bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skErika Johansen - Kráľovná Tearlingu (#1)

Mám rada young adult i fantasy literatúru, takže som s radosťou dala šancu tejto januárovej novinke od YOLi. Pre istotu som sa ale vyvarovala prehnaných očakávaní... A to isté radím aj vám.

Kelseu odmala vychovávali v utajení a izolácii, aby sa dožila svojich devätnástich narodenín a mohla sa stať kráľovnou Tearlingu, ideálne lepšou, než bola jej márnivá matka Elyssa.

Nanešťastie pre Kelseu sa nájde mnoho ľudí, ktorým súčasný stav v kráľovstve vyhovuje a sú rozhodnutí, že Kelsea musí zomrieť. Tej chýbajú dôležité informácie, nevie, komu môže dôverovať a kvôli jej rozhodnutiam navyše Tearlingu hrozí vojna so susedným Mortmesnom, ktorému vládne Červená kráľovná - krutá tyranka a čarodejnica... 

Kelsea sa však odmieta poddať a je odhodlaná pre svoj ľud urobiť všetko, čo je v nej silách, aj keby ju to malo stáť život.

Autorka svoj príbeh zasadila do veľmi zaujímavého, netradičného sveta. Hoci to z anotácie vôbec nie je jasné, Kráľovná Tearlingu je vlastne akási svojská dystópia - v bližšie neurčenej budúcnosti nastal Prechod a ľudia sa čiastočne vrátili k minulosti. Nechýbajú samozrejme ani nadprirodzené prvky, konkrétne mágia. 

Nápad sa mi pozdával, hoci bol tak trochu odsunutý na vedľajšiu koľaj. Po dočítaní knihy sa totiž stále cítim pomerne dezorientovane a mám priveľa otázok. Myslím, že nám autorka svoj svet mohla trochu lepšie priblížiť a poskytnúť viac vysvetlení. Rada by som povedala, že bola skrátka príliš zaneprázdnená akciou, ibaže nie. Väčšinu knihy sa takmer nič nedialo, mala som skôr dojem, že čítam akýsi obšírny úvod do čohosi väčšieho. Osobne som sa však napriek tomu nenudila, kniha sa čítala príjemne

Keď už som nadškrtla štýl písania, je nutné zmieniť, že sa autorka nesnažila vyhýbať nepríjemným záležitostiam a nebála sa nechutných detailov - v primeranom množstve. Ako osvieženie poslúžili tematické úryvky z Tearlingskej tvorby na začiatku kapitol, ktoré sa mi veľmi páčili.

Čo sa týka postáv, boli dostatočne rôznorodé a neprekážali mi, hoci nemôžem povedať, že by som si niektorú z nich vyslovene zamilovala. Naša hlavná hrdinka, Kelsea, ma o svojej "kráľovskosti" a výnimočnosti tak úplne nepresvedčila a trochu ma miatli jej nevysvetlené silné magické schopnosti... Určite by som ju ale nezaradila medzi otravné či nevydarené hrdinky, držala som jej palce. Taktiež som neskutočne ocenila, že je to konečne hlavná hrdinka, ktorá nie je krásna či neodolateľná. Kelsea vyzerá veľmi obyčajne a nemá ideálnu postavu. Práve tá časť s obyčajnosťou však mohla byť zmieňovaná menej často, takto to na mňa pôsobilo až trochu násilne...

Ďalšou príjemnou zmenou bol pre mňa fakt, že sa v knihe neobjavila žiadna romantická línia, len pár náznakov, že v budúcnosti zrejme niečo bude. Je mi jasné, že niekomu môže chýbať, no podľa mňa to bol v tomto prípade dobrý krok. Veď kto by už mal čas zaoberať sa láskou a chlapmi, keď má na krku kráľovstvo vo veľkých problémoch a vojnu?

Kráľovná Tearlingu nie je perfektná, výnimočná kniha, ktorá by vás emocionálne položila. Má svoje silné stránky, ale i tie slabšie a celkom určite nájdete v rámci žánru vydarenejšie knihy. Napriek tomu som bola milo prekvapená, ako veľmi som si knihu dokázala užiť. Považujem ju za príjemné čítanie a dávam jej 3,5 hviezdičky. Pokiaľ máte čas, príležitosť či chuť skúsiť niečo, čo spája YA a fantasy, pokojne jej dajte šancu, trebárs si vás získa.

Recenzoval: Neliss
http://the-bookland.blogspot.sk/2015/01/erika-johansen-kralovna-tearlingu-1.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.