bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Mladá Slovenka uspela tam, kde pohoria aj rodení Newyorčania

Malé jablko je nesmierne zaujímavý a autentický príbeh o dievčati, ktoré vlastnou snahou a vnímavosťou dosiahlo úspech a uznanie vo štvrti, kde pohoreli aj rodení Newyorčania.

Elena dokončí postgraduálne štúdium na prestížnej právnickej fakulte v New Yorku a očarená vzrušujúcou metropolou sa rozhodne pre nečakaný zlom vo svojom živote. Odmietne významné postavenie v bratislavskej advokátskej kancelárii a s priateľkou z univerzity si prenajme byt v brooklynskej štvrti Bushwick.

Táto štvrť je drsná, škaredá, nežná a krásna zároveň. Prežíva tam aj neopakovateľný pocit slobody, keď sa prvýkrát cíti sama sebou, môže vyskúšať takmer všetko bez strachu a odsudzovania a prežíva aj lásku s mužom a so ženou.

Bushwick v tých rokoch zaľudnili umelci a naplnil ho bezbrehou kreatívnou energiou. Elena si v kaviarni Tiny Apple nájde svoju komunitu a zamiluje sa do nevšedných ľudí, street artu, nových zážitkov, DYI kultúry, ktorú táto štvrť ponúka. Keď sa zoznámi s megaúspešným choreografom Júliusom Smrekom, stáva sa súčasťou česko-slovenskej imigrantskej komunity. Pod Smrekovým vplyvom sa rozhodne založiť úspešný blog zvaný Girl in Bushwick, ktorý pritiahne pozornosť nadšených followerov, ale aj trolov, ktorí sa s jej úspechom nevedia zmieriť.

Príbeh Malé jablko sa začal ako memoáre, ale postupne sa zmenil na fikciu. „V momente, keď som si dala povolenie začať si vymýšľať, nabralo to na intenzite a príbeh sa mi začal formovať,“ prezrádza autorka Katarína Hybenová. „Z pôvodnej memoárovej formy zostala len jedna kapitola. Tá, kde hlavná hrdinka prvýkrát kráča Bushwickom s realitnou agentkou. Tá zostala takmer nezmenená. Inak som si nadizajnovala postavy a situácie tak, aby som mohla kompaktnou románovou formou povedať to, čo som naozaj chcela a čo mi možno v reálnom živote trvalo si uvedomiť roky.“ 

Udržať sa presadiť v New Yorku nie je pre cudzinca jednoduché. Sebavedomí Američania vás poľahky prevalcujú a zatlačia do kúta. Elena sa však nevzdala, postupne sa učila a nachádzala v sebe vnútornú silu byť tým, pre čo sa narodila. Práve tento pocit je vlastný mnohým Slovákom, ktorí odcestovali žiť do cudziny.
„Áno, myslím, že podobný konflikt v sebe nachádzajú mnohí Slováci, a hlavne Slovenky. Akoby sme si zinternalizovali našu, nie úplne veľkolepú históriu, ako aj rozprávkové archetypy, kde je víťazkou vždy práve tichá, skromná Maruška, ktorá v rohu potichu znáša bezprávie a čaká, kým si ju nájde princ na bielom koni. Ale ja verím, že Maruška si svojou usilovnosťou, sebavedomím a pomenovaním vlastných potrieb toho bieleho tátoša získa aj sama. Princ je len taký bonus. A aj to len vtedy, keď ju chápe a podporuje,“ hovorí Katka Hybenová.

Veľmi pekná obálka knihy Malé jablko je dielom grafičky Ľubice Kochanovej. „Z obálky sa veľmi teším a dokonale vystihla dušu príbehu. Dokonca aj ľudia, ktorí príbeh čítali ešte pred publikáciou, sa vyjadrili, že ten príbeh je žltý. Celkovo tá kniha by mala byť krásnym fyzickým objektom... snáď sa mi do Kalifornie, kde žijem dostane skoro,“ dodáva autorka Katarína Hybenová.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.