bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZáložka a náramok od K.Hosseiniho!

Čítali ste Majstra šarkanov alebo Tisíc žiarivých sĺnk od Khaleda Hosseiniho? A páčili sa vám? Tento rodený Kábulčan práve píše svoju tretiu knihu, na ktorú fanúšikovia už netrpezlivo čakajú, no nechce prezradiť nič o jej obsahu či postavách:-( Popri tom sa však venuje aj charite – a v súvislosti s ňou máme pre vás súťaž o zaujímavý darček.

Khaled Hosseini sa narodil v afganskom Kábule, no tridsať rokov už žije v USA. Jeho rodina požiadala v roku 1980 o politický azyl a usadila sa v San Jose. Khaled žije v severnej Kalifornii a popri práci internistu píše. A môžeme sa zhodnúť, že naozaj vynikajúco.

deti1

Už jeho prvotina Majster šarkanov bola mimoriadne silná, emotívna a citlivo napísaná kniha o priateľstve dvoch afganských chlapcov pred inváziou sovietskych vojsk do Afganistanu a neskôr počas vlády Talibanu. Hosseini svoj rozprávačský dar potvrdil aj v druhej knihe Tisíc žiarivých sĺnk. Vo svojich príbehoch dokáže zachytiť atmosféru, vykresliť charaktery a nechýba im posolstvo: ako humanista presadzuje Dostojevského myšlienku, že všetko trápenie sveta nie je hodné jedinej slzičky dieťaťa.

deti2

Khaled HosseiniKhaled Hosseini sa popri písaní venuje aj charitatívnej činnosti a od jeho agentky sme získali vyšívanú záložku do knihy a špeciálny náramok, ktorý získa niekto z vás, jeho fanúšikov. Obe sú ručné práce, jemne vyšívané afganskými ženami. Na náramku je každé minizrkadielko ručne všité a vysádzané miniperličkami.

Viacero podobných záložiek a náramkov vyrábajú utečenky z Afganistanu pre Nadáciu Khaleda Hosseiniho. Táto nezisková organizácia poskytuje humanitárnu pomoc Afgancom, podporuje projekty pre utečencov a prispieva na zdravotnú starostlivosť či vzdelávanie afganských žien a detí. Nadácia K.Hosseiniho udeľuje aj štipendiá pre ženy, ktoré chcú pokračovať vo vysokoškolskom vzdelávaní.

Ako získať záložku a náramok od K.Hosseiniho?

Založka a náramokCelkom jednoducho. Veríme, že aj vám sa páčili jeho knihy tak ako nám. A preto sme zvedaví, čo vás na jeho príbehoch zaujíma a čo vás chytilo. Napíšte pod tento článok do diskusie, ako na vás zapôsobil Majster šarkanov alebo Tisíc žiarivých sĺnk. Či vás takéto skutočné príbehy oslovujú...

Dvoch z vás odmeníme. Jeden dostane Majstra šarkanov s originálnym náramkom. Druhý Tisíc žiarivých sĺnk s praktickou záložkou.
Tešíme sa na vaše riadky – píšte do konca týždňa a v pondelok 9.januára vyberieme dvoch šťastlivcov.

Príjemné písanie a čítanie:-)

Vyhodnotenie súťaže o náramok a záložku

Ďakujeme za všetky vaše reakcie – sme radi, že vás Hosseiniho knihy upútali a pri jeho tretej knihe sa máte naozaj na čo tešiť. Určite budete prví, komu dáme vedieť, o to sa nebojte:-)

Napokon sme sa rozhodli odmeniť dve naše čitateľky:
Lucia Goli dostane od nás knihu Tisíc žiarivých sĺnk a k tomu originálnu záložku, ktorú vyrobili afganské ženy-utečenky v Pakistane pre Nadáciu Khaleda Hosseiniho.
Ivane Guzákovej pošleme knihu Majster šarkanovjedinečným náramkom, ktorý tiež ručne zhotovili afganské utečenky v Pakistane.

