Háberove kričiace kamene
Striedam literárne žánre, tentokrát to je "uhrančivé rozprávačstvo" Stanislava Hábera, ako o ňom píše odborný recenzent Andrej Ferko. Musel som týmto začať, aj keď je to akýsi "doslov" v závere knihy, lebo ma to zaujalo.
Keď som začal koncom, tak tam budem aj pokračovať. Andrej Ferko tiež píše, že táto kniha sa nebude čítať ľahko a menuje charakteristiky čitateľov, ktorých sa to týka... Lenže ja nepasujem celkom ani do jednej jeho škatuľky, tak sa mi to čítalo veľmi dobre. Nevadila mi ani pomerne rozsiahla pasáž s filozofickými a "svetonázorovými" úvahami týkajúcimi sa nášho života, celého vesmíru, Boha a Ničoho s veľkým "N", čo je ako prvotná energia obklopujúca vesmír.
Musím tiež súhlasiť, že v istom zmysle sú Háberove "Kričiace kamene" akýmsi kĺzaním po povrchu udalostí, ale to im zároveň dodáva autenticitu. Tieto udalosti autor nijako zvlášť nehodnotí, len ich opisuje ako svoj (autobiografický) názor, ale čitateľa necháva, aby si vytvoril vlastný názor aj vďaka tejto knihe. Lebo, ako píše, názory sa rodia z diskusie.
Príbeh troch mladých maturantov je generačne zviazaný s ich rodinným zázemím a zasahuje tiež do sféry ich potomkov. Odohráva sa v záverečných rokoch bývalého režimu, ale jeho nitky zasahujú až do roku 1968. Je to tak trochu o mladíckej naivite, o nesmelých pokusoch vo vzťahoch, neskôr v podnikaní, aj na okraji legálnosti, v "porevolučných" rokoch, keď sa niektorí delikventi, vďaka masívnej amnestii, dostali na slobodu.
V príbehu, ktorý sa odohráva hlavne v Košiciach, je všetko, teda aj milovanie (v takmer sterilných opisoch, nie ako je to dnes zvykom), ale aj "nočný bar" s ľahkými dievčatami aj s opisom tej "nočnej reality". Čitateľ sa tak zoznámi aj s miestami, kde ešte nebol... V knihe som našiel viacero zaujímavých myšlienok, tie musí čitateľ objaviť skoro v každej knihe, zvlášť keď je napísaná autorom so sklonom k hlbokým myšlienkam.
Vrátim sa ešte k "filozofickým" úvahám autora, nie so všetkými môžem súhlasiť, ale pripomenulo mi to fakt, že v mladosti sme aj my, naša generácia, radi diskutovali o otázkach našej existencie, "kto sme" a kam kráčame v nekonečnom vesmíre. Háberov "vesmír" je konečný a obklopuje ho prázdnota, teda to "Nič", čistá energia, ktorá je nad všetkým a všetci sa k nej raz vrátime... Nehodno polemizovať, lebo ešte nie sme, našťastie, tak ďaleko.
Nuž veru, život je krátky na pochopenie nášho podielu na vesmírnej energii.
V závere knihy, namiesto "obsahu" je zoznam titulov 27 kníh z pera Stanislava Hábera. Podrobné informácie o autorovi sa dajú nájsť na wikipédii aj medzi osobnosťami Slovenska.
Recenzoval: Jozef Javurek
https://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/447016/haberove-kriciace-kamene.html
Pridať komentár
Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.
Recenzie čitateľov
Kniha dňa
Súťaže
- HRAJTE o knihy s podcastom Knižný kompas, ktorý oslavuje!
- Blesková súťaž o 2x Škola noci - Vykúpená
- HRAJTE o poukazy do Školy varenia a kulinárske balíčky
- Preplnený mechúr. Nové dobrodružstvo smoliara Grega z obľúbenej série
- KNIHA za KOMENT počas apríla 2022 bola opäť úspešná
- Knižné hádanky na BUX.SK, nájdite si svoju zľavu a vyhrajte
- Veľká súťaž s novou sériou Cestovná agentúra Tajné svety
- PSIA DUŠA 2 pre všetkých milovníkov psov + SÚŤAŽ
- HRAJTE s filmom podľa knihy Nebezpečná láskavosť
- Výhercovia súťaži na BUX.sk (2017 a 2018)
Pikošky zo sveta kníh
- Magická kniha, ktorá vás zavedie na čarovné miesta...
- Jedinečný sprievodca pre mladých rodičov. Mamy mamám – rady a užitočné tipy
- Príbeh chlapca, ktorého nikto nechce...no vy ho budete milovať!
- Séria Detektív Cormoran Strike pokračuje. Je tu Vodný hrob
- Túto knihu som si zamilovala, tvrdí Ali Hazelwood. Novinka Mŕtvi romantici