bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Kríza našej identity a demokracie

„Svetoznámy politológ presvedčivo ukazuje, že túžba po uznaní a dôstojnosti je vlastná každému človeku – a je nevyhnutná pre život demokracie. Výstižná analýza toho, čo ju ohrozuje,“ napísal Kirkus o knihe Francisa Fukuyamu Identita.

Táto kniha by pravdepodobne nevznikla, keby Donald Trump nevyhral prezidentské voľby. Autor to priznáva hneď v prvých vetách a dodáva: „Tak ako mnohých Američanov, aj mňa tento výsledok prekvapil, a tak ako ich, aj mňa trápilo, aký dosah bude mať jeho zvolenie nielen na Spojené štáty, ale na celý svet.“

Fukuyama pred pár rokmi napísal, že americké inštitúcie upadajú, pretože ich stále viac ovládajú silné záujmové skupiny. O dva roky sa jeho predpoveď vyplnila, keď sa k moci dostali viacerí politickí outsideri, ktorých ekonomický nacionalizmus a autoritárske sklony ohrozujú celý svetový poriadok.

Nacionalistickí populisti stavili na charizmatické prepojenie s „ľudom“. Pracujú s úzkym chápaním identity, čo ľudí ženie do uzavretých skupín, ktoré vylučujú všetkých ostatných.

V poslednom čase podľa Fukuyamu zažívame na Západe zvláštny posun od racionality k iracionalite. Od chladného zvažovania finančnej výhodnosti k výberu politikov na základe našich emócií. Podľa neho je prirodzeným dôsledkom podobnej zmeny voľba rôznych populistických lídrov, ktorí svojim voličom nesľubujú ani tak ekonomickú prosperitu, ako skôr identitárne (národné, náboženské, rasové) zadosťučinenie.

V knihe Identita sa autor pokúša vysvetliť súčasnú politickú stratifikáciu v USA a to s nadhľadom a odstupom. Píše o revolúcii dôstojnosti, expresívnom individualizme, rozoberá nacionalizmus a náboženstvo, aj demokratizáciu dôstojnosti.

Univerzálne uznanie rovnosti, ktoré je základom liberálnej demokracie, stále častejšie spochybňujú užšími podobami uznania, založenými napríklad na národe, náboženstve alebo rase. Vyústilo to do vlny protiimigrantského populizmu, spolitizovaného islamu či bieleho nacionalizmu.
Dnes už legendárny a veľmi populárny politológ Fukuyama napísal aktuálnu a dôležitú knihu čítavým spôsobom. Je to vážne varovanie, že ak nevytvoríme univerzálne chápanie ľudskej dôstojnosti, odsúdime sa na nepretržitý konflikt. Celkovo je to zaujímavý príbeh o súčasnom svete, našich problémoch, ale aj o budúcnosti a o tom, čo nás možno čaká...

Milan Buno, knižný publicista

 

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.