bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJo Nesbø. Hviezda severskej detektívky

Jeho knihy vyšli už vo vyše 40 jazykoch a 140 krajinách sveta – tajomstvo tohto úspechu je podľa kritikov i čitateľov jednoduché.  Nesbø píše mimoriadne pútavo, dôvtipne, vie skvele rozpracovať zápletku a má úžasne premysleného hlavného hrdinu. Dokonca aj Amazon o ňom napísal: „Jo Nesbø je génius. Vrelo odporúčame.“ Tento nórsky spisovateľ je čoraz populárnejší aj na Slovensku – z deviatich románov bolo preložených do slovenčiny päť a už budúci týždeň vychádza šiesta, podľa mnohých jeho najlepšie krimi Snehuliak.

Diablova hviezdaAk ste neobjavili genialitu tohto nórskeho detektívkara, dnes máte super príležitosť – iba do polnoci jeho krimi Diablova hviezda za polovicu, pričom ušetríte až 6,45€. To, že sa oplatí zoznámiť s hlavným hrdinom Harry Holeom, dokazuje aj CNN, ktorá o ňom povedala: „Ak existuje vo svete literatúry spravodlivosť, raz bude Harry Hole rovnako populárny a obľúbený ako Harry Potter.“  

Harry Hole je typ amerického detektíva drsnej školy importovaný do Nórska. Má svoje muchy, nie je dokonalý, zvykne si vypiť, no zároveň je zásadový a férový. Nesbøva mama ho vraj v detstve strašila reálnym policajtom menom Hole, ktorý pôsobil na mieste, kde rodina zvykla tráviť prázdniny. Hole si mal vtedy prísť po každého, kto nebol včas v posteli...

SnehuliakJo Nesbø dokáže v príbehoch šikovne narábať s humorom a jemnou iróniou, čo vynikajúco vystihol v kvalitných prekladoch Jozef Zelizňák. Severské detektívky sú dnes už pojmom po celom svete a postupne si získali aj slovenských čitateľov. Po švédskom autorovi Stiegovi Larssonovi máme ďalšiu hviezdu v podobe Jo Nesba. „Ani vlastne neviem, odkiaľ sa berú nápady. Je to asi také kúzlo, ale nepoznám ho,“ prezrádza Jo Nesbø.

Jeho kúzlo však pôsobí čarovne aj na čitateľov, ktorí vždy netrpezlivo čakajú na jeho najnovšiu detektívku. Iba v rodnom Nórsku sa predali vyše dva milióny jeho kníh, čo je pri počte 4,5 milióna obyvateľov neskutočné číslo. Nesbø je jeden z najpredávanejších a najoceňovanejších detektívnych autorov súčasnosti – už zajtra vám prinesieme info k novej knihe Snehuliak a budúci týždeň vás čaká zaujímavá súťaž.

Jo Nesbo

Autor: Milan Buno

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.