bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Mikróby, ktoré nám prospievajú

Vedeli ste, že mikróby, ktoré žijú v ústach, sú odlišné od tých, ktoré sídlia na pokožke alebo v črevách. Prečo napríklad niektorí z nás zdanlivo viac chutia komárom než tí druhí? Niekoho tí malí diabli pohryzú málokedy, ale iní priťahujú celé roje. Ukázalo sa, že niektorí z nás naozaj chutia komárom viac než tí druhí. A dôležitou príčinou našej premenlivej lahodnosti je odlišná mikrobiálna komunita, ktorá sa usídlila na našej koži.

http://data.bux.sk/book/038/025/0380250/medium-pocuvaj_svoje_brucho.jpgAj toto sa dozviete v novej knižke Počúvaj svoje brucho, ktorá vychádza s sérii TED knihy: malé knihy, veľké myšlienky. Prináša množstvo zaujímavých faktov, o ktorých ste netušili, hoci vás ovplyvňujú každý deň.

ted knihy

Chcel, aby zapáchala

Keď sa Napoleon I. vracal z vojenskej výpravy, údajne dopredu poslal cisárovnej Jozefíne správu: „Zajtra večer sa vrátim do Paríža. Neumývajte sa.“
Napoleon uprednostňoval vôňu svojej milovanej. A veľmi. Ale prečo tak smrdíme bez svojich mydiel, antiperspirantov, púdrov a parfumov? Väčšinou je tomu tak práve vďaka mikróbom, ktoré sa hostia na našich sekrétoch a ich pach ešte znásobujú.

Vedci sa stále snažia vysliediť, na aké produktívne účely by mohli slúžiť tvory žijúce na našom najväčšom orgáne – pokožke, ale už teraz je isté jedno. Maličké mikróby obohacujú pach nášho tela, pridávajú mu určité druhy vôní či pachov, vrátane tých, ktoré priťahujú komáre. Komáre uprednostňujú pach niektorých jedincov pred inými a za to sú zodpovedné mikróby.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Rob Knight Follow Your GutFarma orgánov

Forenzný mikrobiológ David Carter si jedného dňa založil „Farmu orgánov“. Určite si kladiete otázku, čo vlastne „Farma orgánov“ je.
Úlohou forenzných vedcov je určiť čas smrti nájdených mŕtvych tiel. Vnútri forenzného zariadenia sa nachádzajú darované telá v rôznych štádiách smrti a potom sa z času na čas zisťuje, ako sa rozkladajú. Pozoruhodná je mikrobiálna postupnosť.

Podobne ako holú skalu kolonizujú najprv lišajníky a potom postupne machy, trávy, buriny, kríky a napokon stromy, proces rozkladu tela postupuje podľa veľmi predvídateľného modelu.

Objednajte si novinku Počúvaj svoje brucho.
Kupit bux.sk

Vedeli ste, že ľudské telo tvorí asi 10 miliárd ľudských buniek? A v ňom i na ňom existuje asi 100 miliárd mikrobiálnych buniek? Tento svet mikróbov je pritom neskutočne zaujímavý, ako dokazuje nová kniha Počúvaj svoje brucho.

Napríklad typy mikróbov, ktoré sa zhromažďujú v našich nosoch výrazne ovplyvňuje naše

Prostredie. U detí, ktoré majú už v rannom veku v nose viac rôznych baktérií, teda u takých, ktoré žijú na gazdovstvách alebo v ich blízkosti, sa v neskoršom veku s menšou pravdepodobnosťou vyvinie astma a alergie. Ukazuje sa, že hranie sa v prírode môže byť pre ľudí prospešné.

brucho

Baktérie v ústach

Pravdepodobne ste počuli iba o zlých baktériách vo svojich ústach – o tých, ktoré môžu spôsobovať choroby ďasien a zubný kaz. Jedna z tých zlých baktérií sa nazýva Streptococcus mutans − tvor, ktorý rád požiera zuby.

Evidentne sa vyvinula spolu s poľnohospodárstvom, ktoré našu stravu obohatilo o uhľohydráty, najmä cukry. Rovnako ako domestikované krysy požierajú jedlo z našich odpadkov, domestikovala sa aj bakteriálna háveď a prežíva v našich telách. Našťastie, domestikované baktérie v našich ústach sú väčšinou prospešné, vytvárajú akési biofilmy, ktoré zadržiavajú zlé baktérie.

Naše ústne mikróby môžu dokonca pomáhať regulovať krvný tlak, pretože uvoľňujú naše artérie zmesou, ktorú pomáhajú produkovať, takzvaným oxidom dusnatým (s chemikáliou príbuznou oxidu dusnatému ste sa stretli v zubárskom kresle).

zaludokZnámy helicobacter

Helicobacter pilori alebo tiež H. pylori žije s nami už veľmi dlho. Zohráva dôležitú úlohu pri vredoch, a síce pri žalúdočných vredoch alebo vredoch v tenkom čreve, kde sa opotrebovala ochranná sliznica vnútornej epitelovej výstelky a žalúdočná kyselina rozožiera telesné tkanivo.

Symptómy tohto ochorenia začínajú zlým dýchaním, pálčivou bolesťou žalúdka a stupňujú sa nevoľnosťami, nutkaním na zvracanie a obojstranným krvácaním.

Lekári po celé roky pripisovali výskyt vredov stresu a strave, odporúčali pacientom oddych, vylúčenie korenistých jedál, alkoholu a kávy. Odporúčali mlieko a antacid (prostriedok na zníženie kyslosti žalúdka). Pacienti pocítili čiastočnú úľavu, ale málokedy sa úplne uzdravili...

Objednajte si novinku Počúvaj svoje brucho.
Kupit bux.sk

Alergie, astma, obezita, akné – toto je len zopár neduhov, ktoré môžu vzniknúť (a byť vyliečené) organizmami žijúcimi v našom vnútri. Mikróbmi. Kľúčom je pochopiť, ako táto prelomová veda ovplyvňuje naše zdravie a nálady.
Kde všade žijú mikróby? Ako a čo vďaka nim získavame?
Ako to vyzerá na našej pokožke, v nose, ústach, či v žalúdku?
Čo spôsobujú v našom tele antibiotiká?

rob knight

V knihe Počúvaj svoje brucho sa novátorský vedec Rob Knight (na fotografii) spojil s oceňovaným vedeckým novinárom Brendanom Buhlerom, aby nám vysvetlili – s humorom a názornými príkladmi –, prečo sú zistenia o mikroorganizmoch v našich telách také dôležité.

Zdravie, nálady, spánkový režim, stravovacie návyky – dokonca aj to, s akou pravdepodobnosťou nás budú hrýzť komáre. To všetko môžu odhaliť maličké tvory žijúce v našich útrobách.

Autori tejto knihy ponúkajú jedinečný a prekvapivý pohľad do vnútra ľudského organizmu, vďaka ktorému môže každý lepšie pochopiť ako si zlepšiť zdravotný stav.

Milan Buno, 6.10.2016

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.