bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTáňa Keleová-Vasilková oslavuje novou knihou Eliška

„K tomuto príbehu ma inšpirovala moja maminka, pretože aj ona vyrastala počas vojny a rovnako ako Eliška papala pomaranče prvýkrát ako sedemročná. Aj toto sa mi zdá silné a mnohí z nás si to ani nevedia predstaviť...a mnohí zasa veľmi dobre, lebo to možno ešte stále žijú,“ vysvetľuje Táňa.

Eliška jej jej najhrubší román, písala ho naozaj veľmi dlho a sama ho považuje za taký svoj literárny Mount Everest. Najvážnejší príbeh, ktorý sa dotkne mnohých sŕdc.

Príbeh Elišky sa začína počas druhej svetovej vojny. „Moji čitatelia majú možnosť sledovať, ako sa z malého dievčatka Elišky stala starenka. Bez ohľadu na vek bola vždy úžasná, láskavá a srdcu milá... aj napriek svojmu batôžku chýb, prehier a bolestí. Alebo práve preň,“ približuje autorka.

Eliška žije v domove pre seniorov so svojimi spomienkami a myšlienkami, a postupne sa vracia do minulosti. Jej príbeh sledujeme v prítomnom čase, čo prispieva k autenticite a uveriteľnosti.
Eliška je presne taká, akí by sme mali byť všetci. A hoci bola uznávaná maliarka, prvoradá pre ňu vždy bola rodina a blízki. Príbeh Elišky je plný lásky a presvedčenia, že človek musí veriť sám v seba a vo svoje sny. A takisto je o poznaní, že bolesť nikdy úplne nezmizne, len sa zmení.

Vypočujte si rozhovor s autorkou v podcaste:

„Verím, že vám príbeh Elišky prirastie k srdcu, a dúfam, že si v ňom nájdete aj niektoré odpovede. Musím sa vám priznať: Eliška je moja milovaná. Myslím, že aj vy ju budete milovať. Hneď ako som knihu dopísala, začala mi chýbať. K napísaniu tejto knihy ma inšpirovala moja maminka a jej život, no vôbec nejde o biografiu. Hoci aj moja maminka jedla po prvý raz pomaranče až ako sedemročná,“ prezrádza Táňa Keleová-Vasilková.

Eliška vychádza v dvoch verziách.
Klasická Eliška s obálkou, na ktorej je maliarsky stojan a na ňom obraz briez. Ten namaľovala samotná autorka.
Limitovaná Eliška vo väčšom formáte, s podpisom autorky, krásnou oriezkou a v počte len 999 výtlačkov. Na tejto obálke už je samotný Tánin obraz s brezami. „Ten obraz som stále nedomaľovala, lebo som písala Elišku,“ usmieva sa Táňa. „Keď sme s manželom Tiborom, aj vydavateľstvom rozmýšľali, čo by sme dali na obálku novej knihy, povedala som: viete čo, ja nafotím svoj maliarsky stojan a jeden obraz, ktorý sa mi veľmi páči. Aj keď je nedomaľovaný, má podľa mňa veľmi silný náboj.“

Graficky aj s presahom na oriezku to už celé skvele dotvoril český ilustrátor, režisér a spisovateľ Emil Křižka.

Táňa Keleová-Vasilková

Narodila sa v Chomutove, mestečku v severných Čechách. Od svojich štyroch rokov žije v Bratislave. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, potom pracovala vo viacerých časopisoch. Od roku 1994 sa venuje písaniu románov. Žije s rodinou striedavo na sídlisku v Devínskej Novej Vsi a v chalúpke na myjavských kopaniciach. Nedávno k nim pribudlo šteniatko bobtaila Bella.

Najobľúbenejšia a najpredávanejšia slovenská spisovateľka vydala už 40 kníh a ich predaj dosiahol viac ako 1,5 milióna kusov. Záujem o jej príbehy neutícha ani po rokoch. Jej prvotina vyšla v náklade päťsto kusov, dnes sa z každej jej knihy predajú desaťtisíce výtlačkov. Získala množstvo ocenení a pravidelne sa zaraďuje medzi slovenské TOP autorky siete kníhkupectiev Panta Rhei.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.