bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Najväčší knižný veľtrh na svete – aký bol?

7400 vystavovateľov, 110 krajín, štvrť milióna návštevníkov a státisíce kníh. Len pár čísel, ktoré dokazujú, že Medzinárodný knižný veľtrh v nemeckom Frankfurte je najväčší na svete. Včera sa skončil a tak vás pozývame aspoň na malú ochutnávku toho, čo všetko tam bolo vidieť.

BOOKIsland hral prvé husle, aj keď Björk neprišla

Bájny Island

Návštevníci, moderátori i novinári si museli trošku nacvičiť výslovnosť islandských mien, keďže táto severská krajina bola tohtoročným čestným hosťom. Pod mottom Bájny Island sa predstavili desiatky islandských autorov. Mimochodom – žiadna krajina na svete nemá toľko spisovateľov v prepočte na počet obyvateľov. A ľudia tam knihy naozaj kupujú – milujú čítanie a napríklad v Reykjavíku má väčšina kníhkupectiev otvorené dlhšie ako bežné obchody, či potraviny.

IslandNa frankfurtskom veľtrhu predstavili aj nové preklady slávnych stredovekých islandských ság a keďže jazyk tohto nádherného ostrova sa od stredoveku zmenil len nepatrne, Islanďania si môžu svoje ságy čítať v originále a sledovať tak vývoj krajiny v priebehu stáročí. Zaujímavosťou islandského pavilónu boli stovky fotografií a videoportrétov, ktoré zobrazovali Islanďanov v ich súkromných knižniciach. Poslali ich samotní Islanďania v rámci projektu „Poď s nami do Frankfurtu“.

A hoci slávna speváčka Björk neprišla, ukázal sa aspoň producent a skladateľ Valgeir Sigurdsson, ktorý s Björk často spolupracoval.

 

Emberto EcoSlávni hostia

„Lož je čosi hlboko ľudské,“ povedal okrem iného Umberto Eco, ktorý bol jednou zo vzácnych návštev veľtrhu. Diskusia na obľúbenom Das blaue sofa, modrej pohovke, bola jednou z najočakávanejších a svedčilo o tom aj množstvo ľudí tlačiacich sa v jej blízkosti. „Inteligencia je banálna, Fascinuje ma hlúposť,“ dodáva slávny spisovateľ, ktorý prišiel na frankfurtský veľtrh predstaviť svoju novinku Pražský cintorín.

Reinhol MessnerNa modrej pohovke sa vystriedali aj ďalší známi autori ako Reinhold Messner, prvý horolezec, ktorý zdolal všetkých 14 osemtisícoviek. Ako prvý vystúpil na Mount Everest bez použitia kyslíku a tiež tak ako prvý vyšiel kompletný sólovýstup bez lán. Napísal desiatky kníh a na veľtrhu predstavil novinku Pol: Hjalmar Johansens Hundejahre, ktorá je zmesou dobrodružného príbehu a psycho-thrilleru.

Ferdinad von SchirachPrišiel aj Ferdinand von Schirach, nemecký kultový spisovateľ, ktorý pracuje ako obhajca a aj u nás mu vyšla kniha Zločin. K jeho klientom patrili bývalý člen Politbyra SED Günter Schabowski, bývalý špión BND Norbert Juretzko, priemyselníci, ľudia z podsvetia i prominenti, preto ho nazývajú aj „právnikom celebrít“. Tieto kauzy využil a opísal v zbierke poviedok Zločin, ktorá sa v Nemecku dostala do zoznamu najpredávanejších kníh časopisu Spiegel. Práva na vydanie kúpilo 30 krajín, čo je v prípade autorského debutu ojedinelé.

 

Elektronické knihy

DigitálneVeľká časť veľtrhu sa venovala elektronickým knihám a digitálnemu svetu. Veľký rozruch urobila už úvodná konferencia o e-books s časťou atraktívnych hostí (šéf Google books Santiago de la Mora a viceprezident Amazonu pre čítačku Kindle David Naggar). Diskutovalo sa o tom, ako funguje obchodný model s e-knihami (ktorým mimochodom patrila veľká expozícia v Hall 4.2), ako skĺbiť vydavateľskú činnosť so sociálnymi médiami, či ako môžu spolu žiť a dopĺňať sa klasická, tlačená kniha s digitálnou. Veľtrh neobišiel ani nové fenomény na digitálnom poli – napríklad self-publishing, zverejňovanie textov bez vydavateľa na internete a sociálnych sieťach.

Perličky

Do piatku patril Medzinárodný knižný veľtrh vo Frankfurte predovšetkým vydavateľom, autorom a množstvo rokovaní. Vyjednávania o kúpe autorských práv, zahraničných licenciách, stretnutia... Tak napríklad sme sa dozvedeli, že svetoznáma autorka Harryho Pottera J.K.Rowlingová pracuje na úplne novej knihe...ďalšia Potterovka to nebude, hoci ako sama Rowlingová rada opakuje „Nikdy nehovor nikdy“, no skôr s úsmevom a náznakom tajomstva. Tiež sa chystajú zaujímavé veci pre slovenských čitateľov na novej stránke Pottermore.com...ale viac prezradiť nemôžemeJ

Stieg Larsson - MilleniumHovorilo sa aj o bestsellerovej trilógie Stiega Larssona Millennium, ktorá vyjde ako grafický román, komiks. Adaptácie sa chopí ich nakladateľstvo Vertigo v spolupráci s jeho dedičmi a Hedlundskou literárnou agentúrou. ”Komplikované postavy a príbehy, ktoré Larsson v Millenniu vytvoril, sú pre formát grafického románu dokonalé,” tvrdí jeden z vydavateľov Dan DiDio. Ako prvý vyjde v roku 2012 titul Muži, ktorí nenávidia ženy. O dva mesiace bude mať premiéru hollywoodska filmová adaptácia prvého dielu trilógie Muži, ktorí nenávidia ženy, do slovenských kín by sa mala dostať 12. januára 2012.

Nové knihy píšu Rhonda Byrne, autorka bestselleru Tajomstvo – The Secret, tiež Ruediguer Schache (Tajomstvo príťažlivosti sŕdc či Tajomstvo siedmich závojov) a chystá sa sfilmovanie detektívok Jo Nesba, ktorý patrí aktuálne medzi najpredávanejších autorov na svete. Režisérsku paličku vezme do ruky jeden z najoceňovanejších amerických režisérov súčasnosti, ktorého meno vám však zatiaľ nemôžeme prezradiť. No spojenie týchto dvoch mien – svetoznámy režisér a spisovateľJo Nesbo – sľubuje veľkú zábavu a strhujúcu sériu o detektívovi Harry Holeovi.

Milan Buno

Ceruzky

Knihy letia

Ikar

Dali

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.