bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTitanic. Šokujúce odhalenia a Slováci na palube (+ Súťaž)

Stalo sa to presne pred 101 rokmi. 15.apríla 1912 stroskotala pri prvej, panenskej plavbe námorná legenda, ktorú označovali za nepotopiteľnú. Titanic sa tak zapísal do histórie veľkými písmenami, vznikli o ňom filmy aj množstvo kníh. Jedna z nich vás možno prekvapí – hovoríte si, že už nič zásadné a nové sa nemôžete dozvedieť, no táto knižka vás vyvedie z omylu. A my tu máme tri kusy pre vás.

http://data.bux.sk/book/032/672/0326727/medium.jpgKoľko Slovákov bolo na palube luxusného Titanicu?
Prežili alebo zahynuli spolu s ďalšími 1 500 nešťastníkmi v mrazivých vodách Atlantického oceánu?

Kniha Titanic – pýcha a skaza opisuje posledných 160 minút najväčšieho námorného nešťastia a osudy pasažierov dovtedy najdokonalejšej lode histórie. Odhalí vám len málo známe okolnosti potopenia obrovského zaoceánskeho parníka. V napínavom príbehu nechýba ani skutočná pravda príčiny potopenia, ktorú pred svetovou verejnosťou takmer 100 rokov tajila vnučka jedného z dôstojníkov Titanicu.

http://techpinions.com/wp-content/uploads/2012/07/great-ships-the-titanic.jpgÚryvok z knihy – začítajte sa!
Slovo autora.
Už 100 rokov strhával ľudstvo príbeh luxusného zaoceánskeho parníka Titanic. Neustále sa k nemu vracajú milióny ľudí na celom svete. Predstava o posledných chvíľach života tých, na ktorých sa neušlo miesto v záchranných člnoch, dodnes vyvoláva zimomriavky na celom tele a nesmierny pocit smútku.

Aj mňa tento výnimočný príbeh zaujal hneď od prvého momentu, keď som sa s ním stretol ešte niekde v detstve. Fascinoval ma natoľko, že som čoraz viac vyhľadával podrobnosti o tejto najväčšej katastrofe v dejinách námorníctva. Študoval som každú maličkosť a podrobne som si ich zapisoval pre prípad, že...

Touto knihou som chcel čitateľovi poskytnúť dramatický opis posledných desiatok minút na palube pýchy britského civilného námorníctva. Chcel som vykresliť chvíle hrôzy pretkané statočnosťou, beznádejou a ľudskými omylmi. Je to opis drámy jednej chladnej noci v mrazivých vodách severného Atlantiku, ktorými sa plavia obrovské úlomky ľadovcov. Všetky lode na okolí vypínajú svoje motory, aby neriskovali smrtonosnú zrážku. Iba Titanic so svojou sebavedomou posádkou sa valí obrovskou rýchlosťou proti nástrahám mora. Všetci pasažieri a námorníci sa cítia neohrození na palube tejto dokonalosti svojej doby. Dokonca ani po zrážke neveria, že sa „nepotopiteľná“ loď môže potopiť do hlbín oceánu. Pokojne si niektorí tancujú na naklonenej palube luxusného parníka...

 Dramatický príbeh skazy prekrásnej lode som doplnil podrobnosťami, ktoré dokresľujú celé šialenstvo tohto srdcervúceho príbehu. Stovky ľudí sa v tú noc pozreli smrti priamo do očí, vyše 1 500 však nemalo ani toľko šťastia a zahynuli desnou smrťou v mrazivých vodách Atlantiku. Medzi pasažiermi boli aj štyria s koreňmi z územia dnešného Slovenska - muž, žena a dvaja malí chlapci. Prežili?

Ako sa však Titanic potopil v skutočnosti? Iba nedávno vyšla na svetlo sveta pravda, čo vlastne bolo ozajstnou príčinou tohto nešťastia. Že to bolo obyčajné zlyhanie ľudského faktoru, ktoré druhý dôstojník Charles Lightoller chcel utajiť pred celým svetom. Mnohí si však dodnes myslia, že to spôsobila práve kliatba vyrytá na sarkofágu egyptskej princeznej Amen-Ra.

