bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJana Pronská a jej nový romantický príbeh Súboj s láskou

„Inšpiráciou mi nebola len povesť o krásnej Hedvige, ktorá kedysi dávno vznikla. Ešte väčšou inšpiráciou bol pre mňa sarkofág, hrob Rafaela Podmanického, ktorý sa nachádza v kostole v Považskej Bystrici. Dala mu ho urobiť jeho manželka a je na ňom nápis v starej slovenčine, čiže je to veľmi nezvyčajné,“ približuje Janka Pronská svoju 25.knihu s názvom Súboj s láskou.

Bratia Rafael a Ján Podmanickí z Bystrice, mocní veľmoži a lúpežní rytieri, ovládajú celé Považie a trasie sa pred nimi i šľachta na Morave a v Sliezsku. Sú nielen neľútostní bojovníci, ale aj obratní diplomati a všetky útoky proti nim sa končia ich víťazstvom. Príbuzenské zväzky s predstaviteľmi cirkvi a významnými šľachtickými rodmi im otvárajú všetky dvere a zároveň ich chránia pred pomstou tých, ktorým siahli na majetky.

Pri jednom z lúpežných prepadov Rafael zajme krásnu poľskú šľachtičnú Hedvigu, ktorá ho očarí tak veľmi, že jej ponúkne manželstvo. V Bystrici však žije Janika, dcéra pána z Lomnice, ktorú vychovali drsní žoldnieri z Rafaelovej družiny. Odjakživa sa zo všetkých síl usilovala získať uznanie bratov Podmanických, navyše v srdci celé roky skrývala lásku, ktorú nesmela nikomu ukázať.

Keď sa jej konečne podarí uspieť medzi bojom ošľahanými mužmi, na hrade sa zjaví očarujúca zajatkyňa a Janika si musí vybrať: buď zabojuje o Rafaelovo srdce, alebo sa vzdá a príde o všetko. No ako má presvedčiť muža, o ktorého stojí, že krásna tvár nie je všetko, na čom v živote záleží? Že nie vždy ten, kto o láske hovorí, ju aj skutočne cíti? A stihnú si vôbec dve srdcia nájsť k sebe cestu, keď sa nad nimi začnú sťahovať mračná pomsty a zrady?

Janiku ten dych vyrážajúci obraz zakaždým očaril.
Takmer každé ráno, ke
ď sem na úsvite zavítala, našla si chvíľu, aby sa pristavila a vnímala nevýslovnú krásu ranných zôr, keď sa slnko s ustupujúcou nocou driape nad končiare hôr a v tej nikdy sa nekončiacej bitke sa nebo farbí do purpurova.
Tu v samote a tichu, vysoko nad údolím a blízko k Bohu, nemusela nič skrývať, nad ničím rozhutovať. Bola tu sama so svojimi myšlienkami, tajnými snami a nádejami.

Pozrite si video s autorkou Janou Pronskou:

Spúšťačom pre tento príbeh bol sarkofág. Hrob Rafaela Podmanického v kostole v Považskej Bystrici, ktorý mu dala urobiť jeho milujúca manželka...a keď sa niekde objaví „milujú“,  či „láska“, v Janke to okamžite odštartuje predstavivosť a fantáziu. Tak sa začal rodiť príbeh Súboj s láskou.
„Veľa som o tom sarkofágu čítala a potom som ho aj videla a to ako vyzeral, ma zaujalo. Fascinovali ma rôzne informácie okolo jeho osudu, takže sa mi okamžite začal v hlave rodiť príbeh,“ usmieva sa autorka.

Lúpežní rytieri boli v tej dobe vrahmi, zločincami, no vždy sa im darilo vykľučkovať z rôznych situácií. Unikali kráľom, mocným, úradom, takže boli naozaj skvelými diplomatmi.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.