačuje názov, hlavným motívom a hybnou silou príbehu, je pomsta, vďaka ktorej sa presúvame medzi dvoma kontinentmi - Európou a Afrikou, sledujeme nezvyčajný vývoj udalostí, ktoré sa každou chvíľou zamotávajú viac a viac až sa zdá, že vznikol jeden obrovský chaos, z ktorého cestu von nik nenájde. Nech sú postavy akokoľvek prešpekulované, nech majú akokoľvek dobrý plán, stále ich niečo dokáže prekvapiť a len bleskové uvažovanie dokáže zvrátiť neodvratnú katastrofu. K poriadne zamotanému deju pridajte ešte štipku rasizmu, homofóbie, xenofóbie a iných nenávistných prejavov - nie však v tom neznášanlivom zmysle, skôr ako podpichnutie jedincov, ktorí v realite nedokážu prijímať hocičo, čo je iné, ako oni (kvázi výsmech všetkých odmietavých ľudí) - a dostanete niečo, na čom sa dá dobre pobaviť. Či to bolo lepšie, ako predchádajúce Jonassonove knihy, to musíte posúdiť sami, no určite je to niečo, pri čom nemusíte trápiť svoje mozgové závity, no naopak si pekne oddýchnete.

Recenzovala: https://martinashlavouvknihach.blogspot.com/2020/12/ked-je-pomsta-bizarna-jonas-jonasson.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.