Fotky 


Čas: 23:55 h - 145 minút do potopenia sa Titanicu.

V strojovni, ktorá ležala tesne nad čiarou ponoru, sa kuriči pohybovali už po pas vo vode. Chladný Atlantik vtekal do tejto časti lode cez všetky možne otvory. Kuričom sa podarilo rýchlo uhasiť oheň, ktorý tu znenazdajky vznikol. Para a dym ich však prinútili opustiť strojovňu. Rýchlo vystupujú na vyššie poschodie.

Inžinier Norman Chambers z New Yorku, ktorý spolu so svojou manželkou obýval jednu z kajút prvej triedy na druhom poschodí, s rozospatými očami, v krásnom župane, prekvapený zbadal na koridore niekoľkých zamestnancov pošty. Všetci mali mokré nohavice. Išiel sa pozrieť na schodisko, ktoré spájalo paluby lode. Vystupovali po ňom viacerí pasažieri a niesli so sebou kufre a tašky. Pochopil, že sa v spodnej časti lode, kde sa nachádzal batožinový priestor, stala nejaká nehoda.
- Rozhodol som sa neopúšťať svoju kajutu, - vypovedal neskôr pred komisiou. - Bol som presvedčený, že poruchu rýchlo odstránia a všetko bude opäť v poriadku. Cítil som sa absolútne bezpečne.

V čase, keď niekoľkí kuriči a zamestnanci pošty bojovali s chladnou vodou Atlantiku, veľká väčšina pasažierov ešte pokojne spala. Ani radista Jack Phillips situáciu v spodnej časti Titanicu nepovažoval za vážnu. Keď ho Harold Bride, druhý radista, tesne predtým, ako si chcel isť ľahnúť, prišiel pozrieť, porozprával mu najprv o množstve pozdravných telegramov, ktoré prebral. Až potom mu Phillips začal hovoriť o akýchsi problémoch v spodnej časti parníka.
- Loď je vraj trošku poškodená. Predpokladám, že po návrate z New Yorku do Európy sa budú na ňu musieť v belfastských dokoch lepšie pozrieť.

 

Súťaž o 3 knihy Titanic – pýcha a skaza

Ak máte chuť ponoriť sa do tejto 170-stranovej knižky, napíšte pod tento článok svoj tip na podobný skutočný príbeh: knihu podľa skutočnej udalosti, či o skutočnej osobe, ktorá vás oslovila, zaujala vás, inšpirovala.

Trom z vás pošleme knihu o tom, ako sa to naozaj stalo: Titanic – pýcha a skaza od Borisa Horáka.
Tešíme sa na vaše tipy, v utorok dopoludnia sa dozviete troch výhercov.

