bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJohn Grisham a novinka Platanový rad

John Grisham je nenadarmo jedným z najobľúbenejších autorov súčasnosti. Podľa Seattle Times je majstrom trileru, ktorý vie vystavať skvelé príbehy, vykresliť príťažlivé postavy a vybudovať úžasné zápletky. „Právnická literárna legenda sa vracia,“ dodáva USA Today.

John Grisham sa totiž vracia do Clantonu, dejiska jedného z najpopulárnejších románov Kedy zabiť. Strhujúca dráma černošského továrenského robotníka, ktorého desaťročnú dcérku Tonyu brutálne prepadnú dvaja rasistickí zločinci, sfilmoval Joel Schumacher a objavili sa v nej mnohé herecké hviezdy: Matthew McConaughey, Sandra Bullock, Samuel L.Jackson, Kevin Spacey, Donald a Kiefer Sutherlandovci a i.

kedyJohn Grisham sa teraz novinkou Platanový rad vracia do tej istej súdnej siene, v ktorej Jake Brigance obhajoval Carla Leeho Haileyho, zúfalého otca znásilneného dievčatka. Jacka si vo filme zahral Matthew McConaughey, asistovala mu ambiciózna študentka práva Ellen Roarková (v podaní Sandry Bullockovej).
Advokát Jake Brigance tentoraz opäť rieši prípad, v ktorom ide o rasové napätie a staré krivdy.

Objednajte si nový právnický triler Platanový rad
Kupit bux.sk

Seth Hubbard je bohatý podnikateľ. Zomiera na rakovinu. Nikomu neverí. Predtým, ako sa obesí na starom platane, vlastnoručne napíše nový závet. Tento dokument vtiahne Hubbardove dospelé deti, jeho čiernu gazdinú aj Jaka Brigancea do rovnako dramatického konfliktu, akým bol proces s Carlom Leem Haileym, vďaka ktorému sa Jake preslávil.

Nový závet vyvolá množstvo otázok, ale na máloktorú odpovie. Prečo Hubbard odkázal takmer celý majetok svojej gazdinej? Ovplyvnila chemoterapia a lieky proti bolesti jeho úsudok? A ako to všetko súvisí s miestom, ktoré kedysi volali Platanový rad?

„John Grisham je výnimočne dobrý v tom, čo robí a priznajme si to – nateraz neexistuje nikto lepší ako je on.“
The New York Times

JohnJohn Grisham je mimoriadne úspešný autor trilerov z právnického a športového prostredia. Dve volebné obdobia bol členom mississippskej Snemovne reprezentantov. Bohatá právnická a politická prax mu poskytla množstvo tém na literárnu tvorbu. Jeho romány sa stali predlohou viacerých filmov, ktoré dnes môžeme považovať za klasické diela kinematografie. S rodinou žije striedavo vo Virgínii a v Mississippi.

Prečítajte úryvok z novinky Platanový rad:
Ozzie Walls bol jeden z dvoch čiernych šerifov v štáte Mississippi. Toho druhého nedávno znovu zvolili v prevažne černošskom okrese v oblasti delty. Hoci v okrese Ford žilo sedemdesiatštyri percent belochov, Ozzie vyhral svoje prvé aj druhé voľby s jednoznačnou prevahou. Černosi ho obdivovali, lebo bol jedným z nich. Belosi si ho vážili, lebo bol dobrý policajt a bývalá futbalová hviezda Clantonskej strednej. V niektorých stránkach života na juhu futbal pomaly prekonával rasové hranice.
Ozzie s manželkou a štyrmi deťmi práve vychádzal z kostola, keď mu volali. Preto dorazil k mostu v obleku, bez zbrane či odznaku, ale v kufri auta mal pár starých čižiem. V sprievode dvoch policajtov prešiel pod dáždnikom po blate až k platanu. Sethovo telo už bolo celkom premočené, voda kvapkala z topánok, brady, uší, prstov aj manžiet. Ozzie zastal kúsok od topánok, nadvihol dáždnik a pozrel do bledej tváre muža, s ktorým sa stretol iba dva razy v živote.

Milan Buno
8.7.2014

john

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.