bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAnalfabetka, ktorá vedela počítať (Jonas Jonasson)

Na túto knižku som sa veľmi tešila, odkedy som vedela, že u nás výjde. Starček sa mi naozaj páčil a ja som verila, že ani táto nesklame. Vlastne som sa spoliehala tak trochu na to, že to bude konečne po dlhom čase kniha, ktorá ma nadchne. 

Autorov štýl je skvelý a neuveriteľne mi sedí. To, čo by mi u iných autorov prekážalo (odborné a politické veci), tu mi vôbec nevadili a dokonca sa mi veľmi páčili. Má taký svojský zmysel pre humor, miestami je to až čierny humor a celkovo mi to bolo veľmi blízke (úplne geniálna bola napríklad časť, kde umieral kráľ a taký chlapík mu objednal tenoristu, aby mu pod oknami spieval Bye, bye, Baby)

Mama mohla doplniť spôsob hľadania východiska tabletkami a alkoholom. No dievča, ktoré pochopilo, že takto to ďalej nesmie pokračovať, dalo mame na výber - alebo s tým skončí, alebo zomrie.
Mama prikývla a pochopila. 
Na pohreb prišli davy. 

(prvá veta nie je odpísaná od slova do slova, je tam zhrnuté to, čo bolo na predchádzajúcich pár stranách)

Autor opäť vymyslel skvelý, originálny a zábavný príbeh, do ktorého navyše zakomponoval veľmi sympatickú hrdinku Nombeko. Už len pre jej inteligenciu, dôvtip a vynachádzavosť si ju proste nejde neobľúbiť. Čo sa týka ostatných postáv, autor vytvoril úplne rozdielne charaktery, každý bol iný a niečim výnimočný. 

Samotný príbeh je nereálny a absurdný, ale podaný tak dobre, že máte pocit, že by nejaká Nombeko, Holger 1 či Holger 2 mohli existovať.

- Život, som tu! - zaplesal. 
V tej chvíli ho zrazil autobus.

Konečne kniha, ktorá ma naozaj zaujala od prvej strany a jej čítanie som si užívala. Niekomu sa to odbiehanie k príbehu do iného môže zdať chaotické, ale dá sa na to zvyknúť naozaj rýchlo. Príbeh som si zamilovala, nedočkavo som prevracala strany a užívala si každú vetu. Také niečo sa mi už dávno nestalo. Je mi len ľúto, že som nemala viac času na ňu. 

Ak vás anotácia nezaujme, nevzdávajte to. Mňa nijako nenadchla ani táto anotácia, ani Starčekova. Na jej základe by som sa ku knihám vôbec nedostala, čo by bola vážne škoda. Ďakujem svojej šťastnej hviezde (a samozrejme Ikaru), že sa ku mne kniha náhodou dostala. Keď nad tým tak teraz uvažujem, chcelo by to dať si re-reading Starčeka (áno, to by chcelo na veľa knihách, ja viem. Zoznam by bol skoro taký dlhý, ako môj to-read list).

Úprimne dúfam, že Jonas napíše ešte veľa kníh, ktoré budú rovnako skvelé a vtipné ako Analfabetka. Veľmi rada si ich prečítam. A toto bolo celkovo tak úžasné a mne sa to tak moc páčilo, že si to menej ako 5 TARDIS ani nezaslúži. A tom vedela od prvých strán. Rozhodne knihu všetkým odporúčam. Ja som sa skvelo pobavila. A konečne som dostala knihu, akú som potrebovala. 

Hodnotenie: *****

Recenzoval: Maťa Wolf
http://books-mylife.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.