bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Písanie na zákazku (31.5.2010)

Biznis, ktorý prekvitá...

Pisári ako Muhammad Kásim kedysi písavali dojemné listy perzskej poézie pre nevzdelaných Afgancov. Kásim teraz väčšinou pomáha ľuďom spisovať odkazy vláde, predovšetkým sťažnosti na zneužívanie moci. A tento obchod veru vynáša. Tradičný pisár listov v južnej Ázii pôsobí ako druh na vymretie a to vďaka stúpajúcej gramotnosti a internetu. Ale v Afganistane s jeho toľko kritizovanou kriminalitou a násilím pod vládou prezidenta Hamída Karzaja a s jeho vysokou úrovňou analfabetizmu môžu byť pre nájomných pisárov zlé správy dobrými, píše agentúra Reuters.
Písanie na zákazku
„Biznis prekvitá,“ usmieva sa pisár listov Kásim, ktorý sedí na ulici prepchatej dopravou v centre Kábulu. „Ľudia už si môžu viac sťažovať...a tiež majú viac vecí, na ktoré si posťažujú.“ Na slnkom rozpálených uliciach afganskej metropoly, v tieni slnečníkov, sedí množstvo pisárov. Mnohí z nich však na minulosť nostalgicky nespomínajú. Ich núdzové stolíky sú plné oficiálne vyzerajúcich papierov, ktoré za niekoľko centov vypĺňajú. V krajine, kde sú viac ako dve tretiny zo zhruba 30 miliónov obyvateľov negramotné, znamenajú pisári desiatky rokov spôsob, ako môžu ľudia navzájom komunikovať.

V súčasnosti tvoria najviac zákaziek listy na políciu od obetí zločinov, ako krádeže či únosy. Tiež sa darí papierovaniu pre vládne ministerstvá, zopár je aj právnych majetkových záležitostí. Je to tiež znamenie, že sa od pádu Talibanu zlepšuje vláda, a to aj napriek všeobecne panujúcemu názoru Afghancov, že pokrok je príliš pomalý.

Iba malú časť písania na zákazku tvoria osobné odkazy. „Len málo ľudí chce teraz osobné listy.“ Poznamenáva Mohammer Arif. Tento 62-ročný bývalý armádny dôstojník píše odkazy cez mobil a práve si u neho takýto odkaz objednala žena, ktorá prilákala niekoľko zvedavcov. Afganistan patrí k najchudobnejším krajinám na svete, no používanie mobilu tam zaznamenalo obrovský boom a patrí k niekoľko málo obchodným úspechom počas deväťročnej vojny s Talibanom. „Ľúbostný list som nenapísal od obdobia pred občianskou vojnou,“ mračí sa pisár Kásim. Tá sa začala v roku 1992...

„Život bez týchto pisárov by bol oveľa zložitejší,“ hovorí Afgan Gulová oblečená v modrej burke. Je vdovou po mužovi, ktorého zabil pred niekoľkými rokmi Taliban. Od Kásima chce, aby vyplnil formulár žiadosti o totožnosť jej dieťaťa. Služby pisárov však využívajú aj vzdelaní Afganci. Oceňujú totiž ich znalosť štýlu, ako sa obracať na úradníkov, respektíve ako správne vyplňovať formuláre. Podľa Arifa vzrástol tento biznis za posledné roky o vyše polovicu. „Teraz sa dajú podávať sťažnosti. Pred desiatimi rokmi táto možnosť neexistovala.“

Zdroj a foto: Reuters, Afghan Voice, ČTK