bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Kniha Koronavírus – vírus zabijak. Aká naozaj je?

Vírusy sú všade okolo nás, niektoré úplne neškodné, iné smrteľne nebezpečné. Práve jeden taký ochromil celý svet a zomrelo naň už vyše 100-tisíc ľudí. Mimochodom, koronavírusy predstavujú celú skupinu vírusov, ktorá zahŕňa takmer 40 druhov.

Biológovia sa snažia vyriešiť hlavnú záhadu, a tou je pôvod vírusov. V tomto ohľade existuje veľa verzií...
Aj o nich sa píše v novej knihe Koronavírus od ruského autora Prokopenka.

 „Prečo som sa rozhodol venovať tejto téme?“ pýta sa Prokopenko v knihe Koronavírus. „Pretože s koronavírusom sa spájajú veľké obavy. A tiež veľa nezodpovedaných otázok. Alebo sú odpovede také protichodné, že človek už nevie, ktorému „vedcovi“ veriť. Ktoré štatistiky sú pravdivé? Čoho sa treba báť?“
Prokopenko preto rozoberá témy ako:

  • Čo sa vlastne stalo vo Wu-chane?
  • Čo nesedí na oficiálnej verzii vzniku 2019 – nCoV?
  • Vírus alebo prišelec z kozmu?
  • Mikroorganizmy, ktoré nás riadia
  • Najstrašnejšie tajomstvá o vírusoch
  • Bojové vírusy – výplod fantázie alebo realita?
  • Čo teraz čaká svetovú ekonomiku?

Vo svojej knihe opisuje napríklad aj to, ako on sám mal možnosť vstúpiť do vedeckého laboratória v Rusku, kde sa vedcom podarilo vytvoriť liek na vírus ebola.
Tiež si prečítate o práci českého evolučného biológa Jaroslava Flegra, ktorý sa podujal zistiť, či mikroorganizmy dokážu vplývať na naše rozhodovanie.
Naozaj môžu mať v pandémii prsty farmaceutické firmy, ktoré chceli zarobiť na ľudskej hlúposti? Alebo ide dokonca o bojový plán zo strany USA, prípadne Číny?

Prokopenko rozoberá rôzne teórie, aj tie pochybnejšie. Polemizuje, naznačuje, pripomína. Opiera sa aj o teórie starších výskumov, veľkou autoritou preňho zostáva Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Uprostred desivých správ sa znovu objavila hra pre smartfóny Plague Inc. Ide o strategickú hru, ktorej hlavným cieľom je nainfikovať celú planétu smrteľným vírusom. Hra sa zrodila v roku 2012 a odvtedy bola stiahnutá viac ako 150 miliónov ráz, ale o osem rokov neskôr už denné tržby autora tejto hry narástli najmenej päťnásobne. Medzi platenými aplikáciami v AppStore v Číne a v ďalších 55 krajinách je táto hra na prvom mieste. Ako sa zdá, pomocou tejto hry pre mobilné telefóny sa používatelia snažia prekonať strach zo smrtiaceho vírusu. Hráči si všimli kuriózny fakt, že drvivá väčšina partií hry, ktorú vyvinuli 8 rokov pred príchodom nového koronavírusu, sa začínala infikovaním Číny.

Pravdou je, že niektoré informácie môžu vyznievať ako pritiahnuté za vlasy a Prokopenko sa neraz púšťa na tenký ľad. Sú to len konšpirácie? Dohady a hypotézy?
Faktom je, že mnohé otázky – či je koronavírus biologickou zbraňou, či k nám priletel z vesmíru ap. – mu kládli ľudia na Instagrame a on na ne odpovedá.
Nepresviedča, nevnucuje svoj názor a jedinú pravdu. Skôr predkladá hypotézy, možnosti a je na každom čitateľovi, aby uvažoval a zapojil kritické premýšľanie.

Takže jeho knihu Koronavírus nemožno brať ako vedeckú, odbornú (ako je to napokon napríklad aj pri populárnych knihách Ericha von Danikena), ale skôr sa chcel priblížiť ľuďom a podať množstvo informácií na zamyslenie.
Preto určite stojí za prečítanie ako odraz toho, čo všetko ľudí zaujíma, čoho sa obávajú a o čom hovoria.