http://popgoestheweek.com/wp-content/uploads/2012/05/titanic.jpg

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(15. apríla 2013 v 18:41)
Marlene Dietrich - Berte len môj život
(15. apríla 2013 v 18:43)
Už dávno som nečítala skutočný príbeh. Naposledy to bolo Z pekla na Olymp - J.Lacková. Bolo to dobré, zaujímavé... ale popravde, nezaujalo ma to natoľko, aby som si kúpila druhý časť.
(15. apríla 2013 v 18:43)
Bez dcéry som neodišla - Timea Keresztenyová
(15. apríla 2013 v 18:43)
čítala som Bez dcéry neodídem ... Bol to podla mňa dosť silný príbeh .. Niekedy som sa až čudovala ako mohla nájsť v sebe toľko odvahy a postaviť sa svojmu mužovi a jeho celej krajine . Bol to niekedy dosť hrozný príbeh pri predstave že to bola niekedy skutočnosť .. a , že sa také veci dejú ešte stále.
(15. apríla 2013 v 18:45)
Mala som 12 rokov, vzala som bicykel a šla som do školy... - Sabine Dardennová
(15. apríla 2013 v 18:47)
Pripájam sa k predošlému príspevku - kniha Bez dcéry neodídem je až neuveriteľným príbehom, že sa niečo takéto deje niekde vo svete.
(15. apríla 2013 v 18:47)
najviac ma zaujala kniha Puštny kvet
(15. apríla 2013 v 18:50)
Čítala som Bez dcéry neodídem a bola to veľmi silná a úžasná kniha a láske matky k svojmu dieťaťu ďalej mám rada Púštny kvet a vlastne som prečítala všetky knihy od Waris Dirieovej kde píše o svojom neľahkom živote a veľmi sa mi páčili mám prečítanú aj knižku o Lady Diane-Tajomstvo života a smrti Lady Diany a Diana od Ingrid Sewardovej asi toľko zo skutočných príbehov v mojej knižnici o Titanicu som zas veľa čítala na internete ale knižku zatiaľ žiadnu nevlastním ...
(15. apríla 2013 v 18:50)
Marilyn Monroe od F. X. Feeney
(15. apríla 2013 v 18:51)
Veľké baby neplačú Ivana Ivančáková krásne napísaná kniha o situácii ktorá sa môže stať komukoľvek z nás.
(15. apríla 2013 v 18:51)
Waris Dirieová - Púštny kvet a Svitanie nad púšťou.Je dôkazom toho,že v dnešnej vyspelej dobe niektoré národy stále dodržiavajú,žiaľ v tomto prípade,odsúdeniahodné tradície.
(15. apríla 2013 v 18:51)
nie som si istá či ide o skutočnú udalosť ale z knihy som mala ten dojem že ano - tak potom Andrea Coddington - Židovka
(15. apríla 2013 v 18:52)
Tak určite Púštny kvet od Waris Dirie,silný príbeh o silnej žene
(15. apríla 2013 v 18:53)
pre mňa je každá faktografická kniha skutočným príbehom, práve včera som dočítal Za zatvorenými dverami a som plný dojmov
(15. apríla 2013 v 18:54)
Mna velmi zaujala kniha Klarina vojna, kde boli opisane krutosti druhej svetovej vojny na zidoch v Polsku. 15-rocna Klara si zacala pisat dennik, ked sa dostala do ukrytu a potom svoje spomienky vydala v tejto knihe. Je to uzasny a velmi silny pribeh.
(15. apríla 2013 v 18:55)
Bez dcéry neodídem
(15. apríla 2013 v 18:56)
Púštny kvet, Unesená a Príbeh bielej masajky. Nádherné knihy. Každá z nich iná. Zároveň však rovnako silná.
(15. apríla 2013 v 18:56)
Nebo nie je výmysel - T.Burpo a L.Vincentová, veľmi povzbudivá kniha, inšpiruje k tomu, že niekedy sa jendoducho treba na svet pozerať detskými očami :)
(15. apríla 2013 v 18:56)
