bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk„Lincolnova diaľnica je skutočne fantastická!“ tvrdí Bill Gates

Od autora bestsellera Džentlmen v Moskve a Pravidlá zdvorilosti (vyšlo len v češtine) Amora Towlesa vychádza tretia úžasná kniha, ktorá sa odohráva počas desiatich dní v Amerike 50-tych rokov.

Lincolnova diaľnica je dobrodružný, krásne vystavaný príbeh o ceste troch dospievajúcich mladíkov – jedného práve prepustili z pracovnej farmy pre mladistvých, ďalší dvaja utekajú z domova... 

V júni 1954 vezie správca nápravnovýchovného zariadenia pre mladistvých v Kansase domov do Morgenu v Nebraske osemnásťročného Emmetta po tom, ako si na pracovnej farme odpykal pätnásťmesačný trest za neúmyselné zabitie. Emmettova mama pred rokmi opustila manžela aj deti, otec nedávno zomrel a rodinnú farmu zabavila banka.

Emmett chce vyzdvihnúť v Morgene svojho osemročného brata Billyho a vydať sa s ním za novým životom do Kalifornie. Len čo správca vyrazí na spiatočnú cestu, Emmett zistí, že spolu s ním sa do Morgenu priviezli aj čierni pasažieri – v kufri auta sa totiž ukryli dvaja chlapci, ktorí sa rozhodli z pracovnej farmy ujsť. Tí však majú vlastné plány. Štyria mládenci sa spoločne vydávajú na cestu, no opačným smerom, ako Emmett plánoval – do New Yorku...

Román Lincolnova diaľnica sa odohráva v 50. rokoch a dokumentuje každý deň chlapcov na ich ceste. Ľudia, s ktorými sa stretávajú, aj tí, ktorí sa pripájajú k ich ceste, sú jedinečné a zaujímavé postavy s obrovským srdcom a vlastnými snami.

Príbeh rozprávajú striedavo viacerí rozprávači, takže to všetko vidíme z rôznych uhlov pohľadu. Sčasti je to úžasný trip, na ktorom stretávame divné postavičky, od tulákov cestujúcich načierno vlakmi po Amerike cez komediantov a estrádnych umelcov až po newyorskú smotánku.
A sčasti je to príbeh o dospievaní, ktorý dokáže prebudiť rôzne spomienky. Príbeh, ktorý dojme. Ako napísal slávny bestsellerový autor Jeffrey Archer: „Krásne napísané a precízne odpozorované! Amor Towles v sebe spája spisovateľa a rozprávača príbehov.“

Dlh si už splatil, ale...

„Svoj dlh si už splatil – čo sa týka spoločnosti, celkom určite. no žijeme v malom meste, oveľa menšom než Filadelfia, a nie každý v Morgene vidí veci tak ako správca.
„Hovoríte o Snyderovcoch?“
„Hovorím o Snyderovcoch, Emmett, no nielen o Snyderovcoch. Majú v tomto kraji bratrancov. Majú susedov a starých rodinných známych. Poznajú sa s mnohými ľuďmi v kongregácii, s mnohými obchodujú. O Jimmym Snyderovi všetci vieme, že keď sa ocitol v problémoch, väčšinou si za ne mohol sám. Už v sedemnástich toho mal na rováši za celý život. Jeho bratia to však berú inak. najmä keď Joe mladší padol vo vojne. Neboli veru nadšení, že si dostal iba osemnásť mesiacov v Saline, a keď sa dozvedeli, že ťa pustia o pár mesiacov skôr, pretože ti zomrel otec, celkom oprávnene ich to rozzúrilo. Je teda viac než isté, že silu svojho hnevu ti dajú pocítiť tak často a v takej miere, ako to len pôjde. A keďže máš celý život pred sebou, alebo skôr práve preto, že máš celý život pred sebou, mal by si zvážiť, či nezačneš nanovo niekde inde.
„S tým si nerobte starosti, povedal Emmett. vidím to tak, že o štyridsaťosem hodín už v Nebraske s Billym nebudeme.“

Foto: Tatran, wikimedia.org

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.