bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZuzka Šulajová a jej historický príbeh Oheň v srdciach

Vyberte sa spolu s nami do obdobia na prelome 18. a 19.storočia. Do toskánskej Florencie, chorvátskeho Griča, noblesnej Viedne aj do korunovačného mesta Prešporok. Pre fanúšikov historických príbehov vyšla novinka, ktorá poteší a všeličo sa pri nej dozviete. Zuzka Šulajová napísala Oheň v srdciach a upúta už nádherná obálka...

V mnohonárodnej rakúskej monarchii sa pod vplyvom francúzskej revolúcie začínajú šíriť národnooslobodzovacie myšlienky utláčaných slovanských národov. Spoznávame neobyčajnú, krásnu a vzdelanú dievčinu Katarinu, ktorá na viedenskom dvore ako cisárova chránenkyňa vzbudzuje vášne mnohých mužov. Úprimne však miluje len jedného z nich. Zápal pre spoločnú vec a oheň vzájomnej lásky, ktoré im obom planú v srdciach, už nič na svete neuhasí...

V Európe to vrie. Francúzska revolúcia ukázala, že všeličo môže byť inak. Šíria sa revolučné myšlienky, tróny sa otriasajú, utláčané národy hrdo zdvíhajú hlavy a požadujú právo na sebaurčenie, vlastnú reč a náboženskú slobodu.
V habsburskej ríši sa do politiky, ktorá bola odjakživa doménou mužov, nenápadne, no o to razantnejšie prediera krásna a múdra žena, odchovaná na ideáloch slobody a rovnosti. Pred osobným šťastím uprednostňuje národné záujmy. Muži jej padajú k nohám, panovníci načúvajú jej radám.

Pôvabná a bystrá Rina mieša karty medzinárodnej politiky so šarmom, dôvtipom, v krásnych krinolínach, no aj v mužskom prezlečení ako dvojitá špiónka, ale aj ako žena činu, keď sa pokúsi oslobodiť odsúdených jakobínov z väzenia v Pešti, keď uteká pred tyranským manželom, bojuje o svoje deti, ošetruje ranených v prešporskom lazarete alebo bráni svoje mesto pred paľbou francúzskych diel.

Špiónka Katarina, sirota slovenského pôvodu, bola chánenkyňou, milenkou, družkou aj manželkou. No to, po čom túži najviac, jej stále uniká medzi prstami. Stáť po boku milovaného muža sa zdá byť nemožné.
Katarina vyhrala už nemálo bojov, no boj o vlastné šťastie je pre ňu ten najťažší.

 

História pútavejšie a zaujímavejšie

K napísaniu knihy Oheň v srdciach inšpirovala Zuzku Šulajovú slávna Zagorka. A tiež chcela priniesť príbeh o našej histórii iným, šťavnatejším a pútavejším spôsobom. V školách sa totiž podľa Zuzky neučí dejepis správne.
Dejepis sú predsa príbehy živých ľudí s ich vášňami, problémami, neskutočnými osudmi, ktoré stojí za to poznať. A na ktoré by sme nemali zabúdať - príliš ľahko si prestávame vážiť to, čo máme. A nedostali sme to len tak lusknutím prstov z neba, dodáva.

Pri písaní jej sekundoval aj jej známy, vyštudovaný historik, ktorý si Oheň v srdciach prečítal, vychytal chyby a podporoval ju. „Kvôli knihe som vstávala o piatej ráno a každý večer som sa tešila, že zajtra pokračujem :) Je tam množstvo zaujímavých, málo známych detailov z našej histórie a každodenného života z prelomu 18. a 19. storočia. Cisársky dvor i obyčajný človek. Avšak som laik, netvárim sa, že som napísala profesionálny historický román, v prvom rade má pobaviť a priblížiť dobu,“ upozorňuje obľúbená autorka.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.