práve čítam jeden skutočný príbeh - Nesmrteľná Henrietta Lacksová - táto kniha ma naozaj zaujala a navyše, som si uvedomila, aké je fajn, že mám možnosť učiť sa biológiu a všetky tie veci okolo, ku ktorým nemám špeciálny vzťah, ale pre inteligentného človeka by mali byť dôležité... Titanic je moja srdcovka, hádam sa zadarí ;)
(15. apríla 2013 v 18:56)
Kim Edwardsová- Strom v srdci a bol to v poslednej dobe príbeh, ktorý ma naozaj dostal.
(15. apríla 2013 v 18:58)
Určite "Bez dcéry neodídem" to bol silný príbeh
(15. apríla 2013 v 18:58)
Ja mám veľmi rada životné príbehy. Fascinujúce sú pre mňa najmä týkajúce sa vojnovej tematiky, napr. Klárina vojna, Ženy diktátorov... Ale takisto autobiografické príbehy. Vrelo odporúčam od Simone Berteatovej: Edith Piaf...
(15. apríla 2013 v 18:59)
Pustny kvet
(15. apríla 2013 v 19:00)
The Basketball Diaries (Jim Carroll)
(15. apríla 2013 v 19:00)
Bez dcéry neodídem . velmi dojemná úžasná a verím že aj táto bude
(15. apríla 2013 v 19:00)
Ja by som odporučila Záblesky nádeje,veľmi dobrá kniha.
(15. apríla 2013 v 19:00)
no ta jednoznačne Púštny kvet od Waris Dirieovej. Skvelá kniha :-)
(15. apríla 2013 v 19:02)
Biela Masajka,bola aj sfilmovaná a je to veľmi zaujímavý príbeh.
(15. apríla 2013 v 19:03)
Príbeh bielej Masajky- Corinne Hofmannová
(15. apríla 2013 v 19:04)
Afrika, moja láska- Corinne Hofmannová
(15. apríla 2013 v 19:04)
Kniha Mafiánsky hrobár bola vskutku zaujímavá. Pri jej čítaní mi naskakovali zimomriavky, vlasy vstávali dupkom. Týmto príbehom by som sa určite neinšpirovala, keďže išlo o mafiánskeho capa Tommyho Karate, ktorý chladnokrvne zabíjal svojich nepriateľov a svoje obete rozrezával na šesť časti, preto sa kniha v originály volá The Butcher. Naozaj faktograficky aj fotograficky spracovaná téma Brooklynskej mafie. Určite siahnem aj po ostatných knihách od tohto autora.
(15. apríla 2013 v 19:04)
Návrat z Afriky-Corinne Hormannová
(15. apríla 2013 v 19:05)
Určite od Tatiany Melasovej-Tovar a od Waris Dirieovej:Púštny kvet
(15. apríla 2013 v 19:05)
Skutočne pribehy mam najradsej, hlavne tie, ktoré dodajú silu alebo ma nútia zamyslieť sa... napr. Púštny kvet, Smrteľný hriech,Upalena zaziva
(15. apríla 2013 v 19:05)
Farba citov-Kathryn Stockettová
(15. apríla 2013 v 19:06)
Stretnutie v Barsaloi- Corinne Hormannová má úplne úžasné knihy, v ktorých opisuje všetko čo zažila, keď skúsila život v Afrike
(15. apríla 2013 v 19:07)
Svitanie nad púšťou-Waris Dirieová
(15. apríla 2013 v 19:08)
Veľmi sa mi páči kniha od Maxa Lucada- Bez strachu..:) odporúčam ju,pretože je v nej veľmi veľa pekných myšlienok a pravdy..;)
(15. apríla 2013 v 19:08)
I.Stone - Smad po zivote - je to uzasny zivotopis Vincenta van Gogha
(15. apríla 2013 v 19:08)
Mária Hamzová- Zlomený kvet
(15. apríla 2013 v 19:08)
Bez dcéry neodídem
(15. apríla 2013 v 19:10)
Púštny kvet
(15. apríla 2013 v 19:13)
Motýlek
(15. apríla 2013 v 19:13)
Mna zaujala trilogia kníh(Biela Masajka...) od Corinne Hofmann,kde opisuje svoj život v Keni.Každú knihu som priam hltala a chcela som sa dozvediet ako pokračuje jej cesta života v Keni a potom aj mimo neho.Videla som aj rovnomerný film k tejto knihe ale musím sa priznat,že ma neočaril.Mnoho detailov bolo vynechaných.Predsa len kniha je len kniha.Odporúčam!!!
