bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKarma. Dá sa zlepšiť? Akými spôsobmi a ako to funguje?

Karma. Väčšina z nás toto slovo používa na označenie bilancovania svojich dobrých a zlých skutkov. Vnímame ho ako akýsi obrovský mechanizmus, ktorý boduje naše životné skóre a všetko nám opláca. Karma je však úplne o niečom inom.

Kniha Karma vysvetľuje nielen to, čo je to karma, ako funguje, ale búra rôzne mýty o karme, ktoré sme si vytvorili. Autorom je oceňovaný mystik a vizionár Sadhguru.

Karmu vnímame ako akýsi obrovský mechanizmus, ktorý boduje naše životné skóre a všetko nám opláca. Karma je však úplne o niečom inom. „Táto predstava vytvorila celé generácie zmätených a ustrašených ľudských bytostí, ktoré používajú tento výraz bez rozmyslu a bez toho, aby vedeli, čo naozaj znamená. Zrodila značku fatalizmu, ktorý paralyzoval rozsiahle skupiny ľudí a dával oprávnenie sociálnej nespravodlivosti a politickej tyranii najrôznejších druhov. Viedol tiež k mylnému filozofovaniu a prázdnym akademickým debatám, a, pochopiteľne, podporil rozkvet priemyslu s veštením!“ tvrdí vo svojej knihe Sadhguru.

Hoci slovo karma má indický pôvod, dnes je to termín, ktorý prenikol do všetkých slovníkov. Nie je to len záležitosť metafyzických kníh a akademických pojednaní. Je to výraz, ktorý prenikol do lexikónov na celom svete, od ezoterických až po populárne.

Ako sa tento sanskrtský výraz dostal do všetkých jazykov na zemi? Ako si vysvetľujeme jeho neobyčajnú popularitu, schopnosť pretrvať po celé stáročia?
Aj o tom je kniha Karma od mystika Sadhguru.

Prečo sa dobrým ľuďom stávajú hrozné veci? Prečo šťastie často praje tým, ktorí pôsobia kruto alebo neláskavo alebo morálne pochybne? Prečo životné okolnosti vyznievajú tak náhodne a vrtošivo? Prečo máme niekedy pocit, že Boh – ak nejaký je – sa s nami hrá? Prečo vesmír pôsobí tak často ako nepriateľské, nezvládnuteľné miesto bez zákonov?

O čom je kniha Karma?

Kniha Karma je rozdelená na tri časti.
Prvá časť skúma zložité fungovanie karmického mechanizmu – oveľa komplexnejšieho, než si uvedomuje väčšina ľudí.
Druhá časť prináša zmienku o karma joge – o spôsoboch, ako pracovať s karmou, ako ju zvládať a tiež ako sa od nej oslobodiť. Táto sekcia je zameraná pragmaticky, ale joga je veda, ktorú nie je možné obsiahnuť jednou knihou v celej hĺbke. Aby bola skutočne transformačná, vyžaduje si vytrvalosť a tréning pod vedením duchovného majstra. Kniha však môže osvetliť a inšpirovať prípadnú cestu, a práve v to dúfa táto časť.

Tretia časť je venovaná otázkam. Sú to skúmavé, hlboko precítené otázky. Otázky, ktoré mi ľudia kládli v programoch a rozhovoroch v priebehu viac ako tridsaťpäť rokov. Otázky, ktoré sa objavujú jednoducho preto, lebo ľudský záujem o karmu je neustály, vytrvalý, často naliehavý. Zmätok v názoroch na túto tému je ozajstný a rovnako autentická je aj túžba po jasnosti.

Vezmime si jednoduchý príklad.
Niektorí ľudia možno boli radostnými deťmi, ale teraz sú nešťastnými dospelými. Mohli sa stať nejaké životné udalosti, ktoré spustili pocit nešťastia. Ale vo väčšine prípadov ľudia vôbec netušia, ako a kde nadobudli túto persónu. Keby svoju osobnosť utvárali vedome, vyformovali by sa celkom inak. Ale niekde po ceste, nasledujúc diktát nepreskúmaných reakcií a tendencií, stal sa ich definujúcou charakteristikou chronický pocit nešťastia.

Inými slovami, karma je ako starý softvér, ktorý ste nevedomky pre seba vytvorili.

Kto je Sadhguru?

Sadhguru je jogín, mystik a vizionár. V Indii bol trikrát ocenený cenou prezidenta, vrátane ceny za environmentálnu prácu a najvyššieho výročného občianskeho ocenenia krajiny za výnimočné a významné služby.

Je to medzinárodne uznávaný rečník a mienkotvorca. Prednášal na rozličných fórach po celom svete, vrátane OSN, Svetového ekonomického fóra, Svetovej banky, Snemovne lordov v Spojenom Kráľovstve, TED a vo vedení firiem Microsoft a Google.  Dostáva pozvanie na prednášky aj od popredných vzdelávacích inštitúcií – okrem iných Oxford, Stanford, Harvard, Yale, Wharton a MIT.

V slovenčine vo vydavateľstve NOXI mu už vyšla kniha Vnútorné inžinierstvo.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.