Blahoželáme!
P.S. Ak máte radi podobné príbehy, kliknite si na čerstvú novinku Imámova dcéra.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(5. januára 2012 v 16:28)
Ja som čítal len Tisíc žiarivých sĺnk. Najskôr som sa domnieval, že je to kniha určená skôr pre ženy, ale po niekoľkých stranách som pochopil, že bude vhodná aj pre mňa (muža) – milovníka histórie. Autorovi sa podarilo na pozadí osudov obyčajných ľudí, naozaj veľmi živo opísať dejinné udalosti krajiny, ktorá bola skoro celú svoju existenciu poznačovaná konfliktami a vojnami.
(5. januára 2012 v 16:37)
uprimne som sa s tymito knihami este nemala moznost stretnut,ale kedze su to skutocne pribehy,tak musia chytit za srdce... podla toho,co som si o tychto knihach u vas na stranke precitala som usudila,ze by to mohlo byt velmi zaujimave citanie,ved o Afganistane pocuvame aj zo sprav...Tisic ziarivych slnk-podla mna to moze byt myslene ako tisic usmiatych tvariciek deti,ked je tam spomenuta Dostojevskeho myslienka,ak to nevyhram,tak si tie dve knihy urcite zozeniem,lebo mam chut si obe precitat a porovnat,ktora je lepsia,ale mozno budu rovnako pekne obe:))
(5. januára 2012 v 16:38)
Vďaka týmto dvom knihám som si uvedomila,že šťastie je veľmi relatívna vec. Považujeme za dôležité mať moderné veci, chodiť na luxusné dovolenky a mať poriadne tučné konto v banke. Ak sa však na to pozrieme z druhej strany, na čo by nám bol majetok,ak by sme neboli slobodní a každý deň by sme sa museli báť o vlastnú existenciu? Obe knihy ukazujú realitu, neboja sa zatúť do živého a po prečítaní máte skutočné zimomriavky, lebo viete, že sú na svete ľudia, ktorí tieto príbehy zažívajú v skutočnosti.
(5. januára 2012 v 16:38)
Majster šarkanov bol pre mňa obrovským prekvapením. Nečakala som, že ma osloví až tak, ako to urobil. Taký krásny príbeh bezhraničného priateľstva a dôvery som ešte nečítala. Od knihy som sa nepohla, kým su ju nemala prečítanú, a potom som o nej ešte dlho rozmýšlala ako by to asi celé dopadlo keby sa niečo stalo(nestalo) inak. Z Amira som bola sklamaná, keď Hasana nebránil, no chápem prečo to spravil..bol vynikajúcou hlavnou postavou, na ktorej autor ukázal všetky ľudské kvality i prehrešky.
(5. januára 2012 v 17:33)
Mna oslovila kniha Tisíc žiarivých slnk. Najprv pri jej výbere, ked som si predstavila skutočne tisíc slnk ako mi krásne žiaria do tváre (milujem slniečko), knižka ma však trošku iný obsah :). Milujem skutočné príbehy. Navyše ak sú písané tak prosto čitateľne. O Afganistane máme asi vsetci tak nejak skreslené informácie, čítať túto knižku bolo pre mna ako nájsť skutočnú tvár tejto krajiny. Navyše si človek uvedomí, že môže byť naozaj šťastný za to čo má, a že žijeme svoje životy v mieri.
(5. januára 2012 v 18:00)
Obidve knihy som dostala ako vianočný darček, a keďže bol želaný, tak som sa na ne veľmi tešila. Po prečítaní sa zaradili medzi moje najobľúbenejšie knihy a už teraz sa teším na ďalšiu autorovu novinku. Obidve z kníh nás zavedú do úplne iného sveta v akom žijeme. Chudoba, vojna, diskriminácie ... ale aj láska, priateľstvo a dojímavé ľudské osudy. Hlavne kniha Tisíc žiarivých sĺnk ukazuje veľmi silný a krásny príbeh ženy - Mariam - s ktorou sa život vôbec nemazná, k čomu v nemalej miere prispeje aj "afgánska kultúra" a nesmierne ponižovanie žien spoločnosťou. Autor nám okrem príbehu Mariam, predstavuje aj vtedajšie pomery (či už politické, alebo kultúrne) v Afganistane a to všetko na spleti ľudských osudov. Pre mňa jednoznačne krásny a silný príbeh jednej obyčajne neobyčajnej ženy plný lásky, ale i utrpenia.
(5. januára 2012 v 19:19)
O majstrovi šarkanov som počula už veľa a všetko len v pozitívnom zmysle. Zatiaľ som ešte nečítala ani jednu z týchto dvoch kníh, ale snáď sa k nim čoskoro dostanem:)
(5. januára 2012 v 20:18)
na odporučanie sesternice som si prečítala tisic žiarivých slnk a určite to nelutujem. je to velmi putavy a krasny pribeh - Mariam je silná žena - prežila toho naozaj dosť. Nevedela som sa od knihy odtrhnuť. Najradšej mám skutočné pribehy, človek si pri pribehoch, ako je tento, uvedomí aké šťastie v živote ma a že jeho problemy su malicherné. Dufam, že sa niekedy dostanem aj k majstrovi šarkanov :-)