(15. apríla 2013 v 19:15)
Zbožňujem knihy podľa skutočných príbehov,ked vie že nič z toho nie je výmysel a všetky opísané veci sa v skutočnosti stali. Pri niektorých mi behá mráz po chrbte, pri iných sa nezdržím sĺz,pri iných vybuchnem smiechom..Vnímam ich oveľa citlivejšie ako ked viem, že kniha je len "fikcia" (i ked aj také knihy milujem) :) Medzi moje top knihy podľa skutočnej udalosti patria: Zneúctená - Saira Ahmed, Čierna žena, biela krajina-Waris Dirieová,ale aj A.Coddington-Mal to byť pekný život, Lincoln - Goodwinova..a takto by som mohla pokračovať donekonečna... :) Ak sa mi aj nepošťastí túto knihu vyhrať,zadovážim si ju inak..Piští mi po nej srdiečko :)
(15. apríla 2013 v 19:15)
Veľké baby neplačú.
(15. apríla 2013 v 19:16)
Z pekla na Olymp
(15. apríla 2013 v 19:16)
Mna zaujala kniha Rovnako iny ako ja...
(15. apríla 2013 v 19:19)
Len hory nesklamú-Helena Boková veľmi pekná kniha so slovenského okolia, ktorá rozpráva pekný príbeh o mladých ľuďoch, ktorý určite stojí za prečítanie
(15. apríla 2013 v 19:21)
Púštny kvet
(15. apríla 2013 v 19:21)
Púštny kvet-Waris Dirieová a Smrteľný hriech- veľmi silné príbehy
(15. apríla 2013 v 19:22)
Nauč ma povedať zbohom...-Mária Lazárová
(15. apríla 2013 v 19:22)
Veľmi silno na mňa zapôsobil skutočný príbeh- Sklený zámok od Jeannette Wallsovej- smutné, drsné, až neuveriteľné, ale pravdivé, ďalej nejdem prezrádzať, vrelo odporúčam. Táto kniha má v mojej knižnici pevné miesto a raz ju posuniem mojim dcéram.
(15. apríla 2013 v 19:23)
Mám rada skutočné príbehy o ľuďoch, alebo udalostiach. Nevadí mi ani literatúra faktu, kde sa skutočne dozviem, ako to fakt bolo, ale rada čítam aj niečo zbeletrizované. Zaujíma ma všetko o slávnych ženách ako Mária Terézia, Kleopatra, Nefertiti, Nefertari či Lady Di. Nevyhýbam sa ani Hitlerovi a 2.SV, aj keď je to veľa krát ťažké čítať, bez minulosti tu nebude budúcnosť. A rada zhltnem aj niečo o rôznych krajinách, napr. Červené sárí (samozrejme, je to aj krásny príbeh ženy, ale niečo nám povie aj o Indii :) ), Tibeťankin stratený dom a pod. A Titanicu sa nebudem brániť určite! :)
(15. apríla 2013 v 19:24)
naposledy som čítala "Púštny kvet", "Smrtelný hriech" a "Tovar"
(15. apríla 2013 v 19:25)
Andera Coddington-Židovka
(15. apríla 2013 v 19:27)
Milujem skutočné príbehy a najviac ma zaujali asi Mormónka - Carolyn Jessopová, Útek z afrického pekla - Barbora Koudelková, Poslouchej, zabíjej, nebo zemři - Sönke C. Weiss, Tovar - Tatiana Melasová, Zneuctená - Saira Ahmed, Púštny kvet - Waris Dirie, Môj príbeh z háremu - Jillian Lauren, Indická princezná - Javier Moro
(15. apríla 2013 v 19:29)
Mária Hamzová- Bozk nad kytičkou frézií
(15. apríla 2013 v 19:29)
Denisa Ogino, Evita Urbaníková- Sushi v dushi
(15. apríla 2013 v 19:32)
22. 11. 1963-Stephen King, hoci príbeh bol vymyslený, dejinné udalosti ostali zachované a vďaka tejto knihe som dozvedala viac o atentáte na prezidenta Kennedyho. Takto podané dejiny ma skutočne zaujali :)
(15. apríla 2013 v 19:33)
Zásady muštárne od John Irvinga, kniha úžasná a filmové spracovanie rovnako tak :)
