bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skChris McGeorge – Hľadaj vraha

Vôbec nie je lákavá predstava zobudiť sa niekde v hotelovej izbe plnej neznámych ľudí a ešte k tomu s výpadkom pamäte. Morgan Sheppard sa tak zobudil pripútaný k posteli. Okolo neho sa postupne zobúdzalo ďalších päť cudzincov. Nik netušil prečo sa tam ocitol, nik si nepamätal ako sa tam ocitol. Jediný spoločný menovateľ bol… Nie, nie, to už by som prezradila mnoho. Navyše vedomie, že s nimi v kúpeľni leží mŕtvola vznietilo u protagonistov strach. A opodstatnený. Poradí si novodobý televízny detektív Morgan Sheppard aj s týmto prípadom? Na televíznej obrazovke žne úspech za úspechom. Diváci ho zbožňujú!

Chris McGeorge - Hľadaj vrahaChris McGeorge absolvoval kurz kreatívneho písania na Londýnskej univerzite, kde aj napísal svoju prvotinu Dead Room. Žije v Durhame a ako koníčka má účinkovanie v amatérskom divadle. Patrí mu blog Festival og Blood. Photo: hachette.com

Už známy námet na príbeh, kde je zatvorených niekoľko osôb v jednej malej miestnosti, ktoré majú v krátkom čase niečo vykonať, aby zabránili katastrofe, nie je žiadnym prekvapením. Tu autor vsadil na prebádanú pôdu. Nie je na škodu oprašovať staré klasiky, avšak musí v bezprostrednom závese dôjsť aj k nejakému prekvapeniu. Nakoľko je scenár známy, neznámo v sebe musí ukrývať zaujímavý námet.

Autor nevynikal špeciálnou fantáziou pri dejovej línii, do ktorej zakomponoval televíznu šou, ktoré dnes badať takmer na každej televíznej stanici, celebritu, ktorá je zbožňovaná i nenávidená a zároveň je to, mierne povedané, troska spoločnosti a v neposlednom rade uzavretú miestnosť s vrahom vnútri.

Zaujímavosťou sa stala vsunutá dejová retrospektíva, ktorá vyrozpráva príbeh mladých mužov túžiacich po vlastnom mieste v živote. Ktorí sa potrebujú ukotviť a spoznať vlastnú hodnotu. Títo mladíci svojou mladíckou nerozvážnosťou vykonajú kroky s fatálnymi následkami, ktoré sa majú dostaviť po dlhých rokoch mlčania. Niet sa čo čudovať, keďže im obom ležala v žalúdku masa nevyriešenej černoty.

V prvej polovici knihy sa autor zaoberá akousi psychologickou očistou protagonistov, kedy sú čitateľovi predstavení. Klaustrofobické prostredie má evokovať napätie z očakávania, otáznik údajného vraha zasa strach. Nie som si istá, či sú situácie vystavané do takej miery, aby spomínané pocity vo mne vyvolali, no pripisujem to faktu, že autor knihu napísal ako magisterskú prácu, a teda písal ako začiatočník. Nebolo to zlé, možno iba trochu slabé. Druhá časť knihy, kedy je popísaný zaujímavý kriminálny príbeh, v ktorom figurujú úplne odlišní protagonisti, dodá príbehu potrebnú chuť na ukojený čitateľský apetít.

Kniha Hľadaj vraha situovaná do prostredia medializácie môže zaujať nenáročného čitateľa. Žiadne krviprelievanie, ani brutálne opisy vrahovej roly. Detektívna práca spojená s odhaľovaním vraha nemá prekvapivé vyvrcholenie, k čomu pripisujem aj slabé vyvrcholenie deja, za čo dávam mínusové body. Zápletka, ktorá spočíva na minulosti, bola spracovaná dobre a zvýšila knihe kredit a len vďaka nej sa príbeh stáva zaujímavejším a hodným dočítania do konca. Obávam sa, že náročnejší čitateľ sa bude nudiť. Kniha sa môže stať dobrým základom oddychovej literatúry. Keď vezmeme do úvahy autorove začiatky, dá sa mu to prepáčiť. Zasa na druhej strane, nie je veľa tých, ktorí by napísali krimi triler už na vysokej škole.

Recenzovala: Martina Kušnieriková
https://www.mojeknihy.com/books/chris-mcgeorge-hladaj-vraha/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.