bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOdhalí šokujúce rodinné tajomstvá. Výnimočná od Kataríny Gillerovej

Slzy tejto paničky ma vôbec nedojímali, skôr naopak. Považovala som ich za také úprimné ako sľuby politikov pred voľbami. Aby pôsobila dôveryhodnejšie, vyzliekla si kabát a odložila ho na lavicu. Zrazu sa hrala na smútiacu vdovu v tmavomodrých šatách s bielym golierikom.
Ako nevinná študentka.

Katarína Gillerová je obľúbená slovenská autorka, ktorá má na svojom konte už 21 kníh. Jej najnovší román Výnimočná opäť ponúka pútavý dej s prekvapujúcimi zvratmi a témy, ktoré chytia za srdce každú ženu.

Nesmierny obdiv, ktorý pätnásťročná modelka Diana pociťuje k fotografovi Alanovi, jej pomáha prekonať bolesť spôsobenú otcovým odchodom od rodiny. Ich vzťah neskôr prerastie do vášnivej lásky. Napriek tomu, že Alan sa nechce viazať, Diana dosiahne, že začnú spolu žiť a narodí sa im dcérka. Alan si vo vzťahu kladie tvrdé podmienky, no mladá žena sa cíti šťastná a je ochotná splniť milovanému mužovi každé jeho želanie.

Po čase do ich života zasiahne tragická nehoda v otcovej novej rodine a Diana sa ocitne pred životnou výzvou: zabudnúť na nenávisť a pomôcť tým, čo to potrebujú. Nie vždy sa jej však dostáva zaslúženého uznania. Sklamaná Diana sa preto rozhodne odísť a pátrať v rodinnej histórii spred desaťročí. Vďaka tomu na povrch vyplávajú nielen šokujúce udalosti v jej vlastnej rodine, ale aj príbehy ľudí, ktorých chamtivosť a nešťastie viedli na začiatku 20. storočia ku kriminálnym činom nebývalého rozsahu.

„Prečo Výnimočná?“ pýta sa Katka Gillerová. „Toto slovo Dianu sprevádza od detstva s poznámkou, aby nezabudla, že je potomkom maďarského grófa, ktorý sa zaľúbil do Dianinej prababky, krásnej Judity.“

Diana sa však musí vyrovnať s odchodom otca od rodiny, ktorý si na prahu dôchodku zakladá novú, v poradí už tretiu rodinu. Spolu s jeho dcérou Monikou z prvého manželstva to s Dianou obidve nesú veľmi ťažko a odmietajú sa s otcom stretávať.
Potom sa však v otcovej rodine stane nešťastie a Diana je postavená pred ťažké rozhodnutia a tie jej ovplyvňujú doterajší život, vrátane vzťahu s Alanom.

Zrazu sa Diana dozvedá o príbehoch starých vyše sto rokov a je šokovaná. Sú totiž spojené s neskutočnými kriminálnymi činmi. „Tieto skutočnosti opísané v románe som sa náhodou dozvedela pred rokmi, keď  som so strýkom cestovala cez oblasť južného Maďarska a on ma na to upozornil. Pýtal sa ma, či o tom viem, či som o tom počula,“ približuje hlavnú zápletku svojho románu Katka Gillerová.

Prezradíme len, že ide o obrovské množstvo otráv ľudí arzénom, v tom čase na území veľkej biedy a chudoby v rokoch 1911 až 1929. Čiže počas 1.svetovej vojny, aj po rozpade Rakúsko-Uhorska. „Po odhalení týchto zločinov prebehol aj súdny proces a veľa aktérov odsúdili,“ dodáva autorka.

Kuriatka už nežili. Ležali v tráve, s nôžkami otrčenými k oblohe.
Zobrala rýľ i mŕtve zvery a zakopala ich na hnojisku na konci záhrady. Cestou späť si utierala opakom dlane spotenú tvár.
Už z diaľky videla, ako z misky s vodou chlípe susedov malý pes. Koľkokrát susedovi hovorila, nech psa drží na reťazi, aby neutekal k nim!
O pár hodín použila rýľ na hnojisku ešte raz. Prekvapilo ju, že arzén v mucholapke usmrtil všetky zvery tak rýchlo.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.