(15. apríla 2013 v 19:34)
Max Lucad- Bez strachu. Nachádza sa v nej plno pravdivých myšlienok:) Taktiež Knihy od Dana Browna ako napríklad stratený symbol:)
(15. apríla 2013 v 19:36)
mne sa pacila kniha Dva proti říši o atentáte na Heidricha
(15. apríla 2013 v 19:37)
Tovar - silný príbeh, taktiež som čítala My deti zo stanice Zoo, odporúčam..
(15. apríla 2013 v 19:37)
Púštny kvet:)
(15. apríla 2013 v 19:37)
Khaled Hosseini autor je môj obľúbený, u nás v rodine je stále veľmi chcený. Tisíc žiarivých sĺnk ma úplne dostalo, niečo rovnako skvelé by si to zas pýtalo :)
(15. apríla 2013 v 19:38)
The secret je to kniha plná faktov a zaujímavostí:)
(15. apríla 2013 v 19:39)
Norman Mailer - Katova pieseň
(15. apríla 2013 v 19:43)
Mark Kurzem - Maskot
(15. apríla 2013 v 19:46)
Jeden deň Ivana Denisoviča - Solženicyn
(15. apríla 2013 v 19:46)
Púštny kvet od Waris Dirieovej
(15. apríla 2013 v 19:47)
Púštny kvet - Waris Dirie
(15. apríla 2013 v 19:47)
Biela masajka, Púštny kvet, Klárina vojna
(15. apríla 2013 v 19:51)
Púštny kvet, Nemiluješ, zomrieš, Žena bez čísla
(15. apríla 2013 v 19:55)
Život od Keith Richards
(15. apríla 2013 v 19:56)
Mna velmi ooslovila knizka Tri šálky čaje od Mortensona. Je to horolezec, ktory po neuspesnom vystupe na K2 stravil isty cas na pakistanskom vidieku... slubil, ze sa vrati a vratil sa. Postavil v Pakistane 55 skol.Je to uzasne. Nie vsetky skutocne pribehy musia zachytavat tragedie, alebo tazky zivot hlavneho aktera/akterky...tento zachytava odvahu, silu,obrovsku vytrvalost a dobre srdce. Vrelo odporucam :)
(15. apríla 2013 v 20:02)
Milujem knihy ktoré sa zakladajú na skutočnej udalosti,alebo hovorí o živote nejakej slávnej osobnosti. Je to veľmi fascinujúce pozrieť sa na niekoho slávneho a zrazu vidieť človeka z mäsa a kostí, s chybami,a mnohokrát s ťažkým osudom. Osobne ma najviac fascinujú Habsburgovci, takže určite Mária Terézia, Korunu skladám z unavenej hlavy, ďalej kopec kníh o Napoleonovi Bonapartem, a potom z tých súčastnejších určite Púštny kvet - to je kniha ktorá proste naozaj chytí za srdce, Bez dcéry neodídem, Imánova dcéra - diely pri ktorých som bola skutočne šťastná, že som sa narodila v Európe, alebo aj kniha o Madam Thoussand :)
(15. apríla 2013 v 20:03)
Titanic, hm, este doteraz mam odlozene vlastnorucne nakreslene kresby (na 14 rocne dieta celkom presne) Titanicu, obrazky, plagaty a vlastnorucne urobenu maketu, ktoru mi potom bracho ukradol a na skolskej vystave prihlasil pod svojim menom a ziskal s nou 3. miesto :-))))) Este aj teraz ma pribeh tej lode fascinuje .....
(15. apríla 2013 v 20:06)
Zlaté ruky - príbeh Bena Carsona
(15. apríla 2013 v 20:06)
Pamati gejse - uzasny pohlad na japonsku kulturu
(15. apríla 2013 v 20:07)
Pamati gejse - uzasny pohlad na japonsku kulturu
(15. apríla 2013 v 20:09)
Michael Bockemühl-RembrandtMichael, Anna Frankova- Dennik Anny Frankovej
(15. apríla 2013 v 20:11)
momentalne ma nic nenapada, no mam pocit, ze sa necham inspitovat aj nizsie uvedenymi komentarmi...
(15. apríla 2013 v 20:19)
rudolf vrba utekl jesm z ovietimi
(15. apríla 2013 v 20:19)
