bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Žiť pre lásku (27.8.2010)

Tajomný plameň Matky Terézie Tajomný plameň Matky Terézie

„Láska je ovocím, ktoré zreje stále, a každá ruka naň môže dosiahnuť. Zbierať ho môže každý bez obmedzenia,“ píše sa v novinke Tajomný plameň Matky Terézie, ktorá vyšla pri príležitosti stého výročia jej narodenia. Podľa väčšiny prameňov sa narodila 26.augusta 1910, no sama tvrdí, že na svet prišla až o deň neskôr: „Skutočné narodeniny mám v deň, keď som bola pokrstená.“ Čiže 27.augusta. Dnes by sa tento Anjel z Kalkaty, ako ju prezývali, dožil presne 100 rokov.
Tajomný plameň Matky Terézie Matka Terézia si pod svoje ochranné krídla brala beznádejných, chorých a hendikepovaných ľudí. Svet jej tlieskal a skromná žena s dobrotivým úsmevom mu odpovedala: "Nezáleží, koľko toho robíme, ale koľko pravdivosti a viery vkladáme do svojho konania." Pre ľudí na celom svete predstavuje symbol ušľachtilosti ľudského ducha. Cez svoju činnosť a Kongregáciu Misionárok lásky sa dotkla miliónov životov. Čo v nej bolo také neobyčajné, že zasiahlo vnútro toľkých ľudí? Prečo vynikla až tak, že sa stala najslávnejšou misionárkou druhej polovice minulého storočia? Aj na tieto otázky sa snaží odpovedať v knihe Tajomný plameň Matky Terézie Joseph Langford.

Matka Terézia ho ešte v roku 1983 pozvala, aby sa stal spoluzakladateľom kňazskej vetvy jej rehoľnej rodiny – Otcov Misionárov lásky. Dlhé roky potom spolupracovali, Langford bol jej blízkym dôverníkom a v knihe odhaľuje krok za krokom jej spiritualitu. Vnútorný plameň, ktorý ju motivoval vytrvať aj v tých najúbohejších podmienkach. Nahliadnite pod povrch úžasnej ženy a spoznajte jej motívy, uvažovanie.

"Keď vezmem z ulice hladného človeka a dám mu tanier s ryžou a krajec chleba, som šťastná. Odstránila som hlad," povedala Matka Terézia v roku 1979, keď preberala Nobelovu cenu za mier. Napriek svojej dobročinnosti mala aj kritikov. Nielen preto, že potrat označovala za najväčšieho ničiteľa pokoja na svete a peniaze od darcov často využívala na otváranie nových kláštorov a nie na zlepšenie podmienok v hospicoch. Vyčítali jej, že v týchto domovoch sa opakovane používajú podkožné ihly a že rádové sestry nerozlišovali medzi smrteľne chorými a liečiteľnými pacientmi.

Tajomný plameň Matky Terézie Zástancovia Matky Terézie zdôrazňujú, že kritici nebrali do úvahy ťažké súvislosti. V daných podmienkach to bolo podľa nich maximum, čo úbožiaci na okraji spoločnosti mohli dostať. Tiež tvrdia - bola najmä misionárka v službách Ježiša Krista a nie sociálna pracovníčka, ako sama hovorievala. „Zatiaľ čo väčšina z nás sa prebúdza s myšlienkami, čo zohnať v tento deň, kde by sa to dalo kúpiť alebo ako napredovať v kariére či v osobných cieľoch, prvou myšlienkou Matky Terézie pri prebúdzaní bola vždy otázka, ako by mohla dávať,“ píše sa v knihe Tajomný plameň Matky Terézie, ktorá pripomína: „Včerajšok je preč, zajtrajšok ešte nenastal. Máme len dnešok. Tak začnime.“

Zdroj a foto: Seattlepi.com, motherteresa.org, Charity Focus