bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Umberto Eco o tajnej službe (3.12.2010)

Aféra Wikileak Aféra Wikileaks a printové médiá

Svetoznámy taliansky spisovateľ Umberto Eco vidí v afére okolo tajných dokumentov zverejnených serverom WikiLeaks „potvrdenie toho, že každú zložku, ktorú si zakladá tajná služba ktoréhokoľvek štátu, tvoria výhradne výstrižky z novín a časopisov.“ V komentári pre francúzsky denník Libération tiež trošku nadsadene predpovedá, že keď už sa nebude dať žiadna tajná informácia umiestniť na sieť, začnú asi agenti jazdiť na dostavníkoch a posolstvo sa naučia naspamäť.
Aféra Wikileak „Mimoriadne americké odhalenia o sexuálnych návykoch talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho len opakujú to, čo sa už niekoľko mesiacov dalo vyčítať v ktorýchkoľvek novinách. A pochmúrna karikatúra líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího je už dlho potravou kabaretných umelcov,“ píše Umberto Eco.

Pravidlo, že tajné zložky musia obsahovať iba už známe správy, je pre tajné služby (a nielen v tomto storočí), základná premisa. Okolo súčasných odhalení je podľa neho taký krik preto, že hovoria to, čo už každý vedel. Že totiž ambasády stratili diplomatickú funkciu a stali sa z nich špionážne centrá. Podľa Eca tiež to, že nejaký hacker môže zachytiť tajné dokumenty najmocnejších krajín sveta, zasadilo nezanedbateľný úder prestíži amerického ministerstva zahraničných vecí.

Aféra Wikileak „Škandál tak vrhá do krízy ani nie tak obete, ako katov,“ myslí si Umberto Eco, autor bestselleru Meno ruže. Doteraz podľa neho platilo, že moc môže úplne kontrolovať občana. Teraz, keď už moc nie je schopná ubrániť sa hackerovi, vzťah kontroly prestáva byť jednosmerný a stáva sa kruhovým. A čo dôsledky? Ecova predpoveď vyzerá ako science fiction, ako sám priznáva, čiže románovo. „Ale som nútený predstavovať si vládnych agentov, ako sa diskrétne pohybujú v dostavníkoch s nekontrolovateľnými trasami a svoje posolstvá sa naučili naspamäť, aby sa nedostali do cudzích rúk,“ píše Eco. Toto všetko vraj potvrdzuje jeho tézu, že technológie teraz postupujú ako krab, teda dozadu.

Zdroj a foto: Libération, Cyberpresse, RFI