bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Nádherné turistické magistrály, viacdňové výlety po Slovensku

Ak ste turista a radi spoznávate Slovensko na rôznych potulkách, táto kniha bude pre vás niečo extra. Turistické magistrály vás totiž zavedú na diaľkové turistické trasy, ktoré získavajú čoraz väčšiu popularitu nielen medzi domácimi, ale aj zahraničnými turistami.

Do knihy sme zaradili osem diaľkových trás na Slovensku spĺňajúcich kritérium „viacdennosti“ a červeného značenia. Okrem nich sa medzi magistrálami uvádzajú aj Cesta hrdinov SNP a Štefánikova magistrála, avšak tie sú spracované v tretej knihe z trilógie Turistické Slovensko,“ popisuje editor knihy Daniel Kollár.

V tejto súvislosti treba poznamenať, že na Slovensku neexistuje presná definícia toho, čo je magistrála. Tento termín sa používa len voľne pre diaľkové viacdenné pešie turistické trasy značené v teréne červenou farbou.
Autori Milan Lackovič a Pavel Forgáč sa takisto držia tohto nepísaného pravidla, a tak v knihe dostalo priestor osem magistrál:

1.Záhorácka magistrála spája Skalicu s obcou Závod čiže kopaničiarsky kraj so Záhorskou nížinou. Podobne ako všetky ostatné magistrály, čiže hlavné turistické „ťahy“, je značená červenými značkami a vedie južnými výbežkami Bielych Karpát, okrajom Myjavskej pahorkatiny a Chvojnickou pahorkatinou.

2.Ponitrianska magistrála vedie z Nitry do Handlovej cez pohoria Tribeč a Vtáčnik a jej dĺžka je niečo viac ako 100 kilometrov. Pôvodná dĺžka Ponitrianskej magistrály bola približne dvojtretinová, čo vychádza na vzdialenosť z Nitry do obce Veľké Pole. Išlo o trasu cez pohorie Tribeč, ktorú však neskôr predĺžili aj o trasu cez pohorie Vtáčnik.

3.Veľkofatranská magistrála cez hrebeň Veľkej Fatry, je typickou hrebeňovkou. Vedie v prvej časti tzv. turčianskou vetvou z Ľubochne po Chatu pod Borišovom a neskôr pokračuje po hrebeni Veľkej Fatry až na Krížnu, kde končí.

4.Kysucká magistrála patrí spolu s Veľkofatranskou magistrálou medzi najkratšie a meria iba 44,1 km. Za jej začiatok možno považovať Makov, obec ležiacu v juhozápadnej časti okresu Čadca a v údolí rieky Kysuca. Rozlohou veľká obec má niekoľko osád a je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce rozprestierajúcej sa na styku Turzovskej vrchoviny s Javorníkmi.

5.Tatranská magistrála je v porovnaní s niektorými inými turistickými magistrálami krátka a má „iba“ o čosi viac ako 80 kilometrov. Približne úvodná tretina magistrály vedie úpätím Západných Tatier bez výrazných stúpaní a klesaní, avšak vysokotatranská časť magistrály je náročnejšia a záver Belianskymi Tatrami od Kopského sedla Monkovou dolinou do Ždiaru je najkratší.

6.Rudná magistrála je s dĺžkou 240 kilometrov treťou najdlhšou turistickou magistrálou na Slovensku hneď po Ceste hrdinov SNP a Východokarpatskej magistrále. Spája mestá a miesta s banskou či rudnou históriou a jej výhodou je okrem krásnych prírodných lokalít menšie množstvo turistov na trase.

7.Cesta Márie Széchy je diaľková trasa, ktorá spája dva hrady – Fiľakovský hrad a hrad Muráň. Pomenovali ju po Márii Széchyovej známej ako Muránska Venuša. Dosahuje dĺžku viac ako 80 km a odporúčame ju absolvovať ako trojdňový pochod.

8.Východokarpatská magistrála sa tiahne pohraničím Slovenska a Poľska na severovýchode. Turisticky nie príliš vyhľadávané územie ponúka nefalšovanú atmosféru divokých jedľovo‑bukových lesov, aké kedysi pokrývali veľkú časť územia dnešného Slovenska.

Okrem opisu jednotlivých trás sa v knihe dozviete aj zaujímavosti o miestach, cez ktoré vedú magistrály, a môžeme si vychutnať viac ako 150 farebných fotografií, ktoré vám pomôžu lepšie si predstaviť atmosféru a krásy jednotlivých trás.

Turistické Slovensko. 3 úžasné knihy v jednom komplete

Knižná trilógia Turistické Slovensko pozostáva z troch kníh – Najkrajšie jednodňové túry, Turistické magistrály, Cesta hrdinov SNP. Predstavuje to najlepšie, čo v rámci turistiky môže Slovensko ponúknuť.
Slovensko je krajina, ktorá z turistického hľadiska ponúka takmer všetko. Na jednej strane nádherné hory, doliny, lesy či pralesy, na druhej strane kultúrno-historické objekty. Toto všetko sa dá najkrajšie objavovať pešou turistikou a najlepšie počas diaľkových pochodov, keď je naša myseľ ideálne nastavená na premýšľanie a pociťovanie všetkej tej nádhery okolo nás.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.