bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Hercule Poirot, Mezopotámia a vražda v archeologickej expedícii

Vražda je zvyk – zo starších vydaní ju možno poznáte ako Vražda v Mezopotámii – vyšla v roku 1936 a patrí k detektívkam Agathy Christie, ktoré sú inšpirované archeologickými expedíciami. Tie legendárna spisovateľka podnikla so svojím druhým manželom Maxom Mallowanom.

Tento napínavý detektívny príbeh je zasadený do exotického prostredia náleziska na Strednom východe. Vyberieme sa do známej archeologickej lokality v irackom Hassaniehu, kde prichádza aj zdravotná sestra Amy Leatheranová. Mala sa vrátiť z Bagdadu do Anglicka, ale započula, že akýsi archeológ, doktor Leidner zháňa niekoho ku svojej manželke Louise.

Tá je skoro na hranici nervového zrútenia. Je totiž presvedčená, že jej bývalý manžel, ktorý mal zomrieť pri železničnom nešťastí, je stále nažive a chystá sa prekaziť jej nové manželstvo. Objavili sa dokonca listy plné hrozieb a pokusy manželskému páru ublížiť.
Takže nečudo, že krásna Louisa je nervovo v koncoch, bojí sa, no členovia archeologickej expedície to všetko skôr pripisujú jej labilnosti a predstavivosti. Podľa nich má pani Leidnerová len halucinácie.

Ale jedného dňa ju nájdu mŕtvu, napätie v expedícii rastie, ale našťastie, v oblasti sa práve nachádza aj slávny Hercule Poirot, ktorý tam trávi dovolenku. Miestne úrady ho požiadajú o pomoc pri riešení prípadu.

Navrhujete teda, aby sme požiadali o pomoc Poirota?“ spýtal sa doktor Leidner. „Čo ak odmietne?“
Neodmietne!“ vyhlásil doktor Reilly.
Ako viete?“
Som tiež profesionál. Keby som napríklad natrafil na komplikovaný prípad epidemického zápalu mozgových blán a zavolali by ma, aby som pri ňom asistoval, nedokázal by som odmietnuť. Toto nie je obyčajný zločin, Leidner.“

Vražda je zvyk je z toho súdka detektívok, ktoré Agatha Christie umiestnila do príťažlivého exotického prostredia. Mimochodom, práve v Mezopotámii, dnešnom Iraku, sa utorka zoznámila so svojím neskorším manželom Maxom Mallowanom. Mesto Ur navštívila už dva roky predtým a okamžite sa doň zamilovala.
Predobrazom niektorých jej postáv boli skutoční členovia expedície, na ktorej sa zúčastnila. Napokon, tú knihu venovala aj im, všetkým archeológom v Iraku a Sýrii.

Je to jedna z najobľúbenejších detektívok spisovateľky Daniely Kapitáňovej, ktorá miluje Agathu Christie a je veľkou znalkyňou jej kníh a postáv. „Milujem tú knihu predovšetkým kvôli prostrediu a samozrejme pre zápletku. Agatha Christie vedela vymyslieť úžasné zápletky, vo svojej jednoduchosti a zároveň genialite. Priznajme si, že tak ako neovládala jemné nuansy psychológie, tak vedela zápletky. Ona vlastne v tomto smere ustanovila normu,“ dodáva D.Kapitáňová.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.