bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Slovenskí autori, ktorých si musíte prečítať! 6 famóznych tipov

V konkurenčnom boji sa slovenský knižný trh určite nedá zahanbiť veľkosťou svojho literárneho talentu a potenciálu. Inšpirácia nielen našich autorov sa často ukrýva v prežitých skúsenostiach – vlastných, alebo v spomienkach pamätníkov.

 Rovnako tak aj spoločenská situácia, v posledných rokoch pomerne turbulentná, neustále formuje ich tvorbu a kriticky nastavuje zrkadlo celej našej spoločnosti. Mnohí zo slovenských spisovateľov už dokonca obstáli a zožali úspech aj v zahraničí, čo vždy značí významný míľnik pre celú slovenskú literatúru. Dnes vám predstavíme aspoň pár slovenských autorov odlišných žánrov hodných svetového formátu:

Arpád Soltész: SVIŇA

Autor, ktorého azda nemusíme predstavovať, debutoval s knihou Mäso: Vtedy na východe. Tá sa na jeseň minulého roku dočkala aj francúzskeho uvedenia na knižný trh. Svojou prvotinou šokoval. Úspešne poukázal na bezočivosť mocných a na obchod s bielym mäsom. Inak tomu nie je ani v jeho druhom románe, kde predkladá čitateľovi desivú fikciu, ktorá by sa poľahky mohla stať slovenskou realitou. V línii viacerých príbehov sa sústredí na zlo rozožierajúce krajinu všetkým na očiach, celkom otvorene. Obete sa nebránia, pravdu si nechcú pripustiť: to by si predsa mocní nedovolili, ľudia by to predsa nedopustili a im by sa to predsa nemohlo stať. Nakoniec sa to, samozrejme, všetkým stane. Kniha Sviňa bola preložená do češtiny, a zároveň poslúžila ako námet na filmové spracovanie.
 

Veronika Homolová Tóthová: MAMA MILOVALA GABČÍKA

Výborná slovenská autorka, ktorá sa do povedomia čitateľov zapísala hlavne knihou Mengeleho dievča. Nezľakne sa citlivých tém smutnej a ťaživej minulosti, práve naopak. Chce na ne upozorniť, aby sa história nemusela nikdy opakovať. Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. A práve Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pripomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Odvážna Anna bola totiž súčasťou odboja, čím vystavila seba aj svoju dcéru mnohým trápeniam. Určite vás neprekvapí, že autorka uspela s obomi knižnými titulmi v Čechách.

 

Ľudmila Lacková a Eva Mišíková: PROTI ZLOČINU

Búrlivé deväťdesiate dali priestor ziskuchtivým ľuďom nadobudnúť prevažne nezákonným spôsobom obrovský obnos peňazí a neobmedzenú moc. Miera zločinnosti začala nezadržateľne prekračovať medze únosnosti. Takzvaní kyselinári sa riadili heslom: kde nie je telo, tam nie je možné dokázať vraždu. Svoje obete rozpustili v kyseline sírovej, nezostalo z nich nič... Neverili, že sa niekomu podarí ich dokonalé vraždy odhaliť. Prípad ako z hororu zverilo vedenie Generálnej prokuratúry SR vtedy už ostrieľanej prokurátorke Eve Mišíkovej a kyselinári aj vďaka nej skončili za mrežami. Prokurátorka Mišíková sa v podsvetí stala pojmom. Táto kniha je výpoveďou o jej profesionálnom i osobnom živote, no ponúka čitateľovi aj širší kontext prípadov, na ktorých pracovala.

 

Jozef Karika: TRHLINA

Slovenská príroda nemusí svojou krásou len fascinovať, ale môže aj desiť. Legendami, ktoré sa stali, alebo mohli stať... Ak vás hororový žáner plný napätia a nepredvídateľných obrazov neodrádza, Trhlina je pre vás tou správnou voľbou. Už jej vznik bol pomerne neštandardný. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu rozpovedal naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval. Na stránkach knihy rozmotáva veľmi tajomný a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Mystické, nevysvetliteľné udalosti zaujali čitateľov nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a Poľsku a dostali filmovú podobu.

Barbora Vanická: DVERE V KÚTE SVETA

Milovníci fantasy žánru, pozor! Pokiaľ ste neverili, že by sa aj u nás mohla objaviť kniha, ktorá vás unesie do prepracovaného sveta plného zázračných tvorov, mýlili ste sa. Barbora Vanická vo svojej prvotine predstaví dvanásťročného Adama, ktorý jedného dňa otvorí nesprávne dvere a ocitne sa v Stromorohu – v krajine čarovných bytostí všakovakých tvarov, farieb a správcov mágie chrániacich obrovský, umierajúci strom Anat. Adam musí spolu s Evou, jeho panovačnou dvojičkou, veselým Tomim, tichou Petrou a so zvláštnym Samom, prekonať nástrahy, ktorými sa Stromoroh len tak hemží. Podarí sa im zachrániť strom Anat a spolu s ním celý svet? Pripravte sa, dobrodružná jazda práve začína!

Simona Čechová: VČELÁR JOŽKO

Aby sme nezabudli ani na najmenších, autorka, a zároveň ilustrátorka Simona Čechová predstavuje mladším čitateľom od 3 rokov, výnimočnú detskú knižku, ktorá chytí za srdce aj rodičov. V príbehu o osamelom včelárovi Jožkovi zdôrazňuje potrebu priateľstva a blízkosti – medzi včelárom a blúdiacim rojom včielok, ale aj medzi človekom a prírodou vo všeobecnosti. Utešená knižka je dokonca inšpirovaná skutočným príbehom Simoninho dedka. Opustený roj včiel mu pristál na dvore, a tak si k včelárstvu vybudoval vzťah na celý život, ktorý pretrváva v rodine Čechovcov už 120 rokov. Knižka sa venuje aj dôležitosti včelstva či procesu spracovania medu a zaslúži si čestné miesto v každej detskej knižnici. Na jeseň 2019 bola preložená do češtiny.

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete
Text a foto: Eva Samcová

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.