bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skČo bolo potom

Po dočítaní románu  Predtým než som ťa poznala ma ani nenapadlo, že nejaké „potom“ môže byť. Will navždy odišiel a Louisa sa musí naučiť žiť bez neho.

Pokračovanie autorka nazvala jednoducho Čo bolo potom a ja som bola veľmi zvedavá ako  rozvinie dej a či bude aj táto jej kniha taká emotívna. Spočiatku som sa akosi nemohla začítať... možno som bola ovplyvnená prvou knihou.  V časti, kde sa objaví Louisin otec ,ktorému vnuk Thomas v spánku natrel tvár modrou nezmývateľnou fixkou, lebo chcel, aby sa podobal na Avatara, som sa však začala smiať tak nahlas a od srdca, až som prebudila svoju mačku Dusty. Veľmi som ocenila túto vtipnú pasáž, pretože sa rada smeje pri knihách.

Potom však akoby opäť nastal útlm ,až som začínala byť mierne rozčarovaná.

Jojo Moyesová je však výborná spisovateľka a vie ako na čitateľa...V správnej chvíli  začal  dej gradovať a záver bol až „ trilerovo“ dramatický. Možno pod vplyvom filmu podľa prvého dielu som si vedela dokonale predstaviť sfilmovanú aj túto predlohu.

 O čom je Čo bolo potom?

Je to pokračovanie životného príbehu Lou Clarkovej, veľmi svojskej mladej ženy, ktorá sa veľmi ťažko vyrovnáva so smrťou svojej veľkej lásky. Bol ňou Will Traynor, krásny mladý muž s najlepšími životnými bonusmi, ktoré však ona spoznala už ako ťažko paralyzovaného na vozíčku. Prežila s ním veľmi intenzívny šesťmesačný vzťah s veľkou túžbou odvrátiť Willovo rozhodnutie ukončiť život asistovanou samovraždou. Nepodarilo sa jej to a ona zostala sama s prázdnou náručou a kopou otázok o zmysle a nezmysle života.

Teraz  začína svoj život odznovu a vôbec to pre ňu nie je ľahké. Sama má veľmi vážnu nehodu a počas rekonvalescencie stretne  naraz dvoch  ľudí, ktorí jej život zmenia od základov.

Je to Willova dcéra Lily, šestnásťročná ťažko zvládnuteľná tínedžerka a záchranár Sam, ktorý sa so smrťou stretáva denne.

Začína sa náročné zbližovanie plné napätia ,nevedomých aj vedomých citových explózií a oboch frontoch. Lou sa nedokáže odpútať od spomienok na Willa a Sama dlho berie ako nezáväzného partnera. Napäté vzťahy s Lily sa tiež vyhrocujú. Zrazu všetko v jej živote začína dostávať iný rozmer a ona si s tým nevie poradiť. Paradoxne si uvedomí dôležitosť oboch až keď je takmer neskoro.

Román končí pozitívne a dosť otvorene. Mám veľké podozrenie, že si autorka necháva priestor na pokračovanie. Nebola by som proti.

Najprv som mala tendencie porovnávať pokračovanie s prvým dielom. Dospela som však k záveru, že by to vôbec nedávalo zmysel. Prvý diel, kde autorka čerpala podklady zo skutočnej udalosti, bol nesmierne emotívny a v čitateľovi mohol rezonovať aj pár mesiacov/vlastná skúsenosť/.


Čo bolo potom
je nielen príjemná letná oddychovka ale najmä pokus ako možno zdanlivo uzavretý príbeh otvoriť. A vydaril sa.

Autorka je kreatívna a jednoducho má ten boží dar čitateľa zaujať. Opäť jeden príjemný ženský román, ktorý si určite radi prečítajú aj mnohí muži. Môžem vám ho len odporúčať.

Recenzovala: Eva Bujňáková
http://www.ezoterik.sk/index.php/recenzie/192-%C4%8Do-bolo-potom-jojo-moyesov%C3%A1

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.