bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSpoznávajte Kultúrne krásy Slovenska: múzeá a synagógy

Vydavateľstvo Dajama opäť prišlo s užitočným sprievodcom, ktorý nám približuje históriu Slovenska a vzácne zbierky, ktoré sa dokázali zachovať. Kniha Mestské múzeá z edície Kultúrne Krásy Slovenska nadväzuje na publikácie o celoštátnych a regionálnych múzeách, skanzenoch a pamiatkových rezerváciách ľudovej architektúry.

Detail tovaru Mestské múzeá
Vaša cena: 8,56 € Kúpiť

Kniha predstavuje mestské múzeá a ich expozície v jednotlivých regiónoch Slovenska a jej cieľom je poskytnúť čitateľovi komplexnú predstavu o múzeu skôr, ako ho navštívi. Obsahuje informácie o 25 múzeách a zastúpené sú všetky regióny Slovenska, pričom múzeá sú zoradené geograficky od západu na východ.
Nájdete tu informácie a fotografie z Múzea hodín, farmácie či zbraní. Tiež zaujímavosti o Antickej Gerulate, Baníckom múzeu a pozriete sa aj do prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Nechýba Vodárenské múzeum, Železničné múzeum na Starej Turej, Pamätná izba Franza Schuberta v Želiezovciach, či stála výstava dejín výpočtovej techniky v Bratislave.
Pre lepšiu orientáciu máte v knihe mapu Slovenska s označením, kde sa ktoré múzeum nachádza. Každé múzeum obsahuje popis, zaujímavosti, fotografie a na konci knihy praktické informácie, adresa múzea a internetová stránka.

Detail tovaru Synagógy
Vaša cena: 8,56 € Kúpiť

Mimoriadne zaujímavou je aj novinka Synagógy, ktorá je logickou súčasťou sakrálnych pamiatok a 130-stranová kniha ponúka naozaj zaujímavé miesta a pamiatky. Kniha predstavuje architektonický vývoj sakrálnych židovských stavieb a dokumentuje historický a súčasný stav synagóg. Jednotlivé kapitoly prinášajú informácie nielen o existujúcich, ale aj o zaniknutých židovských stavbách.

V porovnaní s inými pamiatkami sa totiž so Synagógami spájajú najpohnutejšie osudy. Aj z tohto dôvodu by sme ich dnes mali najviac chrániť, kultivovať a rekonštruovať. Každé predstavenie lokality sa začína históriou života židov na jej území a prostredníctvo rôznych zaujímavostí, ktoré sa viažu na stavbu synagóg, či ďalšie židovské témy, sa čitateľ postupne prenesie až do súčasnosti.

V knihe nájdete napríklad Vrbovské prekvapenie – vo Vrbovom neďaleko Piešťan sa nachádza synagóga, ktorú postavili v historizujúcom orientálnom slohu koncom 19.storočia. Synagóga v Liptovskom Mikuláši bola zasa postavená ako jednopodlažná klasicistická stavba s rovným trámovým stropom. Patrí medzi najštýlovejšie a najväčšie synagógy na Slovensku.

Milan Buno
6.februára 2014

Dom

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.