bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skKtoré sú najkrajšie knihy Slovenska? (5.5.2011)

Biblia Biblia od Ikaru medzi najkrajšími

Všetci, ktorí milujú vôňu kníh, tlačiarenskej farby a papiera, netrpezlivo čakali na vyhlásenie Najkrajších kníh Slovenska. Takmer dvadsiatka porotcov pozorne prelistovala 138 kníh v užšom výbere a dva dni sa vôňa knihy miešala s vôňou kávy a čaju. Napokon vybrali 20 najkrajších kníh, ktoré dostali rôzne ocenenia a medzi nimi aj Biblia z vydavateľstva Ikar.
Vyše 1000 stranové jedinečné bibliofilské umelecké dielo čerpá z megaúspešnej Zlatej Biblie, ktorá vyšla v roku 2009 v limitovanom náklade. Kompletný text Starého aj Nového zákona sprevádza takmer 300 nádherných vyobrazení. Nájdete v nej reprodukcie z historických kníh, od Svätováclavskej biblie, najstaršieho nemeckého rukopisu, až po Neapolskú bibliu s jej ohromným obrazovým bohatstvom.

Ceny dostávali aj ďalšie publikácie s najkrajšou výtvarnou a grafickou stránkou, hodnotila sa aj kvalita ich polygrafického spracovania. Medzi ocenenými nájdete knihu Pieseň piesní, učebnicu hudobnej výchovy pre 3. ročník základných škôl z dielne Evy Langsteinovej a Bela Felixa, či Švantnerov List básnikovi.
V zozname top kníh je aj Rudolf Sloboda a Ako som sa stal mudrcom, Peter Uchnár a Drevený zámoček, tiež Krajinka s koníkom od Marty Šurinovej, Rodinný výlet Miloša Ferka a Sara Nui a jej Tonino, pieskový šaško.

Cenu ministerstva kultúry si odnieslo vydavateľstvo Marenčin PT a OZ Kruh za knihu Andrey Nižňanskej a Ivety Chovanovej Štiavnické interiéry. Rezort kultúry vyzdvihol aj prácu ilustrátorov Petra Uchnára a Jurajova Viteka v knihe Erika Ondrejičku Oči a rýmy. Grafická úprava knihy Dóm od Jozefa Haška a Štefana Komorného priniesla uznanie Barbare Neumannovej.

Súťaž vyhlásila Bibiana s ministerstvom kultúry, ministerstvom školstva, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie na Slovensku s cieľom zvyšovať výtvarnú úroveň a kvalitu polygrafického spracovania kníh.

Milan Buno
Biblia

Biblia