„Kniha je napísaná veľmi umne,“ tvrdí skúsený prekladateľ PaedDr. Rudolf Řežábek, CSc. „Prokopenko vyvoláva rozporuplné a vášnivé reakcie. Napísal ju čítavým jazykom, je to populárno-vedecké spracovanie pre najširšiu verejnosť. Autor je provokatér, nie však dogmatik a čitateľom ponúka možnosti. Necháva na nich, aby si vytvorili názor.“

Profesorka Anna Strunecká zasa dodáva: „Autor sa nevyhýba témam, ktoré sa vyskytujú v diskusiách na internete a môžu byť označované ako konšpiratívne alebo dokonca poplašné správy. Vďaka spoľahlivým informáciám z overených zdrojov, z recenzovanej odbornej literatúry aj nepublikovaných faktov čitateľom ponúka pútavou a čítavou formou surovú pravdu o vzniku a pozadí súčasnej svetovej krízy.“

Prečítajte si úryvok z knihy Koronavírus:

PREČO STRAŠNÝ VÍRUS PREPUKOL PRÁVE V ČÍNE?

Vo Wu-chane a ďalších južných provinciách Číny sa naraz stretlo niekoľko faktorov schopných vyvolať epidémiu takého rozsahu. Po prvé, Číňania jedia voľne žijúce zvieratá. Už v prvých dňoch po prepuknutí vírusovej nákazy zaznela šokujúca hypotéza: Rozlúštenie treba hľadať v čínskych reťazcoch dodávajúcich mäso z divých zvierat! Na jednom alebo viacerých čínskych trhoviskách, v reštauráciách alebo na farmách, v obchodoch, kde sa legálne alebo nezákonne obchoduje s voľne žijúcimi zvieratami. Na tom nie je nič čudné. Tieto „mokré trhoviská“ sú vlastne živnou pôdou pre baktérie a mikroorganizmy. Kontrola kvality produkcie je tu mimoriadne slabá, porciovanie jatočných tiel prebieha v nehygienických podmienkach. Ryby spracované priamo na asfalte sa na mieste predajú. Tu sú hady, šváby a exotické morské živočíchy, ktoré sa čo nevidieť dostanú niekomu do polievky! Nie je žiadnym tajomstvom, že Číňania sa s obľubou posilňujú týmito živočíchmi, často aj surovými. Či je to náhoda, alebo nie, no keď sa objavili prvé prípady infekcie, internet obletelo video, na ktorom Číňanka s nefalšovanou chuťou konzumovala... netopiera!

...
Zároveň sa môžete novým vírusom 2019 – nCoV nakaziť nielen kvapôčkovým spôsobom, ale aj potravinami, vodou a používanými predmetmi. Napríklad existuje vysoká pravdepodobnosť infikovania dotykom tlačidiel výťahu. Obyvatelia Singapuru vykúpili takmer všetky kondómy v meste, keď sa dozvedeli, že pomocou nich sa možno chrániť pred koronavírusom. Tieto gumové výrobky číslo 1 si vynaliezaví Ázijčania naťahujú na prsty, aby sa nedotýkali tlačidiel výťahu, kľučiek dverí a zábradlia na verejných miestach. Známa značka kondómov prijala túto metódu obrany za svoju a na svojej stránke sociálnej siete zverejnila špeciálne pokyny na používanie kondómu vo výťahu. Na stláčanie tlačidiel niektorí ľudia používajú tiež zapaľovače, špáradlá alebo guľôčkové perá.

...
Táto skutočnosť sa stala hlavným argumentom na podporu verzie, že gén tradičného koronavírusu bol narušený. Nie však prírodou, ale človekom. Bol zámerne upravený. Ale ak je koronavírus z roku 2019 špeciálne vytvorený umelý produkt, kto ho potom mohol „vyrobiť“? A čo je najdôležitejšie: Prečo bolo potrebné vyrobiť takú silnú biologickú zbraň? Sú známe najmenej dve biologické laboratóriá, v ktorých vojenskí vedci už mnoho rokov pracujú s najnebezpečnejšími vírusmi. Ide o Fort Detrick v USA (v neformálnych rozhovoroch mi naši vojaci povedali, že vírus HIV bol „upravený“ práve tam) a Port Down vo Veľkej Británii. V tomto laboratóriu buď otrávili, alebo liečili Skripaľovcov...

Mimochodom, existuje aj iná verzia teórie o umelom pôvode koronavírusu... V januári 2018 vo Wu-chane otvorili Virologický ústav Čínskej akadémie vied, aby pracoval s najnebezpečnejšími vírusmi. Novému laboratóriu bola pridelená najvyššia, štvrtá úroveň bezpečnosti. Biológ Rutgersovej univerzity Richard Arbright krátko pred epidémiou uviedol, že situácia vo výskume nebezpečných vírusov v Číne by sa mohla kedykoľvek vymknúť spod kontroly. Dôvodom je skutočnosť, že čínski vedci testujú vakcíny a rôzne preparáty na opiciach. Primáty však môžu ujsť a stať sa šíriteľmi nebezpečnej choroby. Možno sa stalo niečo podobné s vírusom 2019 – nCoV.

Tu si môžete objednať knihu Koronavírus – vírus zabijak.

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.