bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMôžu byť konečne šťastní?

Všetky skvelé miesta je kniha, ktorá vám ukradne dušu aj srdce. Ak sa aj vy občas cítite ako na horskej dráhe a vaše emócie skáču rýchlejšie ako kolibrík máva krídlami, Všetky skvelé miesta je kniha pre vás! Každý má svoju nálepku a ak sa chcete zbaviť tej svojej, bojujte! Príbeh dvoch zlomených tínedžerov vás rozplače, rozosmeje, ale predovšetkým prinúti opäť niečo cítiť.

http://data.bux.sk/book/020/247/0202475/medium-vsetky_skvele_miesta.jpgViolet je roztlieskavačka. To je ONA. Po tragickej smrti svojej sestry sa za každý úsmev cíti vinná. Má pocit, že ju zrádza. Dala si ostrihať ofinu, aby sa ňu podobala a tvrdošijne nosí jej okuliare, hoci ju z nich bolia oči. Pri každej príležitosti sa odvoláva na  poľahčujúce okolnosti, lebo ešte nie je pripravená.
„To som ja. To je Violet Markeyová. Chúďatko, navždy zmenená Violet s jej poľahčujúcimi okolnosťami. Musíme s ňou zaobchádzať opatrne, pretože je krehká a mohla by sa nám polámať, keby sa od nej očakávalo, že urobí to isté, čo ostatní.“

http://41.media.tumblr.com/2a03543760b6fbc4317f2adb66e841e1/tumblr_nkx6asVOYC1sjcyb1o1_1280.jpgTheodora trápia depresie. To je ON. Každý deň bojuje s nálepkami, ktoré mu dáva okolie, dokonca i tí najbližší. Náladový Finch. Naštvaný Finch. Nepredvídateľný Finch. Šialený Finch. Nejde však o obyčajné vrtochy tínedžera – zaujíma vôbec niekoho, čo sa s ním naozaj deje? 
„Je dnešok vhodným dňom na smrť? To sa pýtam sám seba, keď ráno vstanem. Na tretej hodine, keď sa snažím udržať oči otvorené, zatiaľ čo si pán Schroeder dookola niečo mrmle. Pri večeri, keď podávam ďalej misu so zelenými fazuľkami. V noci, keď nespím, lebo nad tým neustále premýšľam.“

Theodor a Violet sa nepoznajú, až kým sa obaja neocitnú na rímse školskej zvonice, s pohľadom upretým na chodník šesť poschodí pod nimi. Dole sa zhlukujú študenti a škodoradostne pobádajú Fincha, aby skočil. Na výčiny problémového študenta už sú zvyknutí.
Čo tam však robí Violet? Keď dvojica napokon cúvne, na druhý deň sa v školských novinách objaví článok o hrdinke Violet, čo zachránila čudáka Fincha. Nebolo to však naopak? 

Finch je novou známosťou uchvátený a Violet presvedčí, aby spolu pracovali na školskom projekte – túlali sa po Indiane a spoznávali jej neobjavené zákutia, všetky skvelé miesta, o ktorých mnohí ani netušia.
Práve tam si uvedomia, že môžu byť sami sebou, zbaviť sa nálepiek, ktoré im dávajú tí, čo ich vôbec nepoznajú.
Skrátka môžu byť konečne šťastní.
Zdanie však občas klame, najmä ak je smútok priveľký...

„Zaslúžiš si niečo lepšie. Nemôžem ti sľúbiť, že tu zostanem, niežeby som nechcel. Ťažko sa to vysvetľuje. Som babrák. Som na dne a nikto ma už nedá dokopy. Snažil som sa. Stále sa snažím. Nemôžem nikoho ľúbiť, pretože to nie je fér voči tomu, kto ľúbi mňa. Nedokážem ti sľúbiť, že ťa nezničím, kúsok po kúsku, až kým nebudeš na tisíc kúskov, ako ja. Mala by si to vedieť skôr, než sa medzi nami niečo stane.“

Elle Fanning „Očarujúci milostný príbeh o tom najnepravdepodobnejšom a roztomilom páriku dvoch zlomených tínedžerov.“
New York Times

Novinka Všetky skvelé miesta je New York Times bestseller, na ktorý už predali filmové práva a hlavnú postavu si zahrá americká herečka Elle Fanning (známa z filmov Kúpili sme ZOO, či Zloba – Kráľovná čiernej mágie, kde si zahrala po boku Angeliny Jolie). 

„Mnoho románov pre tínedžerov sa zaoberá touto témou, ale len máloktorý je taký nezabudnuteľný ako Všetky skvelé miesta.“
Kirkus Reviews

Milan Buno a Aneta Korenčíková, 6.10.2015
Foto: Ikar, allthebrightplaces.tumblr.com a lifewallpaperz.com

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.