bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNádherné Slovensko a najkrajšie pešie okruhy a cyklovrcholy

Zvykne sa vravieť, že na Slovensku máme všetko – okrem mora. Nádherné hory, tiesňavy, jaskyne, turistické chodníky, jazerá a rôzne prírodné zaujímavosti.

Vydavateľstvo Dajama už roky mapuje krásny našej krajiny a ponúka užitočné turistické príručky. Tentoraz sú to druhé diely Najkrajšie pešie okruhy 2 a Najkrajšie cyklovrcholy 2. Nájdete v nich celkovo 50 trás po celom Slovensku, vynikajúco spracovaných, takže sa už najbližší víkend môžete vybrať do prírody.

Najkrajšie pešie okruhy – 2. diel nadväzuje na jednotku, ktorá sa stala najpredávanejšou knihou vydavateľstva. V dvojke je spracovaných ďalších 25 okruhových trás nielen zo známych, ale aj menej známych slovenských pohorí. Dominujú pohoria stredného Slovenska, avšak čitateľ tu nájde aj pešie okruhové trasy zo západného či východného Slovenska, ktoré takisto vedia ponúknuť nevšedné turistické zážitky.

V knihe nájdete peší okruh Okolo Marianky, Na Veľkú Javorinu, Okolo Magurky, Na Muráň, ale aj Planinou Geravy a údolím Hnilca, či na Kojšovskú hoľu.
Ku každej trase detailný popis a profil, časové rozvrhy a prevýšenia, mapové výrezy so zakreslenými trasami a celkovo 240 farebných fotografií. Nechýbajú rôzne zaujímavosti, tipy a odporúčania, čo si po trase pozrieť.

„Hustá sieť turistických chodníkov na Slovensku poskytuje veľké možnosti na pešiu turistiku rôznej dĺžky a náročnosti a vybrať tie najkrajšie pešie turistické trasy nie je jednoduchou úlohou. Ambíciou prvej publikácie nebolo rovnomerné rozdelenie trás po Slovensku, ale naozajstný výber 25 najkrajších okruhových trás. Keďže je naozaj ťažké vybrať z množstva slovenských prírodných krás a nádherných zákutí len 25 okruhov, spracovali sme aj ďalšie okružné trasy,“ píšu autori v úvode knihy.

Keďže jednotka sa rýchlo vypredala, vychádza aj aktualizovaný a prepracovaný 1.diel Najkrajšie pešie okruhy.  Je to výber 25 najkrajších okruhových trás na Slovensku: päť výletov z Vysokých Tatier a Západné Tatry, Nízke Tatry, Slovenský raj, Malá Fatra, Veľká Fatra či Chočské vrchy sú zastúpené dvomi trasami. Zostávajúcich osem okruhov pochádza z ďalších pohorí Slovenska.

Druhá novinka sú Najkrajšie cyklovrcholy – 2. diel pre všetkých milovníkov cykloturistiky. Ponúka v porovnaní s prvým dielom nových 25 slovenských vrchov, ktoré možno zdolať v sedle bicykla. Pri niektorých trasách sa vyskytuje jedna alebo viac možností na zdolanie aj ďalších „vedľajších“ cyklovrcholov. Pre menej náročných cyklistov sú pri opisoch po absolvovaní hlavného cyklovrcholu tipy na skrátenie trasy.

V publikácii tak nájdete cyklotrasu na Veľký Tribeč, Pravnáč, Oravickú Maguru, Veterný vrch, ale aj na Žobrák, Jelení vrch, Ostrôžku či na Javorie. 208 farebných fotografií, 18 panoramatických fotografií, profily trás, itineráre a prevýšenia trás + mapové výrezy so zakreslenými trasami.

„Vzhľadom na charakter trás, ktorých hlavným cieľom je výstup na vrchol, ide o náročné trasy vyžadujúce si dobrú kondíciu a horský bicykel,“ pripomína autor Karol Mizla. „Aj v tomto výbere sa nachádzajú len také vrcholy, ktoré zdatný horský cyklista dokáže vyjsť na bicykli, pričom prípadné občasné tlačenie bicykla nie je dlhšie ako kilometer.“

Náročnosť trás je vyjadrená stupňom od 1 do 5. Osem trás má najvyšší, piaty stupeň náročnosti, štrnásť trás má stupeň 4 a tri trasy majú stupeň 3.
Priemerná dĺžka trás je 61 km (z toho 31 km terén) pri celkovom priemernom stúpaní 1 534 m.
U jedenástich najnáročnejších trás sú v popise uvedené možnosti na skrátenie a uľahčenie celého výstupu. Stredne náročné a kratšie, alternatívne trasy zvládne horský cyklista s priemernou kondíciou.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.