bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKate Mossová - Citadela

Kate Mossová, autorka známych bestsellerov Labyrint a Hrobka, pokračuje vo svojom neopakovateľnom štýle aj v ďalšom historickom románe pod názvom Citadela. V románe Labyrint, autorka historické skutočnosti o križiackej výprave a zničení katarských kacírov v trinástom storočí umne poprepletala s legendami o svätom grále ukrytom v zrúcaninách Montsegur.

CitV Citadele, ktorej príbeh sa odohráva v Carcassonne počas 2. svetovej vojny v rozmedzí rokov 1942 a 1944, v čase okupácie Francúzska nacistickým Nemeckom, zachytáva atmosféru strachu, neslobody a krivdy, ktorá podnecuje čestných ľudí k odboju proti režimu a okupantom, ale aj udavačstva a kolaborácie v mestečku. Príbeh získal na napätí a zaujímavosti  vďaka zápletke, že nemecký historik  a zároveň dôstojník SS Otto Rahn verí, že tieto staré tajomstvá a poklady katarských kacírov podporia nacistickú teóriu o nadradenej rase a vedie výskum v tomto smere bez ohľadu na prostriedky a obete. Hlavnou hrdinkou, okolo ktorej sa dej koncentruje je Sandrine Vidalová, sirota žijúca so svojou staršou sestrou v Carcassonne. Táto zažije šok a precitne zo svojej nevinnosti, keď pri záchrane zraneného odbojára z rieky skoro sama príde o život a nepríjemná skúsenosť s políciou a kontakt s odbojom ju privedie na stranu hnutia odporu. Dokonca, čo je pre okupantov neuveriteľný fakt, sa stane po čase hlavou ženskej odbojárskej siete  pod názvom Citadela. Významnú rolu v premene mladého naivného dievčaťa na partizánku, zohráva fakt, že sa zaľúbila do svojho záchrancu, Raoula Pelletiera.

Raoul zistil, že ich bunka odporu bola infiltrovaná špiónom francúzskej armádnej spravodajskej agentúry Leom Authiém, ale kým stihne niečo urobiť, polícia zvalí na neho vinu za odpálenie bomby na civilnej demonštrácii, je hľadaný ako terorista a musí ujsť. Authié sa snaží chytiť  Raoula aj z vlastných, zištných dôvodov.

Dozvedel sa totiž, že Raould našiel v byte svojho nezvestného priateľa - odbojára mapu ku miestu úkrytu starovekého kódexu, ktorý podľa legendy obsahuje tajomstvo takého rozsahu, že by to mohlo zmeniť výsledok prebiehajúcej vojny. Authié má sľúbenú veľkú odmenu od boháča De l'Oradore za tento historický artefakt, no jeho vlastná, silná motivácia, ako ortodoxného kresťana, je zničiť tento kacírsky text. Informácie vedúce k tomuto pokladu získava mučením a ide cez mŕtvoly. Podobne ako v "Labyrinte" a v "Hrobke" sa aj v "Citadele" odvíjajú naraz dve paralelné rozprávačské línie. Popri súčasnej beží  aj iná , staroveká línia, ktorá nás oboznámi s tým, čo to kódex je a ako sa vlastne dostal prostredníctvom mladého mnícha Arínia do hôr, ktorý riskujúc vlastný život zachráni tento posvätný text pred zničením zo strany cirkvi a ukryje ho pre nasledujúce generácie.

I keď prvky mágie a pôsobenia duchov  v románe vyžadujú od čitateľa istú mieru náklonnosti a viery v okultizmus určite väčšina čitateľov silne precíti dobre vykreslenú atmosféru nacistickej hrozby, strachu a neslobody, ktorá núti statočných ľudí obetovať sa v boji za slobodu a v záujme prežitia väčšiny. Autorka má  veľkú zručnosť pre vytváranie živých akčných scén- krv, trosky a panika bombového útoku sa prelína do podrobného opisu každodenného utrpenia zo života v okupácii, nekonečná administratívna práca, prídelový systém, komunikačné ťažkosti a sústavné sledovanie zo susedovho okna. Pozornému čitateľovi to veľmi pomáha lepšie sa vžiť do deja a precítiť všetky emócie spolu s postavami románu. Nájde tu lásku, zradu, čestnosť aj chamtivosť a to všetko v spojení s konkrétnym regiónom, jeho legendami a históriou. Objaví aj magický svet tieňov tam, kde sa legendy a história stretajú.

Recenzoval: Iceman

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.