bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAfter: Sľub

Každý z nás ma svoje obľúbené filmy, seriály, hudobné skupiny, spevákov či hercov. Byť fanúšikom jednoducho patrí k žitiu a mnohí si bez idolov nevedia predstaviť celý svoj život. A tak, ako veľa z nás v detstve zbieralo plagáty, nálepky s tvárami obľúbených ľudí, tak vznikali aj takzvané fanfikcie, v ktorých známe tváre doslova ožívajú a robia presne to, čo si ich fanúšikovia zaumienia. Priaznivci série After isto vedia, že aj tento príbeh je jednou z fanfikcií - tentokrát na hudobnú skupinu One Direction, ktorá medzi mladými spôsobila poriadny rozruch.

A zatiaľ čo byť fanúšikom spomínanej chlapčenskej skupiny je podľa niektorých mladých ľudí zločin, knižná séria After zožala celosvetový úspech. Nebudem klamať, keď poviem, že aj ja patrím medzi čitateľov, ktorí prvý diel série čítali so zatajeným dychom. Anna Toddová má totiž výnimočný talent pútavo zaujať svojho čitateľa a držať ho v napätí až do samého konca. Netvrdím, že bol prvý diel bezchybný, avšak nemal som najmenší dôvod váhať, či si prečítam aj pokračovanie. Neskutočne som sa tešil na moment, kedy sa ku mne dostane Sľub. Ten moment pred chvíľou nastal...

"Nedokázal som si predstaviť, že by som mal takto stráviť zvyšok života. Ak ju už nikdy nebudem držať v náručí, ak už nikdy vedľa seba nepocítim teplo jej tela... Musím spraviť niečo, čím jej aj sebe dokážem, že na to mám. Že sa môžem zmeniť. Musím sa zmeniť a prisahám, že sa zmením."

Veľa z vás sa možno pýta, o čom dokáže Anna Toddová toľko písať, keď sériu After rozvrhla do štyroch šesťsto stranových kníh - a pritom hovorí len o obyčajnom vzťahu dvoch ľudí. Je však potrebné uviesť na pravú mieru, že vzťah medzi Hardinom a Tessou ani zďaleka nie je obyčajný. Zatiaľ čo v prvej knihe mi Hardin vôbec nevadil a považoval som ho za klasického badboya, v druhej mi už miestami jeho správanie prekážalo. Nech si hovorí každý, čo chce, chalan, ktorý chce získať babu, by sa jednoducho takto správať nemal. Tessy mi bolo neraz ľúto a nejedenkrát som si prial, aby si našla niekoho lepšieho. Každý si predsa zaslúži byť šťastný - a nie sa iba dennodenne trápiť. No ako to už vo svete lásky býva, vždy zvíťazí ten horší... Hlavné postavy si prešli mnohými prekážkami, ale zdá sa, že podobne to bude vyzerať aj v nasledujúcich knihách. 

"Nepáčilo sa mi to. Láska by nemala byť neustálym bojom."

Napriek všetkým nedostatkom, ktoré hlavné postavy mali, ma čítanie bavilo. Síce ma miestami prekvapovala fantázia autorky, ktorú by jej mohli závidieť aj tvorcovia nikdy sa nekončiacich telenoviel, nadšene som listoval až do samého konca. Určite treba spomenúť aj postavy vedľajšie, keďže sme sa v druhom pokračovaní dozvedeli viac o Tessinom otcovi a Hardinovej mame, ktorí môžu v príbehu spôsobiť ešte nejeden zvrat. Hoci mali hlavné postavy svoje muchy, tie vedľajšie dokázali môj dojem mierne vylepšiť. Veľkým pozitívom boli krátke kapitoly, ktoré príbeh neustále posúvali dopredu. Niektoré časti boli dokonca písané z Hardinovho uhľa pohľadu, čo ma príjemne prekvapilo. A ako sa dalo predpokladať, opäť nás na konci knihy čakalo (ne)milé prekvapenie. O čo však pôjde, už budete musieť zistiť sami. 

"Ešte pred niekoľkými hodinami som mala všetko premyslené. Stačil však pohľad na otraseného Hardina a moju myseľ znovu ovládol zmätok."

Sľub mal podobné čaro ako Bozk a bol písaný jednoduchým štýlom, ktorý sa veľmi dobre čítal. Autorka takisto používala jazyk blízky mladým čitateľom, no veľkú úlohu určite zohral aj slovenský preklad, ktorý bol opäť zvládnutý veľmi dobre. Keby som však mal knihu zhodnotiť po obsahovej stránke, niektoré scény by som z nej vyškrtal. Je pravda, že Anna Toddová píše zaujímavo, avšak keď jedna náhoda strieda druhú, vnímavým čitateľom začne dejová línia pripadať absurdne a zdĺhavo. Práve preto ma o niečo viac zaujala prvá časť, ktorej čítanie ma bavilo väčšmi. Rozhodne som však zvedavý, čo autorka vymyslí v tretej knihe, ktorá by mala v slovenčine vyjsť v prvej polovici budúceho roka. Ak všetko pôjde podľa plánov, v kníhkupectve ju nájdeme už v apríli. 

"V tomto svete nik nie je skutočne nevinný, Nik. Tí, ktorí si 

o sebe myslia, že sú dokonalí, sú najhorší zo všetkých."

Séria After dozaista neprináša myšlienky, ktoré ovplyvnia váš život. Takisto v sebe pravdepodobne nenesie ani hlbšie ponaučenie, pretože jej hlavným cieľom je vyplniť voľnú chvíľu a zaujať svojich fanúšikov. Za seba môžem povedať, že som sa na knihu tešil niekoľko mesiacov a pokračovanie splnilo moje očakávania. Síce malo zopár nedostatkov, ale tie som dokázal hravo prehliadnuť. Ak sa vám teda páčila prvá časť alebo hľadáte oddychovú knihu pre mladých, určite by som nad kúpou Sľubu neváhal. Pekné čítanie! :-) 

Recenzoval: Dominik Petriska
http://domco-books.blogspot.sk/2015/12/recenzia-after-slub-anna-toddova.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.