bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMaľovaná knižka pre všetky zvedavé deti

60 všetečných otázok pre najmenšie deti s množstvom ilustrácií. Zamysleli ste sa napríklad nad tým, prečo sú v zemi jaskyne a prečo zo stromov opadáva lístie? Viete prečo deň strieda noc? Prečo všetci v noci nespia, prečo vidíme dúhu a na čo je dobrý sneh?

http://data.bux.sk/book/020/259/0202598/medium-malovany_svet_pre_vsetky_zvedave_deti.jpgNo dobre, vy dospeláci možno mnohé z toho viete, ale deti nie. A práve im je určená táto skvelá kniha plná zvedavých otázok a zaujímavých odpovedí. Nazrite do knižky Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti.
Takže jedna kontrolná otázka - čo sa deje, keď je nám horúco ako teraz v lete?
Prečítajte si:

Keď je nám horúco
Slnko páli ako piecka, ľudia si utierajú pot z čela a vzdychajú, aká je dnes horúčava, a páni v reštaurácii popíjajú pivko a iní limonádu, aby sa ochladili. Deti šantia v chladivej vode rybníka a je im hej. Teba však teraz asi zaujíma, prečo slniečko v lete tak hreje a prečo v zime nehreje vôbec, aj keď svieti na oblohe. To preto, lebo v lete nám slnko svieti priamo nad hlavou, a tak jeho lúče najväčšmi hrejú. V zime svieti len nízko nad obzorom, je malé a hreje len máličko. A či vieš, prečo sa potíš, keď je horúco, a nie keď je zima? To preto, lebo potením sa z tvojho tela odparuje voda a tým sa ochladzuje. Trochu to zveličím a poviem, že je to tak, akoby si sa kúpal. Potom si opäť smädný a opäť veľa piješ a opäť sa veľa potíš. Tak to má byť. Všimni si psíka, čo beží s vyplazeným jazykom za pánom na bicykli. Aj on je smädný. Keby sme nepili, telo by sa nám prehrialo a dostali by sme úpal. Lomcovala by nami zimnica, mali by sme zvýšenú teplotu alebo aj horúčku a bolo by nám zle. No ty sa v takejto horúčave určite najradšej kúpeš niekde na kúpalisku, však? To je zaiste to najlepšie ochladzovanie.

Objednajte si Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti
Kupit bux.sk

Vždy minimálne jedna strana na dvojstrane je ilustrovaná – obrázky nakreslil Gabriel Filcík, ktorý okrem ilustrovania si aj sám vymýšľa knižky, skladačky, hlavolamy, vystrihovačky a papierové hračky. Gabriel patrí medzi najlepších súčasných českých ilustrátorov pre deti a pred rokmi ho ocenili Zlatou stuhou, ktorou sa v Českej republike každý rok odmeňujú najkrajšie detské knihy.

Spisovateľ Michal Černík píše veľmi rád pre deti, vydal už dve desiatky knižiek veršov a rozprávok, napríklad Prvé rozprávky, Rozprávky o kohútikovi a sliepočke, alebo Za rozprávkou rozprávka pre chlapcov a dievčatká.

Kniha Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti je pre deti, ktoré ešte nechodia do školy alebo už sú prváčikmi.
Pre deti, ktoré sú zvedavé, stále sa na niečo vypytujú a tešia sa, keď sa niečo nové dozvedia.
Knižka urobí radosť všetkým, ktorí si radi prezerajú obrázky a nachádzajú na nich všeličo zaujímavé. Je to skvelá kniha pre deti, ktoré rady objavujú svet okolo seba.

Ak ešte váš drobec nevie čítať, milí rodičia a starí rodičia, prisadnite si k nemu a prečítajte mu pár strán. Objavovať svet je predsa vždy zážitok a dobrodružstvo! A kniha Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti  vám práve otvára dvere do sveta.

kniha

A ešte jeden malý úryvok pre všetky zvedavé deti:

Prečo deň strieda noc
Teraz sa ťa opýtam: Prečo deň strieda noc? Aha, vieš len to, že ráno vyjde slnko a je deň, a keď večer slnko zapadne, je noc. Presne tak sa oddávna sami seba pýtali ľudia, pričom vedeli toho rovnako toľko ako ty. Lebo neprišli na nič iné. Dlho predlho si mysleli, že Zem je rovná. Ako doska stola. Mysleli si, že sa slnko naozaj pregúľa cez oblohu a zapadne za hory alebo za obzor a nastane noc. Lenže niektorí hvezdári, ktorí pozorovali slnko a hviezdy, začali tvrdiť, že to je celkom inak. Že slnko nikam nechodí, stojí a je mnohokrát väčšie než Zem a svieti stále, a naša Zem je guľatá a točí sa koldokola ako baletka na špičke jednej nohy. Dokonca jej začali hovoriť zemeguľa. Na tej časti zemegule, ktorá je práve osvetlená slnkom, je deň a ľudia tam možno obedujú. A na druhej polovici zemegule, kam slnko nesvieti, je tieň – tam je práve noc a ľudia tam spia. Ako sa Zem točí, jej osvietená strana sa zase dostane do tieňa, a tá, čo bola v tieni, sa nastaví slnku a je tam deň. Než sa zemeguľa raz otočí, uplynie 24 hodín. Presne toľko hodín je dlhý jeden deň. Tak je to oddávna, keď tu na Zemi ešte nebolo ani živáčika, a tak to bude navždy. A nikto na tom nič nezmení.

Milan Buno, 12.7.2015

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.