bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTatry – jeden z NAJ skvostov Európy

Hovoriť o Tatrách ako o miniatúrnych Alpách je celkom výstižné. Majú mnoho atribútov, ktoré lákajú do alpských krajín davy turistov, tu ich však nájdu pekne pokope na veľmi malom priestore. Určite ste už zavítali na niektoré miesto v Tatrách a budete súhlasiť, že sú jednoducho nádherné. Ich krásu približuje aj novinka z pera (a fotoaparátu) Jána Laciku.

http://data.bux.sk/book/020/246/0202461/medium-tatry.jpgPodľa legendy Tatry vznikli z Božej túžby po kráse. Keď sa Boh v siedmy deň stvorenia sveta pozrel na svoje dielo, mal pocit, že ho treba ešte trochu prikrášliť. Preto vyslal jedného zo svojich anjelov, aby nabral do vreca priehrštie krás a dotvoril nimi novučičký svet. Nebeskému letcovi sa do cesty postavilo vysoké horstvo a on krídlom zavadil o krajný žulový končiar a skrivil ho. Vrece sa roztrhlo a jeho krásny obsah popadal dolu do horskej pustatiny...

Takto začína svoju knihu fotografií a zaujímavých textov známy slovenský cestovateľ a fotograf Ján Lacika. Novinka Tatry má necelých 100 strán, ktoré však predstavujú naše veľhory v celej svojej kráse.

Ale vráťme sa k tej legende. Keď sa vrece roztrhlo, na skalnaté vrchy a doliny sa rozsypalo množstvo prírodných krás. Do krajiny, ktorá sa zazelenala sviežim lesom a kosodrevinou, sa rozutekali kamzíky, svište, medvede, jelene a mnoho inej horskej zveri.

Vo vreci bolo i dosť osviežujúcej vody, ktorá sa premenila na čarovné jazerá a horské bystriny padajúce cez skaly v podobe úchvatných vodopádov.

Skrivený vrch, ktorý zapríčinil nebeskú nehodu, dostal meno Kriváň a pohorie, ktorého je veľkou okrasou, ľudia nazvali Tatry.

tatry

„Poďme spolu objavovať podmanivú krásu karpatského horstva, ktoré je právom považované za jeden z najväčších prírodných skvostov Európy,“ vyzýva autor knihy Ján Lacika. Novinka Tatry vás určite navnadí spoznávať ho na vlastné oči.

V pohostinných Tatrách ste vždy vítaní.

A tak si hneď na prvých stranách môžete pozrieť vlak, ktorý v roku 1871 doviezol do tatier prvých turistov. V Tichej doline nájdete odtlačok trojprstého chodidla, ktorý je dôkazom existencie tatranského dinosaura.
Kniha je rozdelená na niekoľko častí – Tatry, príroda a človek. Štrbské Pleso a okolie. Starý Smokovec a okolie. Tatranská Lomnica a okolie. Jasná a okolie. A napokon Krajina pod Tatrami.

Nádherné fotografie, výstižné popisky, zaujímavé fakty a pikošky.

Kniha Tatry je ako stvorená do kresla, keď sa večer doň usadíte unavený po náročnom dni, pri sebe teplý čaj, malá dobrota, vyložíte si nohy a listujete...

Milan Buno, 5.9.2015

tatry

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.