bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Riskujú životy, aby zachránili neznámych...

Páčili sa vám knihy ako Mengeleho dievča, Tetovač z Auschwitzu, Odsúdení prežiť, či V pravej chvíli? Máme pre vás nádherný tip na historický román plný emócií, ľudskosti a sily prežiť.

Dojímavé rozprávanie o tom, že aj uprostred zla môže prežívať dobro.
O ľuďoch, ktorí neváhajú riskovať vlastný život, aby pomohli a zachránili iných.
O desivej súčasti našej histórie, ktorá by sa nemala opakovať.
Zachráňte Amelie.

Píše sa rok 1939.
Rachel Kramerová dostane počas pobytu v Nemecku záhadný list s prosbou od dávnej priateľky. Kristine, manželka dôstojníka SS Gerhardta Schlicka, si uvedomuje meniacu sa situáciu v spoločnosti a obáva sa, že manžel považuje ich dcérku Amelie, ktorá je od narodenia hluchá, za škvrnu na svojom árijskom rodokmeni.

Rachel, ktorej Schlick kedysi dvoril, vie, že je nebezpečný rovnako ako hákové kríže, ktoré visia na berlínskych budovách ako čierne pavúky. Má podozrenie, že jej otec, popredný odborník v eugenike, vie o Hitlerových plánoch s ľuďmi, ako je Amelie, ktorých režim považuje za nehodných života. Keď sa odváži preskúmať jeho tajné dokumenty, odhalí aj šokujúce tajomstvá o vlastnej minulosti a rodine, ktorú nikdy nepoznala.

Rachel, ktorú si SS vezme na mušku, sa obráti o pomoc k Jasonovi Youngovi, ambicióznemu americkému novinárovi a pochybnému spojencovi, ktorý jej a Amelie pomôže utiecť z mesta vďaka kontaktom v odboji. Všetci traja sa ukryjú v bavorskom mestečku Oberammergau, známom svojimi pašiovými hrami, kde Jason a Rachel riskujú životy – a pozývajú k tomu aj iných –, aby zachránili neznámych ľudí, ktorých si tak veľmi obľúbili.

Zachráňte Amelie je hlboko ľudský príbeh, ktorý si vychutnáte do posledného riadka. Autorka Cathy Gohlkeová napísala krásny román, ktorý postavila na skutočných udalostiach a dokonca sa riadia historickou časovou osou.
Je to príbeh o zverstvách nacistického Nemecka. O období, ktoré sa začalo niekedy v roku 1933, keď sa k moci dostal Adolf Hitler. Nemeckí študenti aj Hitlerova mládež vtedy pálili v Berlíne knihy, čo neskôr prerástlo do brutálnejších praktík.
Ako napísal slávny Heinrich Heine, „Bola to len predohra, keď pálili knihy. Nakoniec totiž pálili ľudí.“

Gohlkeová vystavala naozaj autentický príbeh, ktorý vás vtiahne. Zavedie vás do minulosti a ukáže, koľko sily a nádeje sa v nás napriek zlu nachádza... „Nikdy som však nepochopila, ako sa jeden z najosvietenejších národov sveta mohol nechať zlákať a znížiť k tomu, že časti svojej populácie odobral občianske práva a ľudskú dôstojnosť. Že niesol vinu za vraždu celých zástupov ľudí,“ vyznala sa Cathy Gohlkeová.

„Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo – aby dobrí ľudia nerobili nič.“

Pri práci na svojej knihe Zachráňte Amelie si naozaj naštudovala do detailov všetko o tom období, o spoločenskej atmosfére, o Hitlerovej fascinácii eugenikou, o jeho diele Mein Kampf.
Niektoré postavy a ich aktivity vytvorila autorka podľa skutočných ľudí, ktorí žili vtedy v Berlíne alebo v Oberammergau. Každá z týchto postáv slúži ako pripomienka, že aj v najzúfalejších situáciách sa nájdu ľudia, ktorí sa potichu postavia utláčateľom. A pomáhajú ostatným, ako sa dá.

„Predtým než som začala písať román Zachráňte Amelie, vedela som, že Adolf Hitler vo svojom Mein Kampf podrobne opísal princípy, na základe ktorých určoval, kto – od kolísky až po hrob – si zaslúži žiť a kto nie je „hoden života“. Prekvapilo ma však zistenie, že prvotná myšlienka vytvoriť dominujúcu rasu nepochádzala z nacistického Nemecka,“ dodáva autorka dojímavej novinky.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.