bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skŽiadna láska nie je zbytočná

Celý život je príbeh o materstve, manželstve, láske, vzťahoch i strate. „Tvrdím – a som si istá, že by so mnou súhlasila aj románová Živa – že žiadna láska nie je zbytočná. Vždy má význam a vždy stojí za to. V jej živote sa žiaľ prepojí láska s trápením a odsúdením. Živina osudová voľba je trochu kontroverzná, no rozhoduje sa podľa určitých kritérií. Vníma volanie srdca, hlas rozumu, šepot intuície, aj limity vlastného svedomia,“ vysvetľuje Michala Ries, autorka knihy Celý život.

Dve ženy, ktoré sa nepoznajú a zdanlivo nemajú nič spoločné. Dve voľby, po ktorých už nič nebude ako predtým. Dva osudy plné zúfalstva a smútku, ale aj nádeje a neochvejnej materinskej lásky.

 Dokáže láskyplné partnerstvo prežiť smrť dieťaťa?

Prešlo už niekoľko mesiacov, odkedy ich syn zomrel, no Eva sa nevie ubrániť pocitu, že ich manželstvo zomrelo spolu s ním. Márne hľadá odpoveď na otázku, či ďalej bojovať o Gabrielovu lásku, alebo sa vzdať. Rozhodovanie jej sťažuje iný muž. Muž, ktorý je ochotný dať Eve všetko, čo jej manžel odopiera celé mesiace. Je však toto cesta, na ktorú sa Eva dokáže vydať?

Môže pretrvať krehký cit, ktorý sa zrodil v tom najnevhodnejšom čase?

Keď Živa toho muža stretla prvýkrát, považovala ho za bezdomovca. Jej konanie viedol súcit. Každým spoločným okamihom sa súcit mení na hlbokú náklonnosť, vzťah však ani pre jedného neprichádza do úvahy. Živa stojí pred voľbou, ktorá zmení celý jej život. A nielen jej. Vyberie si lásku, aj keď vie, že jej prinesie len trápenie?

Čo hovorí o svojej knihe autorka Miška Ries?

Michala sa na príbehu snaží ukázať, ako sa dokáže matka Evka vrátiť po krutej strate späť do normálneho života. A nezblázniť sa. Pretože ona má aj podiel na smrti svojho bábätka... nesmierne zdrvujúca téma, situácia, o ktorej sa muselo autorke ťažko písať.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Dominika Žiaranová:

Čo vraví Michala Ries o svojich hrdinkách?

▪️Júlia z Na úteku je moje mladé ja. Má môj sarkazmus, moju mladícku nerozvážnosť a moju tvrdohlavosť. Tiež som občas išla cez mŕtvoly.

▪️S Júliou z Na love sme prešli spoločným procesom k odpusteniu. Po rokoch som žiadala o odpustenie ako ona. Viackrát.

▪️S Marínou zo Zadrž dych máme spoločnú snahu neposudzovať a nesúdiť. Jej to ide lepšie ako mne.

▪️Evka z Celého života a ja máme spoločnú vinu. Obe poznáme, aké je to žiť s neustálym pocitom viny. A Živa z toho istého príbehu má môj terajší humor a lásku k cestovaniu. Predstavuje pre mňa materský vzor a nesmiernu silu...

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.