bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Vinný od narodenia. Životný príbeh nechceného dieťaťa

Táto kniha je zaradená medzi najlepšie memoáre poslednej dekády.
Je to najlepšia kniha roka New York Times, USA Today, San Francisco Chronicle, NPR, Esquire, Newsday, Booklist.

Vinný od narodenia je presvedčivý, inšpiratívny a komicky vznešený príbeh dospievania v doznievajúcom apartheide a búrlivých dňoch slobody, ktoré nasledovali.

Zázračná cesta Trevora Noaha z juhoafrického apartheidu k pracovnému stolu The Daily Show sa začala kriminálnym činom: jeho narodením. Trevor je potomkom bieleho Švajčiara a čiernej matky. V tom čase im za takéto spojenie hrozilo päť rokov väzenia. Bol živým dôkazom nerozvážnosti svojich rodičov, preto musel stráviť prvých päť rokov života schovaný vnútri, aby ho matka ochránila pred vládnymi úradníkmi, ktorí ho kedykoľvek mohli odviesť.

„Kniha je alarmujúco presvedčivá, smutná aj zábavná. Príbeh Noahovej rodiny je nemilosrdnou sondou do života v Juhoafrickej republike počas apartheidu a zároveň vyznaním lásky autorovej pozoruhodnej matke,“ napísali v The New York Times.

Vinný od narodenia je príbeh neposlušného malého chlapca a neskôr nepokojného mladého muža, ktorý chce za každú cenu odísť do sveta. Je to aj príbeh vzťahu syna k odvážnej a vrúcne nábožnej matke, odhodlanej zachrániť svoje dieťa pred chudobou, násilím a týraním.

Chlapcove zážitky sú veselé a dramaticky pôsobivé. Či už večeria húsenice, lebo časy sú ťažké, alebo ho počas únosu vyhodia z idúceho auta, Trevor opisuje svoj zvláštny svet vtipne a pravdivo. Výsledkom je dojemný a smutno zábavný portrét chlapca, ktorý si v nebezpečnej dobe hľadá miesto v chorom svete. Pomáha mu neutíchajúci zmysel pre humor a oddaná láska matky.

Začítajte sa do novinky Vinný od narodenia:

Keď som mal päť, skoro šesť rokov, prepustili Nelsona Mandelu z väzenia. Pamätám si, ako som to videl v televízii a akí boli všetci šťastní. Netušil som, prečo sme šťastní, len že sme. Vedel som, že existovalo niečo ako apartheid a že sa to končilo, čo bola veľká vec, ale nerozumel som celej tej spletitej skutočnosti.
Čo si však pamätám a na čo nikdy nezabudnem, je násilie, ktoré po tom nasledovalo. Víťazstvo demokracie nad apartheidom niekedy nazývajú Nekrvavá revolúcia. Tento názov používajú, pretože bolo preliatej málo belošskej krvi. Černošská krv tiekla ulicami. Po páde apartheidu sme vedeli, že teraz budú vládnuť černosi.
Otázkou bolo, ktorí černosi? Medzi Stranou slobody Inkatha a ANC, Africkým národným kongresom, vypukla vlna násilia, keďže súperili o moc. Politická dynamika medzi týmito dvoma skupinami bola veľmi komplikovaná, ale najjednoduchšie sa to dá pochopiť ako zástupná vojna medzi kmeňmi Zulu a Xhosa. Inkatha bola veľmi militantná a veľmi nacionalistická strana zložená prevažne zo Zuluov. ANC predstavoval širokú koalíciu, ktorá zahŕňala veľa rôznych kmeňov, ale v tom čase boli jeho lídrami hlavne Xhosovia.
Namiesto spájania sa v mene mieru sa obrátili proti sebe a páchali neuveriteľné zverstvá. Vypukli obrovské nepokoje. Umreli tisíce ľudí. Upálenie pomocou pneumatiky bolo bežné. ľudia niekoho pridržali a na trup mu nasadili pneumatiku, čím mu zakliesnili ruky. Potom ho poliali benzínom, zapálili a upálili zaživa. ANC to robil Inkathe. Inkatha to robila ANC. Keď som raz išiel do školy, na kraji cesty som videl obhorené telo. Po večeroch sme s mamou zapínali náš čiernobiely televízor a pozerali správy. Umrelo viac ako desať ľudí. Umrelo päťdesiat ľudí. Umrelo sto ľudí.

Foto: Tatran, FB/Trevor Noah

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.