bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNové severské krimi Kto seje vietor

Vyšiel nový krimi triler populárnej dvojice švédskych autorov Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt s názvom Kto seje vietor.

Ich prvých 6 kníh série Sebastian Bergman sa u nás stali bestsellermi a obaja autori spoločne navštívili Bratislavu v roku 2017. Tentoraz prišiel Michael Hjorth (Hansovi to žiaľ okolnosti nedovolili) a nižšie si môžete pozrieť video, v ktorom slovenským čitateľom približuje ich knihu.

Vanja Lithnerová a jej kolegovia z kriminálky sa ocitnú pod obrovským tlakom. Musia dolapiť ostreľovača, ktorý v priebehu niekoľkých dní zavraždil v Karlshamne tri osoby. Nemajú však najmenšiu stopu ani svedkov a medzi obeťami nejestvuje očividné spojenie. Ďalšou obeťou môže byť ktokoľvek.

Policajný psychológ Sebastian Bergman sa zmenil, odkedy sa stal starým otcom. Spomalil, dokonca pracuje na polovičný úväzok ako psychológ a terapeut. Jedného dňa ho však kontaktuje istý Austrálčan, ktorý sa ako preživší tsunami potrebuje vyrovnať s traumou. Práve počas tejto prírodnej katastrofy stratil ženu a dieťa aj Sebastian. Jeho pokojný život sa tak opäť obráti hore nohami.

Od vraždy v Uppsale prešli tri roky a Vanjinho kolegu Billyho stále prenasledujú temné chúťky. Onedlho bude otcom, preto dospeje k rozhodnutiu – už nikdy viac. Minulosť mu však nedá pokoj a je otázne, ako ďaleko je ochotný zájsť, aby ho neodhalili.

Michael Hjorth o krimi Kto seje vietor:

Kto seje vietor má viacero rovín a to z neho robí výborné čítanie.

Na jednej strane ostreľovač, samotné pátranie a vyšetrovanie.
Na strane druhej osudy obľúbených postáv: Torkel ubitý životom a stratou manželky. Sebastian s novým životom, „znormálnený“, pracuje na čiastočný úväzok ako psychoterapeut, užíva si rolu dedka a predsa sa mu začali vracať sny o jeho žene a dcére Lily a Sabine. Tie zabilo pred rokmi tsunami v Thajsku, no zrazu ho o pomoc požiada jeden z preživších z roku 2004 a to obráti Sebastianovi život hore nohami.
No a Billy, v ktorom sa opäť prebúdza vnútorný had...

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Alfréd Swan:

Michael a Hans

Michael Hjorth sa narodil roku 1963 vo švédskom meste Visby. Patrí k najuznávanejším škandinávskym scenáristom a producentom a je zakladateľom produkčnej spoločnosti Tre Vänner.

Hans Rosenfeldt sa narodil v roku 1964 v Borase. Kým sa začal v roku 1992 venovať písaniu pre televíziu, pracoval ako chovateľ tuleňov, učiteľ a herec. Napísal scenáre k vyše dvadsiatke seriálov.

Autorom vo vydavateľstve IKAR vyšli:

  • Temné tajomstvá (2015)
  • Učeň (2016)
  • Hrob v horách (2016)
  • Nemý svedok (2017)
  • Tí, ktorí zlyhali (2017)
  • Vyššia spravodlivosť (2019)
  • Kto seje vietor (2022)

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.