bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOcitla sa v zóne smrti...dokáže prežiť?

Ten diabol v ľudskej koži sa štveral po horách a svoje ohavné zločiny páchal na horolezcoch v zlom fyzickom stave. Aby vraždy utajil, využíval nebezpečné podmienky vysokohorského terénu – nedostatok kyslíka v ovzduší, hlboké trhliny a strmé zrázy. Ktovie, koľko ďalších ľudí sa stalo jeho obeťami. Pre políciu je takmer nemožné vyšetrovať úmrtia, ku ktorým dôjde nad hranicou osemtisíc metrov nad morom...

Ako najmladšia Kanaďanka pred pár rokmi vyšla na ôsmu najvyššiu horu sveta Manaslu. A pritom jej napadla skvelá zápletka – čo keby bol v horolezeckej expedícii vrah, ktorý postupne zabíja jedného člena za druhým. Nikto to tam hore nesleduje, polícia sa tam nedostane a spravodlivosť tiež nie...
To je základ vynikajúceho trileru V zóne smrti od Amy McCulloch.

Cecily Wong je novinárka a amatérska horolezkyňa. Spolu so skupinou skúsených horolezcov sa vydáva do Himalájí, aby zdolala ôsmu najvyššiu horu sveta - Manaslu. Jej ambíciou je získať interview od slávneho horolezca Charlesa McVeigha, ktorý chce výstupom na túto horu úspešne zavŕšiť svoj pokus o zdolanie štrnástich osemtisícoviek za jediný kalendárny rok, navyše bez prídavného kyslíka. Ako horolezci vravia - Čistých štrnásť.

Cecily, ktorá na dosiahnutie svojho cieľa obetovala vzťah s priateľom aj úspory, si uvedomuje, že podobná šanca sa jej tak skoro nenaskytne. Úspech by znamenal prelom v jej kariére. No ak sa jej nepodarí získať od McVeigha exkluzívny rozhovor, zlyhá na celej čiare – v práci i v celom svojom živote.

Keď však jeden z horolezcov zahynie naoko nešťastnou náhodou, Cecily sa začne obávať, že ich expedícii hrozí nebezpečenstvo. A keď príde o život ďalšia horolezkyňa, je už príliš neskoro na návrat.
Cecily uväznená na nebezpečnej hore v jednej z najodľahlejších končín sveta, bude musieť zviesť nielen boj s prírodnými živlami, ale aj s neľútostným vrahom, ktorý si vyberá jednu obeť za druhou...

„V zóne smrti je vysokohorský triler, ktorý spája fascinujúci, autentický horolezecký zážitok s čistou trilerovou zábavou. Napätie stúpa ako nepálska hora, na ktorej je postavená. Pripomenulo mi to najlepšie diela Michaela Crichtona, v ktorej sa spájajú hlboké znalosti s majstrovská zápletka, aby vytvorili napínavú adrenalínovú jazdu,“ napísal spisovateľ Matt Haig, autor bestselleru Polnočná knižnica.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Alfréd Swan:

V zóne smrti je vynikajúci triler z mrazivých Himalájí, kde sa stanete súčasťou expedície, ktorá sa snaží vyjsť na osemtisícovku Manaslu. A aj keď vám horolezectvo nič nehovorí, nezaujímate sa oň, bude vás príbeh baviť. Preniknete do komunity horolezcov. Autorka sama zdolala horu Manasla, dokonca ako najmladšia Kanaďanka v roku 2019. Venuje sa tiež turistike, zabehla ultramaratón cez púšť Sahara (250 km), ktorý je známy ako najťažšie preteky na svete. Aj preto je jej príbeh uveriteľný, vysvetľuje mnohé pravidlá a zákonitosti na horách, čo vás tam môže stretnúť, čo vás zradí a čo prekvapí. Má to zažité a do príbehu to všetko šikovne zakomponovala.

Len čo som v septembri roku 2019 vyšla na vrchol Manaslu, sadla som si, ešte vždy v zóne smrti, do snehu, vytiahla som notes a začala písať. To, čo som vtedy napísala, nikdy neuzrie svetlo sveta – trpela som hypoxiou, zmáhala ma únava a môj rukopis bol takmer nečitateľný! Ale už vtedy som vedela, že o tomto vrchu musím napísať román. Našťastie, moja výprava nebola až taká dramatická ako Cecilina, ale aj tak ju pokladám za jednu z najsilnejších a najobohacujúcejších skúseností vo svojom živote,“ približuje svoj román autorka Amy McCulloch.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.