bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFredrik Backman - Muž menom Ove

Oveho som zaregistrovala krátko po vydaní v Česku vďaka niekoľkým nadšeným recenziám. Napriek tomu som sa knihu nechystala čítať. Potom som si však všimla, že vychádza aj u nás a v anotácii sa zmieňoval kocúr... Skrátka, rozhodla som sa jej predsa len dať šancu. Bolo to skvelé rozhodnutie, pretože sa jedná o naozaj jedinečné čítanie. Na Oveho počesť by som chcela trochu odlišne poňať i túto recenziu.

http://data.bux.sk/book/020/227/0202273/large-muz_menom_ove.jpg"Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce." Práve preto o ňom chcete čítať. Je zábavný  a svojský. Hoci by ste mu niekedy najradšej vrazili.

"Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života." Aby vám malo čo priebežne lámať srdce. Aspoň trošku. Po kúskoch.

"Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného.

Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí." V ktorom sa dokonale spoja už spomínaná jedinečnosť, zábava a smútok.

"Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život." Vidíte, kocúr! A ako oni zmenia život jemu. Skrátka na vás čaká príbeh, ktorý má potenciál vás maximálne osloviť alebo nechať úplne chladnými. Mňa oslovil, ale to ste si už zrejme domysleli.

Je jasné, že teenagerom sa môže páčiť literatúra pre dospelých a dospelí môžu nadšene hltať príbehy pre mladých... No je tu ešte jedna špecifická kategória akýchsi nadčasových kníh, v ktorej len minimálne záleží na veku hlavných hrdinov či žánrovej preferencii čitateľa, jednoducho stoja za prečítanie. Práve do tejto kategórie podľa mňa patrí Muž menom Ove.

Fredrik Backman sa rozhodol Oveho príbeh podať ľahko čitateľným, pútavým a zároveň osobitým štýlom. Už na úvodných stranách sa dá postrehnúť trpko-sladká atmosféra celej knihy a jej nevtieravý svojský humor. Trúfam si povedať, že pokiaľ vás oslovia úvodné strany, bude sa vám páčiť celý príbeh.

Čo sa týka deja, v knihe sa striedajú spomienky na Oveho predchádzajúci život a pomaly vytvárajú pestrú mozaiku, ktorá nám postupne objasňuje i niektoré jeho súčasné činy či rozhodnutia. Okrem Oveho osudu sledujeme do istej miery tiež osudy jeho susedov, o rozmanité postavy teda nie je núdza. Kniha síce nie je typicky akčná a myslím, že nikto pri nej infarkt nedostane, nenudila som sa však ani najmenej. Po celý čas som bola zvedavá, čo sa ešte dozviem a ako sa všetko vyrieši.

Hlavný hrdina Ove je rázny, jedinečný, protivný a... veľmi ľudský a uveriteľný. Nie vždy som s ním súhlasila, no autor urobil maximum preto, aby sa doňho čitateľ aspoň trochu vžil a pochopil ho... Rozhodne som si ho rýchlo obľúbila. V prepracovanosti nezaostávajú ani vedľajšie postavy, Fredrik Backman skrátka vie písať.

Pokiaľ si chcete prečítať jeden netypický a dobre vymyslený životný príbeh, ktorý vám dokáže vyčariť úsmev na tvári aj vohnať slzy do očí, Muž menom Ove je výborná voľba. Kniha netlačí na pílu, nejedná sa o prehnane náročné čítanie, no má svoje čaro a ponúka veľmi zaujímavý náhľad na svet okolo nás. Dávam jej 5 hviezdičiek a pripájam vrelé odporúčanie - skúste aspoň začať.

Recenzovala: Kristína Smolková
http://the-bookland.blogspot.sk/2015/06/fredrik-backman-muz-menom-ove.html

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.