bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJedno mŕtve telo, šesť obetí

Posledné meno
na zozname mŕtvych

je tvoje!

Londýnska polícia nájde v jednom z obytných bytov hrôzostrašný výjav, mŕtve telo. Keď sa mu však prizrú bližšie, pochopia, že majú dočinenia so šialencom. Telo nepatrí len jednej obeti, ale hneď šiestim obetiam. Rôzne časti tela sú dokopy neodborne pozošívané hrubou niťou, aby držali pohromade.

Ten kto sa domnieva, že v tomto bode začína story, ten sa hlboko mýli. Je potrebné vrátiť sa späť o niekoľko rokov. Do obdobia, keď pred súdom sedel obžalovaný vrah Naguib Khalid, obvinený z niekoľkých brutálnych vrážd upálením, a ktorého porota vyhlási za nevinného vo všetkých bodoch obžaloby. Tu je spúšťač všetkých ďalších ohavných činov. Tu sa v chorej hlave zrodil nápad vytvoriť Handrovú bábiku.

Som nemenný, večný a nesmrteľný!

Keď na miesto činu dorazí zásahová jednotka, spoločne s vyšetrovacím tímom, nik ešte netuší, aký ďalší priebeh objavením tela spúšťajú. Vrah totiž komunikuje s novinármi, aby svoje činy vytiahol na svetlo sveta. Chce všetkým predostrieť svoju moc. A tu na scénu prichádzajú média, ktoré sú ochotné urobiť pre senzáciu čokoľvek. Zvláštna paralela medzi vyšetrovaním zabití a chystaných vrážd spoločne s únikom informácii priamo k vrahovi dodáva príbehu horkastú príchuť. Média balansujú na hranici so zákonom, nedbalo prekračujú hranice mlčanlivosti, ale i cti. Do televíznych šotov púšťajú naživo prebiehajúci samovražedný skon človeka, či mŕtve telo práve zabitej ženy. Ich nemravný prístup šliape na ľudskú dôstojnosť. A diváci? Sledovanosť astronomicky narastá. Všetci si sťahujú mobilnú aplikáciu Hodín smrti a vzrušene odpočítavájú posledné hodiny obetí.

Zaujímavosťou je aj samotný vyšetrovací tím, ktorého členovia zastávajú v spoločnosti prinajlepšom zvláštne pozície: čerstvo ženatý nováčik preradený z iného oddelenia, osamelá alkoholička alebo na psychiatrickom oddelení liečený pacient. Zvláštne typy osobností nie sú žiadnou raritou u spisovateľov a toto zvláštne charakterové pospájanie protagonistov dodalo príbehu žiadanú korenistosť.

Ústredný motív vraha, ktorý šialene zabíja svoje obete je v krimi odvetví príjemným prekvapením. Niečo, čo tu ešte nebolo. Autor prišiel s niečím úplne inovatórskym, okolo zvláštnych charakterových vlastností postáv vystaval neprestrielný príbeh. Načrel do studnice fantázie a jemne sa pohrával s dielikmi komplikovanej skladačky. Polícia s podozrením na zradu z vlastných radov, novinárske beštie neštítiace sa pošpiniť ľudskú dôstojnosť či sám diabol v tele smrteľníka. Najdôležitejšia otázka, ktorú autor kladie na srdce čitateľa znie: smieme vziať spravodlivosť do vlastných rúk?

Počas čítania môžete nadobudnúť dojem, že autorov štýl písania vám je známy. Na literárnej scéne vystupuje nejeden kvalitný a talentovaný autor či autorka, preto asociácie s niektorým z nich sa nedajú vylúčiť. Avšak samotné gro príbehu nepripomína nič, čo ste doteraz čítali. Hlavný protagonista William Fawkes je niekým, s kým by ste neradi prišli do priameho kontaktu. Je vzdorovitý a tvrdohlavý. Tento prípad sa mu dostane hlboko pod kožu a k jeho vyriešeniu si kliesni vlastnú cestu. Kladie odpor a neváha pokračovať aj napriek výstrahám samotného vraha. Wolf, tak ho prezývajú, sa totiž ocitne na tzv. zozname mŕtvych, ktorých sa vrah ešte len chystá zavraždiť.

Slabšie povahy či nemilovníci krimi, ľutujem, táto kniha zrejme nie je určená do vašich rúk. Môže vám prísť miestami nevoľno. Ale tí, ktorí bažíte po inovátorských krimi príbehoch, napätí a nečakanom vzrušujúcom závere, tak toto je kniha, ktorú chcete držať vo vlastných rukách. Je totiž výborná! S výborným námetom titulnej stránky.

Daniel Cole – Handrová bábika. Photo: Martina Kušnieriková

Keď dážď zosilnel, stiahol si kapucňu dlhého čierneho plášťa do tváre a zamieril von z davu. Odstrkoval ľudí, šliapal po nohách tým, ktorí mu nevedomky vošli do cesty, a nevšímal si ich vyčítavé pohľady. Ani jeden z nich netušil, že medzi nimi kráča netvor.

Vlk v barančom rúchu.

Recenzovala: Martina Kušnieriková
https://www.mojeknihy.com/books/daniel-cole-handrova-babika/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.