bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNajlepšie vydavateľstvo a kniha roka? (20.4.2011)

Čitatelia Knižnej revue rozhodli...

Najobľúbenejším vydavateľstvom roka 2010 sa už po deviatykrát stal Ikar. Rozhodli o tom čitatelia Knižnej revue. Od roku 2001 víťazí Ikar každý rok, iba v roku 2006 sa na prvé miesto dostal Slovart. Tentoraz nechal Ikar za sebou Slovart, Knižné centrum, Maticu slovenskú a vydavateľstvo Slovenský spisovateľ. Včera sa udeľovali aj ceny pre Knihu roka a Debut roka.
Hačava V tieni mafie 	Nočné motýle
Debutom roka je podľa čitateľov Knižnej revue básnický debut Kataríny Džunkovej Palica brata a Palica slnka. Keďže poetka z Košíc je laureátkou takmer všetkých literárnych súťaží, jej víťazstvo nie je prekvapením. Ikar mal v prvej päťke hneď dve knihy – pomyslenú striebornú medailu si odnáša Rasťo Piško za román Hačava a na piatom mieste skončila víťazka Literárnej ceny Mám talent Katarína Tholtová s prvotinou Nočné motýle.

Knihou roka sa stala publikácia kňaza J. Haľka a fotografa Š. Komorného – „Dóm. Katedrála sv. Martina v Bratislave“. Podľa recenzie Radoslava Matejova sa autori podujali vyrozprávať na vyše 600 stranách pestrú históriu tejto stavby aj okolnosti zrodu a osadenia Lippertovho oltára. Ten vzbudzoval polemiky pre svoju umeleckú hodnotu a zaujal miesto po jazdeckom súsoší, ktoré tam bolo umiestnené na znak ochrany žobrákov podľa životopisu svätca Martina.

Katedrála sv. Martina v Bratislave sa nedotýka len Bratislavčanov,“ tvrdí šéfka Knižnej revue Margita Bíziková, „viaže sa s ňou veľa emócií, pretože tam veľa ľudí prežilo svoje svadby , birmovky či prvé sväté prijímanie.“ Kniha podľa nej ide v ústrety čitateľovi, pretože nie je písaná prísnym kunsthistorickým štýlom a je doplnená o skvelé fotografie.

Medzi knihami roka je aj mafiánsky román Jozefa Kariku V tieni mafie, ktorý sa stal vo vydavateľstve slovenským bestsellerom a dlhé týždne sa držal na čele rebríčkov online kníhkupectiev. Tento rok vyšlo pokračovanie V tieni mafie II – Čas dravcov, ktoré opäť vzbudilo veľký záujem čitateľov.

Anketa Knižnej revue je jedinou, v ktorej môžu vyjadriť svoj názor čitatelia. Do ankety sa zapájali vyplnením anketového lístka, uverejneného v každom čísle Knižnej revue.

Výsledky čitateľskej ankety:

Vydavateľstvo roka 2010 1. Ikar
2. Vydavateľstvo Slovart
3. Vydavateľstvo Matice slovenskej
4. Knižné centrum
5. Slovenský spisovateľ

Kniha roka 2010
1. J. Haľko – Š. Komorný: Dóm. Katedrála sv. Martina v Bratislave, Lúč
2. A. Straka: Chvatom, Knižné centrum
3. T. Janovic – M. Lasica – P. Vilikovský: Tri lásky, Marenčin PT
4. M. Bielik: Neskutočnosti, Vydavateľstvo Matice slovenskej
5. J. Karika: V tieni mafie, Ikar
5. P. Tomašovič: Bezčasie, Spolok sv. Vojtecha

Debut roka 2010
1. K. Džunková: Palica brata a palica slnka, Vyd. Spolku slovenských spisovateľov a Kysucká knižnica v Čadci
2. R. Piško: Hačava – Ikar
3. J. Hargaš: Mám v pätách mafiu – Slovenský spisovateľ
4. L. Haas: Trogári, DAXE
5. K. Tholtová: Nočné motýle, Ikar
Najlepšie vydavateľstvo a kniha roka?