bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Najvýznamnejšie mapy, mýty a objavy vo vesmíre. Atlas oblohy

Stephen Hawking rád spestroval svoje prednášky mýtom o pôvode ľudu Kuba žijúceho na území súčasnej Konžskej demokratickej republiky. Tento mýtus predstavuje boha stvoriteľa nazývaného Mbombo (alebo Bumba), obra stojaceho osamote v tme vo vode, ktorý trpel bolesťou brucha a vyvrátil Slnko, Mesiac a hviezdy. Slnko vysušilo vodu a odhalilo zem. Mbombo potom vyvrhol deväť druhov zvierat a posledným dávením aj človeka...

Atlas oblohy je jedinečný súbor máp, príbehov, malieb a artefaktov, ktoré odrážajú predstavivosť ľudstva a objavovanie nebeskej klenby i svetov za ňou

Táto ilustrovaná pokladnica nebeskej kartografie, plná prekvapujúcich faktov a obrázkov, spája najväčšie astronomické objavy s najpodivnejšími mýtmi a so zabudnutými epizódami dejín. Ponúka príbehy o dávnych pozorovaniach UFO, o okrídlených mesačných tvoroch, o pretrvávajúcej viere v existenciu mora nad oblakmi a kuriózny príbeh aristokrata, ktorý mapoval mimozemský život na Marse.

Kniha je prehľadne rozdelená na:

Starodávna obloha – pozorovanie hviezd v praveku, nebeské sféry, staroegyptská astronómia...

Stredoveká obloha – vynájdenie astrolábu, mezoameriky, nebeské úkazy ai.

Bádateľská obloha – Kepler, Tycho de Brahe, Kopernik, Galileo Galilei, ale tiež Halleyho kométa, či Newtonovská fyzika

Novoveká obloha – ako vznikol pojem asteroid, veľký mesačný podvod, fantómová planéta, pátranie po planéte X a objavenie Pluta, a prelomové objavy 20.storočia.

Vydajte sa na fascinujúcu prehliadku kultúr posadnutých hviezdami. Od kostí drakov v Číne a nebeských pohrebov v Tibete po sibírske tanečné odevy a mongolských veštcov z hviezd. Toto je nebo, ako ho ešte nikto nikdy nezobrazil: ríša hviezd a planét, ale aj bohov, diablov, čarodejníkov s počasím, lietajúcich námorníkov, stredovekých mimozemšťanov, mýtických zvierat a zúrivých duchov.

 „Naša vedecká a filozofická predstavivosť zostane naším najužitočnejším nástrojom tak, ako to bolo aj u tých, ktorí vymysleli šošovky pre prvý ďalekohľad, usporiadali planéty alebo zhrnuli majestátnosť vesmíru na tabuľu s rovnicami,“ píše autor knihy Atlas oblohy Edward Brooke-Hitching. „Ďalšou istotou je nesmrteľný život astronomických máp. Obrázky v tejto knihe ukazujú, ako odlišne sme mapovali oblohu v rôznych časoch a kultúrach, pričom ich existencia dokazuje, že naše odhodlanie bolo vždy podobné. Akúkoľvek pokročilú astrofotografickú formu bude kartografia v budúcnosti nadobúdať, do hocakej miery sa vzdialime od pravekého predka načrtávajúceho prvé hviezdne mapy na steny jaskýň, vždy to bude s mapami, na ktoré nakreslíme záznamy o našich úspechoch a vyznačíme cestu, ktorú môžu ostatní nasledovať.“

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.