Takým prvým zo skutočných príbehov, ktoré ma naozaj zaujali bola Betty Mahmoodyová - Bez dcéry neodídem a neskôr aj voľné pokračovanie Z lásky k dieťaťu.
(15. apríla 2013 v 20:20)
Bez dcéry neodídem
(15. apríla 2013 v 20:23)
Neviem, či knihy, ktoré vypíšem sú podľa skutočnej udalosti, alebo to je len fantázia autora, alebo je to prikrášlené, ale milujem historičké knihy, dejiny a všetko s tým spojené. Veľmi ma oslovili a doslova prekvapili knihy ako : Mária Hamzová- všetky od nej,Jožo Nižnánsky - Čachtická pani, Carolly Ericksonová - Posledná žena Henricha VIII., Annie Gracie - Tudorovci, všetky boli zaujímavé a som rada, že som si ich mohla prečítať, takže určite odporúčam
(15. apríla 2013 v 20:26)
ked neratam Bibliu tak som ziaden skutocny pribeh este necitala o to viac ma to laka :)
(15. apríla 2013 v 20:27)
mne sa páčia knižky od Waris Dirie - najviac asi Púštny kvet a teraz nedávno som dostala knižku Biela Masajka, tá bola hádam ešte lepšia. Dobre sa mi čítala a bola taká iná, zaujímavá
(15. apríla 2013 v 20:31)
Nakoľko čítam relatívne pravidelne od útleho detstva, tých kníh bolo viac, určite ma pri výbere knihy osloví, keď ide o skutočný príbeh, veď najlepšie knihy píše sám život.
(15. apríla 2013 v 20:36)
Kniha ktorú odporúčam je zároveň aj moja najobľúbenejšia... JON KRAKAUER - ÚTEK DO DIVOČINY. Krásny, dojímaví a skutočný príbeh o mladom chlapovi ktorý bol znechutený civilizaciou a vydal sa na svoju životnú cestu na konci ktorej ho čakala smrť... Jednoznačne ju odporúčam každému... :)
(15. apríla 2013 v 20:42)
Pí a jeho život :) keď máte radi lode a plavby a Púštny kvet :) silný príbeh až neuveriteľne reálny, ale to sú všetky skutočné príbehy... také napíše život.
(15. apríla 2013 v 20:45)
Mária Hamzová- Bozk nad kytičkou frézií
(15. apríla 2013 v 20:49)
prečítala som niekoľko kníh, ktoré boli napísané podľa skutočného príbehu, ale najviac ma asi oslovila kniha od Waris Dirie - Púštny kvet, celkovo obľubujem knihy, ktoré píše sám život a ktoré sa Vás dotknu na toľko, že to prežívate s dotyčnými postavami
(15. apríla 2013 v 20:54)
Coco Chanel, Sport kraloven
(15. apríla 2013 v 21:01)
Ja by som chcela knihu, kde by boli opísané záhadné zmiznutia v Bermudskom trojuholníku.
(15. apríla 2013 v 21:05)
Kniha o Edith Piaf
(15. apríla 2013 v 21:05)
Imámova dcéra- dosť smutný príbeh.
(15. apríla 2013 v 21:10)
Dennik Anny Frankovej, myslim, ze opisovat netreba, je to nieco co ma hlboko zasiahlo..malo by to byt podla mna ako povinne citanie aj u nas
(15. apríla 2013 v 21:21)
mňa najviac oslovila kniha Puštny kvet.... doslava som ju zhltla :)
(15. apríla 2013 v 21:21)
Púštný kvet
(15. apríla 2013 v 21:28)
Nicholas Sparks - A walk to remember
(15. apríla 2013 v 21:28)
Bez dcéry neodídem a Púštny kvet.
(15. apríla 2013 v 21:46)
Kníh o inšpirujúcich osobách som prečítala veľa a je ťažké vybrať iba jednu. Ale, ak by som mala vybrať iba jednu, bola by to kniha s názvom Krásna od modelky Katie Piper.
(15. apríla 2013 v 21:54)
Keith Richards - Život
(15. apríla 2013 v 22:02)
Demitra 38, Ronaldo – Posadnutý dokonalosťou, Rafa, Simon Wiesenthal
(15. apríla 2013 v 22:06)
