bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Prečo vás pes tak miluje? A čo môžete urobiť preňho vy?

Ľudia a psy majú za sebou dlhú spoločnú históriu. Neexistuje iné zviera, s ktorým by sme mali dlhší alebo dôvernejší vzťah. Žijú po boku ľudí už viac ako pätnásťtisíc rokov. Za ten čas sa ich myseľ preplietla s našou spôsobmi, ktoré začíname chápať až teraz...

Aj o tom je kniha Pes je láska. Jej autorom je Clive L.Wynne, zakladateľ a riaditeľ Canine Science Collaboratory na Arizonskej štátnej univerzite. Ako odborník na psie poznávacie schopnosti publikoval v odborných periodikách , účinkoval v dokumentárnom seriáli National Geographic Explorer a vo vysielaní PBS a BBC.

Každý milovník psov pozná ten pocit.
Dotyk psieho ňufáka, ich sálajúce teplo, keď nám ležia pri nohách, aj ich kňučanie, keď chcú vyskočiť na našu posteľ. Naozaj sa zdá, že nás naše psy milujú, hoci to vedci roky odmietajú. Kniha Pes je láska odhaľuje a dokazuje jedinečnosť psov spočívajúcu v tom, že sú schopné prejavovať lásku, čím sa líšia od ostatných zvierat. Dôverný vzťah medzi človekom a psom sa budoval počas ich dlhého spolužitia a dnes sa potvrdzuje, že pes dokáže chápať človeka a prejavovať mu svoju náklonnosť oveľa intenzívnejšie než iné zvieratá.

Táto fascinujúca kniha o pôvode psov, ich správaní, potrebách a skrytých povahových hĺbkach je neodmysliteľná súčasť knižnice každého, kto mal niekedy rád psa a cítil, že jeho láska je opätovaná.

Začiatkom deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia boli publikované výsledky výskumu, podľa ktorého psy disponujú špeciálnym typom inteligencie. Vedci prichádzali s rôznymi teóriami o tom, že za tisícročia života s ľuďmi sa psom vyvinulo jedinečné chápanie človeka a jeho zámerov, ktoré umožnilo jemnú komunikáciu medzi oboma druhmi. Tento talent sa prezentoval ako jedinečná vlastnosť psov, ktorá z nich robí primeraných spoločníkov ľudí.

 „Myšlienka, že pes dokáže svojimi poznávacími schopnosťami chápať človeka spôsobom líšiacim sa od ostatných zvierat, má stále veľa zástancov. Štúdium psov je pre nich práca aj vášeň. Keď som sa s touto myšlienkou prvýkrát oboznámil, zdala sa mi ako vierohodné vysvetlenie zarážajúceho úspechu psov na planéte ovládanej človekom,“ píše Clive L.Wynne v knihe Pes je láska z vydavateľstva Ikar.

Psia láska je podľa neho v skutočnosti základný kameň vzťahu medzi psom a človekom, či si to pripúšťame, alebo nie. Je presvedčený, že sme povinní priznať to a prispôsobiť tomu naše správanie. Teória psej lásky nie je len kľúčom k pochopeniu týchto úžasných zvierat, ale aj k úspešnejšiemu zvládaniu nášho vzájomného vzťahu.
„Strhujúce. Sčasti autobiografia, sčasti vedecká detektívka a sčasti výzva. Táto kniha zmení váš pohľad na psy,“ tvrdí Hal Herzog, autor knihy Niektoré milujeme, niektoré nenávidíme, niektoré jeme.

John Bradshaw, ktorý napísal bestseller Cesta do psej mysle zasa dodáva: „Veda konečne odhaľuje tajomstvo psa, jeho jedinečnú schopnosť milovať, ktorou sa odlišuje od všetkých ostatných zvierat. Vynikajúce.“

 

Kniha Pes je láska odhaľuje jednoduchú, ale nesmierne hlbokú pravdu: psy sú jedinečné, pretože nás milujú.

Prečítajte si úryvok z knihy Pes je láska:

Za prekrásne puto, ktoré nás dnes spája s našimi psami, vďačíme drobnej zmene v ich genetickej výbave. Udiala sa niekedy v priebehu ostatných štrnástich tisícov rokov. Táto drobná mutácia zmenila psy z ostražitých zvierat, ktoré vytvárali len obmedzené množstvo silných väzieb s inými členmi vlastného druhu, na milujúce tvory, ktoré ochotne a rýchlo tvoria emocionálne puto s takmer akýmkoľvek zvieraťom.

Psie gény síce umožňujú psom milovať, ale nezaručujú, že sa tak v prípade konkrétneho jedinca naozaj stane. Za ich prejav zodpovedá svet, v ktorom daný jedinec vyrastá. V istom zmysle sme to my, kto krok za krokom zmenili psy na najlepších priateľov človeka. Už takmer pol storočia vedci poznajú proces, ktorý prebieha v raných štádiách života každého živočícha a určuje, s akými tvormi bude vytvárať emocionálne puto po zvyšok svojho života. Psy nás milujú, pretože sme tu pre ne počas citlivého obdobia vývinu.

A je správne a žiaduce, aby sme tu pre ne boli aj po zvyšok ich života.

Naše psy ako jedince, ale aj ako druh, sa nám zaviazali. Vzdali sa hrozivých čeľustí svojich predkov a brilantne skoordinovaných loveckých schopností. Vzdali sa aj slobodného túlania a lovu. Tieto veci vymenili za partnerstvo s človekom. Je to nepísaný pakt, o ktorom sa nahlas nehovorí, ale aj napriek tomu je úprimný a obojstranne zaväzujúci.

Psy veria, že sa o ne za ich hlbokú a vernú lásku postaráme. Že my, drobné a slabé, ale veľmi inteligentné ľudoopy bez chlpov použijeme svoj rozum, aby sme im zabezpečili blaho a šťastie.

Nikdy som od nikoho nepočul, že by jeho pes nedodržal svoju časť dohody. Lojalita psov je legendárna. S ľútosťou však musím konštatovať, že my svoju časť dohody nie vždy dodržíme.

Mnohé psy dostanú úžasnú starostlivosť, ale ďalšie milióny nemajú také šťastie. Nedávame im život, aký si zaslúžia a aký veria, že im zabezpečíme. Často oň len nemo prosia. Mnohé zo spôsobov, akými riadime životy našich psov, sú archaické a stav vedeckého poznania ani v najmenšom neodrážajú. Mnohé z rozšírených praktík sú jednoznačne barbarské.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, Unsplash.com, CliceWynne.com

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.