bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJe iba Zberateľka príbehov...ona sama príbeh nemá. Alebo predsa len?

Každý má príbeh. Nájde však Janice odvahu rozpovedať ten svoj? Tvrdí, že príbehy len zbiera, ale aj ona má nejaký...iba musí prísť tá vhodná chvíľa a tá správna osoba, ktorej by ho rozpovedala. Zberateľka príbehov je láskavý, duchaplný a vtipný román.

Janice má krátko pred päťdesiatkou a celý život upratuje domácnosti druhých ľudí, aby synovi umožnila štúdium na súkromnej škole a uživila manžela, ktorý nevydrží v žiadnom zamestnaní. Podľa jej zamestnávateľov je perfektná pracovníčka a skvelá osoba, manžel v nej však vidí „iba upratovačku“. Janice zbiera príbehy ľudí, u ktorých pracuje. Aj tie, čo si náhodne vypočuje v autobuse či na ulici, lebo ako vraví, ľudí naozaj spoznáte až cez ich zážitky.

Nazdáva sa, že sama nemá vlastný príbeh, aspoň nie taký, o ktorý by sa mohla podeliť. No keď začne upratovať u pani B, prešibanej, excentrickej deväťdesiatničky a bývalej špiónky, konečne stretne človeka, ktorý je presvedčený, že v Janice sa skrýva viac, než sa na prvý pohľad zdá. A to si myslí aj šofér autobusu Euan, ktorý každý deň vozí Janice do práce. Janice postupne vystupuje z ulity a „upratuje“ aj svoju minulosť a vzťahy so svojimi najbližšími.

Zberateľka príbehov je krásna, emotívna kniha písaná srdcom. Láskavý a šikovne vystavaný príbeh o žene, ktorá si vás získa a strhne svojou autentickosťou, povahou i pohľadom na svet. Janice vás nadchne, rovnako ako ďalšie postavy románu, ktoré Sally Page pekne vykreslila.

 „Na príbeh o „Beke“ – žene, ktorá sa v skutočnosti volala Marguerite Alibertová – som narazila počas čítania vynikajúcej knihy od Adriana Phillipa o Eduardovi VIII,“ popisuje autorka Sally Page. „Marguerite sa v nej spomína iba veľmi stručne, ale bolo jasné, že existovala žena, ktorá sa zaplietla s budúcim kráľom a neskôr sa jej prepiekla vražda. Ten príbeh ma fascinoval.“

„Zberateľka príbehov je hotový poklad – krásna, emocionálna, vrúcna, s priehrštím postáv, ktoré nebudete chcieť opustiť,“ tvrdí spisovateľka Phaedra Patricková.

Začítajte sa do tohto príbehu:

Pondelky majú veľmi špecifický priebeh – smiech na dobré ráno, smútok na dobrú noc. Tak ako protistojné ťažidlá podopierajú knihy, toto usporiadanie jej podopiera pondelky. Plánuje si to takto naschvál, pretože smiech jej pomáha vyhrabať sa z perín a zvládnuť všetko, čo ju čaká v priebehu dňa.
Janice zistila, že dobrá upratovačka si môže vyberať dni a hodiny, keď bude upratovať, ba čo viac, môže si dovoliť určovať aj poradie zákaziek. Všetci si uvedomujú, že spoľahlivé upratovačky sa hľadajú ťažko, a zdá sa, že prekvapivo veľa Cambridgeanov zistilo, že Janice je spoľahlivá a výnimočná upratovačka. Aj keď ona sama si prívlastkom „výnimočná“ (začula ho, keď k jednej z jej zamestnávateliek prišla na kávu priateľka) nebola istá. Určite nie je výnimočná žena. Je však dobrá upratovačka? Áno, asi áno. Určite má dosť skúseností. Len dúfa, že zhrnutie jej života nebude znieť: „upratovala dobre“. Pri vystupovaní z autobusu kývne šoférovi, aby sa zbavila tejto čoraz dotieravejšej myšlienky. Šofér jej odkýva a Janice má chvíľu pocit, že sa jej niečo chystá povedať, no vtom dvere vydýchnu a s chvením sa zatvoria.

Foto: Tatran, sallypage.com

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.