moj posledny silny zazitok z knihy o skutocnom pribehu je Medzi odtienmi sivej. Obraz prezivania, lasky a pomoci v ruskom gulagu.
(15. apríla 2013 v 22:07)
Mám veľa kníh v mojej knižnici, ktoré sú písané podľa skutočnej udalosti, prvá je Bez dcéry som neodídem (dostala som ju na konci 8 ročníka za vynikajúce výsledky :)od riaditeľa ZŠ), Púštny kvet, Vydatá proti svojej vôli, Schindlerov zoznam, Klárina vojna, Stretneme sa v mojom raji. Ale i mnoho kníh z Evitapresu. Keď som čítala prvé zo spomínaných kníh, tak aj keď občas repcem na svoj život a život na slovensku, tak po ich prečítaní som zase šťastná, že tu žijem a vráti ma to späť na zem a som šťastná a vďačná za to čo mám.
(15. apríla 2013 v 22:19)
Nikola Tesla, Steve Jobs, Disident
(15. apríla 2013 v 22:39)
ja by som napisala pribeh o cernobyle co tam bolo pred vabuchom a co tam je teraz po tolkycg rokocg zda sa mi to zaujimave aj napinave co presne sa tam odohralo...
(15. apríla 2013 v 22:46)
naposledy pustny kvet je fakt dobra
(15. apríla 2013 v 22:48)
Tajomná komnata J.K. Rowlingovej
(16. apríla 2013 v 6:59)
Židovka od Andrey Coddington
(16. apríla 2013 v 7:11)
Arthur Golden - Pamäti gejše
(16. apríla 2013 v 7:13)
Zatiaľ som citala len Bez dcéry neodídem, ale rada by som si asi precitala Kajínka.
(16. apríla 2013 v 7:16)
Dočitala som Inventúru od A. Hryca a chystam sa pustiť do Chudíka od Ľ. Krenovej.
(16. apríla 2013 v 7:35)
Mňa oslovila kniha Dieťa džungle.
(16. apríla 2013 v 8:02)
Najviac ma asi v poslednej dobe zaujala kniha "Cigánka" od Janettte Maziniovej. Je to neuveritelne silna kniha aurcite stoji za precitanie.
(16. apríla 2013 v 8:44)
Okno do duše Andrea Boldišova
(16. apríla 2013 v 8:56)
Modlitba za Černobyl.....v skole som dokonca o havarii robila ajreferat....katastrofa, ktorej sa ale dalo predist???
(16. apríla 2013 v 9:27)
Bez dcéry neodídem.
(16. apríla 2013 v 9:37)
Bez dcéry neodídem, Púštny kvet
(16. apríla 2013 v 10:04)
Waris Dirieová - Púštny kvet
(16. apríla 2013 v 10:23)
Kurupira,zlovestné tajomstvo od Jaroslava Mareša
(16. apríla 2013 v 12:40)
Tak niečo o Černobyle. Videla som film Černobylské denníky a veru sa mi to veľmi nepáčilo, bolo to skôr zosmiešnenie situácie.
(16. apríla 2013 v 15:23)
Zlaté ruky, skvelý príbeh o chlapcovi, ktorý sa zmenil na lepšieho a zachraňoval životy od Cecil Murphey
(16. apríla 2013 v 18:45)
Medzi odtieňmi sivej, Spoveď stroskotanca,
(16. apríla 2013 v 21:09)
Určite kniha Bez dcéry neodídem, bol to príbeh ženy, ktorej muž je z Iránu a majú spolu dcéru, ale návšteva jeho rodiny sa zvrhne na nočnú moru... je to neuveriteľný príbeh silnej ženy, ktorá sa nevzdala nádeje, vrelo odporúčam!
(16. apríla 2013 v 22:07)
Cecil Murphey-zlate ruke
(17. apríla 2013 v 19:16)
Kedze mam rada knihy pisane podla skutocnych udalosti, tak som ich precitala uz viac.. velmi sa mi pacila knihy "Krásna" o modelke Katie Piper, ktoru obliali kyselinou, a taktiez Pustny kvet od Waris Dirie-ovej.
(3. septembra 2013 v 17:13)
totalny neskoleny personal lode od kapitana po radistu to bola totalna skaza titaniku
(9. septembra 2015 v 0:39)
Nespomeniem si na názov, ale túto knižku by som rada prečítala.