bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJo Nesbo a jeho Žiarlivec

Meno Jo Nesbo netreba predstavovať. Kráľ severskej detektívky, ktorý vytvoril perfektnú sériu s vyšetrovateľom Harry Holeom.

Teraz mu však vyšla prvá kniha poviedok s názvom Žiarlivec a iné príbehy, na ktorú boli mnohí zvedaví. Pretože hoci je poviedka kratšia ako román, napísať naozaj dobrú poviedku s pointou, s plastickými postavami, atmosférou je nesmierne zložité. Ale Nesbo to zvládol a treba uznať, že vie písať. Má to remeselne zmáknuté, zručne a pútavo vystavané príbehy.

Vyšetrovateľ sa vďaka trpkej životnej skúsenosti stáva expertom na zločiny spáchané zo žiarlivosti. Podarí sa mu vystopovať muža podozrivého z vraždy svojho dvojčaťa?
O tisíce kilometrov ďalej nájde taxikár náušnicu svojej manželky v šéfovom aute. Ako sa tam dostala?
V lietadle vysoko nad oblakmi sedí žena, ktorá sa rozhodla skončiť život pre manželovu neveru. Môžu jej nečakané city k tajomnému spolucestujúcemu zvrátiť vývoj udalostí?

To je len malý pohľad do poviedok Jo Nesboa. Zdanlivo jednoduché otázky prinášajú prekvapivé odpovede...

Napríklad hneď prvý príbeh s názvom Londýn sa odohráva v lietadle medzi mužom a ženou. Príbeh rozpráva muž, akoby sa prihováral žene a postupne odkrýva jej veľké tajomstvo. Z tejto poviedky si môžete vypočuť úryvok, číta Vlado Kobielsky:

Výborná je aj poviedka Žiarlivec, podľa ktorej je nazvaná celá kniha. Alebo poviedka Rad, ktorá sa začína vetou: Neznášam ľudí, ktorí sa predbiehajú v rade...a možno už tušíte, čo bude nasledovať.

Potom je tam poviedka Priznanie o Arnem, ktorého vypočúva policajt, ale ten vlastne ani neprehovorí. Arne sa spovedá. Jeho manželka Simone je mŕtva, niekto ju zabil pomocou kyanidu. Arne so Simone sa však už predtým rozišli, nežili spolu a ona si našla nového partnera, architekta.
Bol to zločin z vášne? Alebo pomsta odvrhnutého Arneho?
Poviedka ponúka na mikroploche spoveď Arneho, postupné odkrývanie, zaujímavý priebeh...a policajt stále nepovie ani jedno slovíčko.

No a odporúčame aj poviedku  Odd – ide o krstné meno spisovateľa Odda Rimmena, ktorého ľudia milujú, zbožňujú jeho knihy a skvele sa predáva. Ale...neprezrádzajme :)

Treba priznať, že zbierka poviedok Žiarlivec a iné príbehy nie je ten krvavý a drsný Nesbo, na akého sme zvyknutí. Tieto poviedky sú skôr príbehmi s krimi zápletkou, dobre sa čítajú. Sú to chuťovky večer pred spaním.
A pozor, už v polovici októbra sa chystá druhá kniha poviedok s názvom Ostrov potkanov a iné príbehy. Opäť vo vydavateľstve Ikar, ktoré vydáva všetkých Nesbov.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.