(6. januára 2012 v 13:06)
Zial zatial som tieto knihy necitala, ale zaujali ma odozvy ludi, ktori ich uz citali. Je zaujimave citat o kulture vzdialenych krajin o ktorych clovek vie tak malo. Vzdy ked citam o osudoch ludi, zijucich v pre nas nepredstavitalnych podmienkach si uvedomim, ze som stastna zena, zijuca v civilizovanom svete. Posledne som si tuto skutocnost uvedomila pri citani knihy "Pustny kvet". Dakujem, ze zijem v Europe... Tieto dve knihy si urcite precitam tiez, aj ked ma nevylosujete .. :)
(6. januára 2012 v 17:32)
Su to nadherné knihy!!! Moslimský život nás dojíma ale aj šokuje. Hosseiniho knihy su plné citu a aj vás rozplačú. Obe knihy nebudete chcieť pustit z rúk až kým neprečítate poslednú stranku a zanechajú vo vas nieco silné,pretoze su to velmi silné a dojímavé príbehy. Nemali by chýbať v žiadnej knižnici.
(6. januára 2012 v 17:46)
zatiaľ som od tohto autora nečítala žiadnu knižku. prečítala som si o čom sú príbehy a téma ma veľmi zaujíma. rada čítam knihy s podobnou tematikou a o iných kultúrach. je na zamyslenie, ako žijú ľudia v tých krajinách. určite si tieto knihy prečítam.
(8. januára 2012 v 13:28)
Tisíc žiarivých sĺnk - Reálne vykreslený pohľad na život žien v Afganistane ma "dostal". Krásny dojímavý príbeh, čítala som ho deň aj noc a nevedela som sa odtrhnúť, hoci pravidelne pri čítaní kníh zaspávam. Hosseiniho schopnosť zaviesť čitateľa do deja je neuveriteľná. Zrazu máte pocit akoby ste to boli Vy, kto sa učí nosiť burku a zrazu si musí zvyknúť pozerať na svet inak - bez periférneho videnia. Mne - čitateľke žijúcej na Slovensku, vzdialenom tisíce kilometrov od Afganistanu, táto knižka pomohla pri chápaní odlišnej kultúry a v pochopení toho, čo sa to vlastne v Afganistane deje, ako tam plynie život, v akej kultúre žijú ľudia a aké postavenie majú ženy v spoločnosti. Nie správy z médií, často jednostranné a skreslené, ale práve silné príbehy obyčajných ľudí, ktorí zažili neuveriteľné trápenie, bolesť, prišli o svojich milých, boli svedkami krutostí a tyranie, ale napriek tomu v sebe našli odvahu a silu ďalej žiť, dokážu pravdivo opísať, to čo je nám pre politické dovody zastierané, a má byť pre nás tabu. Prekvapil ma opis silnej rodinnej spolupatričnosti týchto ľudí, ich sila a nezlomnosť, viera, že zajtra bude lepšie. Nie nejako extra jazykovo prepracovaná, ale o to tu ani nejde. Na prvom mieste je príbeh. Skvelý a dojímavý príbeh. Príbeh, pri ktorom sa hrnú slzy do očí....
(8. januára 2012 v 20:52)
Doma máme veľkú knižnicu. Ja mám navyše dve poličky, do ktorých si vkladám knihy, ktoré ma silno oslovili - príbehom, postavami, myšlienkou. Obe Hosseiniho knihy sú na tejto poličke a to znamené, že sa k nim ešte budem vracať. Majú totiž v sebe oveľa viac ako len slová, vety, kapitoly. Žijú, sú nádherne poskladané, medzi riadkami cítiť lásku k životu, k ľuďom. Najskôr som čítala Tisíc žiarivých sĺnk, príbeh dvoch žien. Mariam má iba 15 rokov, keď ju pošlú do Kábulu, aby sa vydala za 45-ročného Rašída. O dve desaťročia neskôr vyrastie medzi ňou a dospievajúcim dievčaťom zo susedstva silné puto podobné vzťahu matky s dcérou... Presvedčila som sa, že hoci sa aj krutý život zmení na zúfalý boj s hladom, krutosťou a neustálym strachom, láska, ten najčistejší cit, dokáže ľudí doviesť k nečakaným činom a prekvapivým hrdinstvám. Hosseini je majster pera, vie napísať mimoriadne silný a dojemný príbeh na pozadí krutej reality života žien v islamskom svete a na takomto paradoxe vykresliť čosi nádherné, úžasné s ešte väčšou silou. Vie si podmaniť čitateľa, vtiahnuť ho do príbehu, aby ho prežíval spolu s hlavnými hrdinami. Dokáže umne načasovať prekvapenia, zvraty a pointy, pohráva sa s nami, ale najmä: geniálne využíva svoj brilantný rozprávačský talent. Vôbec sa nečudujem, že sa venuje aj charite - z jeho kníh cítiť lásku k ľuďom a že nikdy nezabudol, odkiaľ vzišiel, kde sa narodil. To si na ňom cením a teším sa na jeho tretiu knihu. Ivana Guzáková