bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Prečo sme unavení a rozptýlení? Kniha Ako si zachrániť mozog vám odpovie...a pomôže!

Od jednoduchých experimentov po hlboké porozumenie fungovania mozgu. Bystričanova publikácia je vaším sprievodcom pre pokojnejší, efektívnejší a zdravší život v ére sociálnych sietí a virtuálnych realít.
Ako si zachrániť mozog.

Ako si zachrániť mozog je praktická príručka pre každého, kto chce v chaose dnešného sveta získať späť pozornosť, zvládať stres a žiť pokojnejšie. Pomocou príbehov, experimentov a vedeckých poznatkov kniha vysvetľuje, prečo sme vyčerpaní, rozptýlení či závislí, a čo s tým môžeme reálne robiť. Ponúka konkrétne metódy na tréning mysle, sebakontroly a pozornosti a pomáha pochopiť, ako funguje náš mozog aj digitálne nástroje, ktoré denne používame.

Dnešný svet je špecifický nadmerným náporom na našu myseľ. Nepotrebujeme sa hýbať toľko, koľko naši predkovia, náš mozog sa však musí čeliť svetu plnému informácií a stimulov. Napriek novým vynálezom a pokroku stúpa výskyt depresií, problémov so spánkom a sústredením. Aj keď nám najbližšie roky prinesú ešte detailnejšie formy virtuálnej reality a digitálnych pomocníkov, naša realita sa bude stále odohrávať v biologickom hardvéri – v našej hlave. Preto by sme mali vedieť, ako funguje. Hormóny, presvedčenia a evolučné mechanizmy podvedome ovplyvňujú naše rozhodnutia a ich poznanie nám umožňuje prevziať kontrolu.

Ako si zachrániť mozog je komplexná, no zároveň ľahko použiteľná príručka, ktorá sa zameriava na tri hlavné témy:

  • Vyčerpanie a rozptýlenie – prečo dnešné tempo vedie k strate koncentrácie a rastúcej únavnosti
  • Závislosť na digitálnych stimuloch – ako sa brániť návykovosti a rekódovať svoje myslenie
  • Biologický hardvér pred softvérom – evolučné korene hormónov, stresových reakcií a mozgových vzorcov, ktoré ovplyvňujú naše jednanie

Bystričan kombinuje príbehy zo svojej praxe (klientov, workshopy) s jednoduchými experimentmi, ktoré si čitateľ môže vyskúšať hneď doma.
Napríklad jednoduché vedomé prestávky („zelené chvíle“) na obnovenie pozornosti; cvičenia na sebakontrolu mozgu; ukončenie automatických digitálnych impulzov (notifikácií, urge-binging, screen time), či pochopenie fungovania mozgu z pohľadu evolúcie a neurobiológie.

Je to naozaj prínosná kniha najmä pre tých, ktorí pociťujú digitálnu únavu a hľadajú reálne, denno-denné postupy.  Pre tých, ktorí sa cítia vyčerpaní, rozptýlení alebo „offline v online svete“. Pre vás, ktorí chcete aktívne zlepšiť svoju pozornosť, lepšie spať a zvládať stres.

Ako si zachrániť mozog je vhodným manuálom pre život v 21. storočí – kombinácia neurovedy, psychológie a zdravého rozumu.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.