bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHarry Hole je späť!

... a to so všetkou parádou. Naposledy som od Jo Nesba čítal uznávaného Snehuliaka, pričom ďalšie diely série už ušli mojej pozornosti. Smäd však vracia na scénu vyšetrovateľa Harryho Holeho v novom šate a s odstupom troch rokov, preto som sa rozhodol vrhnúť do temného sveta Osla znovu aj ja. A bolo to veru skvelé rozhodnutie. Smäd je exemplárnym príkladom severskej detektívky a bez obáv po ňom môžu siahnuť aj Nesbovi noví čitatelia. Príbeh sa síce ohľadom zločinca vracia k piatej časti série Diablova hviezda, ale všetky okolnosti sú jasne vysvetlené a aj vzťahy medzi jednotlivými postavami vám dajú okamžitý zmysel. Apropo, postavy. Všetky sú vykreslené presne a utkvú vám v pamäti. Každá je jedinečná a povahovo odlišná. Najväčšiu pozornosť na seba strháva, prirodzene, Harry Hole, no zvyšok osadenstva za ním ani najmenej nezaostáva.

"Vyceril zuby. Elise sa mu zadívala do úst. Chrup mal ako zo železa, čierny a hrdzavý s ostrými ostňami v hornej aj dolnej čeľusti ako pasca na líšky. Rozďavené ústa zavŕzgali, určite sú na pružinách. Už si spomenula na detaily prípadu. Fotografie z miesta činu. A uvedomila si, že čoskoro zomrie. Vtom sa zahryzol. Elise Hermansenová sa pokúsila zarevať mu do ruky, keď videla, ako jej z krku strieka prúd krvi."

Hlavné mesto Oslo trápi bizarná a pritom nesmierne krvilačná (doslova) vlna vrážd. Neznámy páchateľ zabíja mladé ženy prehryznutím krčnej tepny, aby vzápätí vypil ich krv. To má za následok množstvo špekulácií a teórií, ktorých sa okamžite chytá verejnosť na čele so senzáciechtivými novinármi. Katrine Brattová ako šéfka oddelenia závažných trestných činov bude mať plné ruky práce, pretože okrem dolapenia násilníka je ovplyvňovaná aj tlakom okolia a politickými machináciami. Policajný prezident sa totiž už vidí v ministerskom kresle a rýchlo vyriešený ťažký prípad by mu mohol len pomôcť. Preto osloví aj policajnú legendu Harryho Holeho. Ten si už tri roky užíva prácu v školstve a zásadne (k lepšiemu) zmenil aj svoj životný štýl. Napokon však predsa len znovu vkročí do rovnakej rieky a s vlastným menším tímom sleduje stopy k páchateľovi. Zároveň ide aj o jeho osobnú vendettu, pretože sa zdá, že ním je jediný vrah, ktorý mu kedy unikol. I keď je otázne, či sadista s vytetovaným diablom na hrudi skutočne zmenil svoj modus operandi a stal sa z neho vampír dychtiaci po ľudskej krvi...

"Mohol to popierať, no bol tu len z jediného, egoistického dôvodu. Nie pre obete, pre blaho mesta ani pre prestíž policajného zboru. Ani len pre vlastnú prestíž. Iba preto, že im ušiel. Áno, Harry cítil vinu za všetky obete, za každý deň, čo moho tento muž chodiť na slobode, lebo ho nezastavil. Bol schopný myslieť na jediné: musí ho dostať. On, Harry, ho musí dostať. Netušil prečo. Naozaj potrebuje nahoršieho sériového vraha a násilníka, aby dal svojmu životu smer a zmysel? Ani Boh nevie. A ani Boh nevie, či náhodou ten muž nevyliezol zo svojho úkrytu kvôli Harrymu."

Už od začiatku na vás Jo Nesbo útočí tým, čo najviac preslávilo škandinávsku literatúru - hutnou atmosférou. Či už ide o napínavé situácie, prienik do ľudskej psychiky alebo dokonca obyčajné opisy prostredia, ponurosť a tajomnosť vás celého obostrú. Kriminálny námet je obohatený aj o mystické prvky, čo hodnotím kladne. Vďaka tomu má čitateľ možnosť dozvedieť sa viac o fenoméne vampirizmu (až vďaka Smädu som napr. dozvedel, aký je rozdiel medzi pojmami vampír a upír). Dej vráti do hry všetky známe postavy a pridá aj niekoľko nových. Predsa len, nikto nemladne a aj policajný zbor potrebuje čerstvú krv. Dochádza tak k amémusi reštartu celej série a ja dúfam, že Nesbo sa s Harrym ešte niekoľkokrát vráti, pretože očividne stále nestráca dych. Niežeby boli ostatné jeho romány menej vydarené, ale Harry Hole je proste iba jeden. Na záver mi ešte nedá nevypichnúť názov, ktorý má viacero rovín (smäd po kriv, po pomste, po láske, po uzavretí prípádu atď.) a obálku knihy. Vyzerá to totiž tak, akoby ste sa na miestnosť pozerali z pohľadu vraha, pripraveného ochutnať strach ďalšej obete...

Recenzoval: Marek Zákopčan
http://www.marekzakopcan.sk/news/harry-hole-je-spat-jo-nesbo-smad/

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.