bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJonas Jonasson : Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

V poslednom týždni sa objavilo na blogoch niekoľko recenzií na túto skvelú knihu a hoci možno nenapíšem o knihe nič nové, prispievam svojou troškou aj ja. Nič nové nenapíšem v tom smere, že som tak isto ako skoro každý, kto Storočného starčeka čítal, bola knihou úplne unesená. V dobrom slova zmysle.

Zaznamenala som, že sa u nás dostávajú čoraz viac do popredia knihy švédskych spisovateľov, či už ide o známu trilógiu Milénium alebo v tomto prípade o Starčeka. Každopádne som veľmi rada, že aj vďaka vydavateľstvu Ikar máme možnosť si takéto skvelé knihy prečítať aj v našich končinách.

Storočný starček bol pre mňa knihou oddychu, smútku, pobavenia a obrovského návalu emócii. Autor nás na začiatku knihy nechá vhupnúť, dalo by sa povedať, takmer na koniec príbehu a postupne sa vracia do života storočného starčeka, v ktorom odkrýva míľniky v živote Allana Karllsona. Vraciame sa presne o 100 rokov do nám vzdialenej minulosti a postupne prežívame celý Allanov život. Za svoj dlhý život toho zažil naozaj veľa, preto je zaručené, že sa čitateľ nebude ani chvíľu nudiť.

Čo však robí knihu takou výnimočnou, že ju všetci milujú? Tajomstvo je v autorovom štýle písania. Celá kniha je písaná svižne, písmenká utekajú priamo pred očami. Stále nemám jasno, do akého žánru by som ju zaradila - komédia? detektívka? krimi?. A veď na tom vlastne nezáleží. Dôležité je, že ide o naozaj jedinečnú knihu.

V príbehu sa vyskytovali pasáže, pri ktorých sa mi hrnuli slzy do očí, ale nasledujúca veta dokázala zmeniť slzy smútku na slzy smiechu. Niečo takého dokáže naozaj len veľmi málo autorov a preto budem veľmi rada, ak budem mať v budúcnosti tú česť si od Jonasa Jonassona (mimochodom, to je geniálne meno, hoci predpokladám, že ide o umelecké) prečítať nejaké z jeho ďalších diel.

Hodnotenie: 5 hviezdičiek

Na záver by som chcela poďakovať vydavateľstvu IKAR a internetovému portálu bux.sk za poskytnutie recenzného výtlačku knihy. 

Storočného starčeka si môžete zakúpiť priamo TU.

Recenzoval: Maataaa
ja-a-svet.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.